Data modyfikacji:

Recenzja Huawei FreeBuds Pro. Słuchawki bezprzewodowe z dynamiczną redukcją szumów!

Huawei FreeBuds Pro to zupełnie nowa propozycja bezprzewodowych słuchawek typu True Wireless. W nowym modelu producent zastosował kilka ciekawych rozwiązań, które mają zapewnić większy komfort podczas słuchania muzyki i prowadzenia rozmów telefonicznych. Sprawdziliśmy, jak słuchawki Huawei FreeBuds Pro sprawdzają się w codziennym użytkowaniu!

Huawei FreeBuds Pro. Pierwsze wrażenia 

Seria Huawei FreeBuds cieszy się na rynku dużym zainteresowaniem. Całkowicie bezprzewodowe słuchawki zostały zaprojektowane tak, aby użytkownik czerpał prawdziwą przyjemność podczas słuchania muzyki. Nowy model z dopiskiem Pro to propozycja dla osób, które poszukują jeszcze lepszej jakości dźwięku, a standardowe modele są dla nich niewystarczające.

Huawei FreeBuds Pro ważą około 12 gramów i są umieszczone w niewielkim etui ładującym, ważącym mniej więcej 60 gramów. Do jakości wykonania nie można mieć absolutnie najmniejszych zastrzeżeń. Wszystkie elementy są ze sobą dopasowane bardzo dobrze, dlatego po włożeniu niewielkich pchełek do ucha nie odczujemy dyskomfortu. W zestawie znajdziemy standardowo trzy wkładki douszne, umożliwiające dopasowanie do wielkości ucha.

Słuchawki bezprzewodowe wspierają standard Bluetooth 5.2, który umożliwia połączenie z maksymalnie dwoma urządzeniami. Producent zadbał o bardzo dobrą integrację z innymi urządzeniami Huawei, dlatego nowy model jest gotowy do pracy praktycznie zaraz po wyjęciu z pudełka.

Samo etui jest bardzo solidne i w testowanym kolorze białym nie zauważyłem odcisków palców na połyskującej powierzchni! Ślady użytkowania można dostrzec jedynie na srebrnym polu z wytłoczonym logo Huawei. Warto wspomnieć, że etui pozwala nie tylko na przechowywanie, ale również ładowanie słuchawek. Pojemność akumulatora wynosi 580 mAh, co można uznać za wynik bardzo dobry.

Na plus należy zaliczyć obecność złącza USB typu C, które jest już na rynku standardem. Do ładowania będzie można wykorzystać przewód od smartfona, choć warto dodać, że kabel USB-C znajduje się w zestawie.

Połączenie z telefonem jest bezproblemowe, a to za sprawą aplikacji AI Life. Za jej pomocą można kontrolować również inne inteligentne urządzenia takie jak chociażby testowany przez nas głośnik Huawei Sound X. Z poziomu aplikacji widzimy stan naładowania baterii, a także wskazówki dotyczące gestów czy aktywnej redukcji hałasów.

Jak grają nowe słuchawki bezprzewodowe? 

Dopisek Pro przy nazwie Huawei FreeBuds nie był przypadkowy. Słuchanie muzyki jest prawdziwą przyjemnością i nie da się ukryć, że jakość dźwięku robi piorunujące wrażenie!

Muszę przyznać, że nie jestem typowym melomanem, jednak porównując ten model do konkurencyjnych rozwiązań, mogę śmiało przyznać, że najnowszy model Huawei plasuje się w ścisłej czołówce. FreeBuds Pro mają 11-milimetrowe przetworniki, co ma przełożyć się na doskonałą jakość brzmienia. Czy tak jest rzeczywiście?

Bez włączonej aktywnej redukcji hałasu słuchawki grają dobrze, a nawet bardzo dobrze. Basy są znakomicie słyszalne, co w słuchawkach True Wireless nie jest takie oczywiste. Na plus należy zaliczyć również średnie tony i bardzo wyraźny wokal. Dobrze znane mi utwory odtwarzane przez FreeBuds Pro zachwyciły mnie na nowo!

Spotkałem się z opiniami, że Huawei FreeBuds Pro miewają problemy z sekundowymi opóźnieniami podczas odtwarzania. W testowanym modelu nie spotkałem się z takimi utrudnieniami. Aktualizacje słuchawek są wydawane na bieżąco, dlatego użytkownicy mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony producenta.

Tryb dynamicznej redukcji szumów robi wrażenie! 

Inżynierowie Huawei odrobili lekcje i tryb dynamicznej redukcji szumów nie jest jedynie chwytem marketingowym, a dodatkiem, który zupełnie zmienia sposób korzystania. Takiego sposobu sterowania w słuchawkach bezprzewodowych jeszcze nie było!

W nowym modelu mikrofony są skierowane do wewnątrz i na zewnątrz, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze wykrywanie hałasu. Według Huawei efekt redukcji szumów działa do 40 dB. Tyle w teorii, a jak to wygląda w praktyce?

Słuchawki bezprzewodowe doskonale odcinają hałasy dopływające z otoczenia, dlatego bez większego problemu można zanurzyć się w ulubionych utworach. Jednak dużo zależy od sytuacji i miejsca, w którym się znajdujemy, dlatego producent przygotował trzy tryby działania dynamicznej redukcji hałasów.

Standardowy został przygotowany do korzystania w zatłoczonych miejscach, takich jak kawiarnie czy ulice. W trybie komfortowym można skupić się wyłącznie na muzyce, ponieważ słuchawki odcinają nawet najdrobniejsze dźwięki. W trybie ultra wyciszane jest absolutnie wszystko, a my możemy cieszyć się czystym dźwiękiem.

Do rozmów został przygotowany specjalny tryb świadomości, redukujący niepożądane częstotliwości. Słuchawki skupiają się mocniej na ludzkiej mowie, przez co rozmowy są o wiele bardziej komfortowe. Redukcja szumów działa świetnie i nie wpływa negatywnie na jakość dźwięku. Nadal możemy cieszyć się doskonałymi basami i znakomitymi tonami wysokimi oraz średnimi.

Uszczypnięcie zamiast gestów 

Zazwyczaj w słuchawkach True Wireless mamy do czynienia z systemem sterowania gestami. Huawei podszedł do tematu nieco inaczej i zaproponował kontrolowanie słuchawek za pomocą uszczypnięcia. Przyznam, że początkowo nie byłem do tego systemu przekonany i kontrolowanie pchełek nie było idealne. Jednak z każdym kolejnym dniem korzystanie było coraz przyjemniejsze.

Opanowanie wszystkich interakcji wymaga trochę czasu, ale szybko okazuje się, że to strzał w dziesiątkę. Takie rozwiązanie eliminuje przypadkowe przełączenie utworu czy jego wyciszenie. Dodatkowo za pomocą uszczypnięć możemy włączyć lub wyłączyć dynamiczną redukcję hałasów!

Praca na baterii. Jak Huawei FreeBuds Pro wypadają na tle konkurencji? 

Jedna słuchawka Huawei FreeBuds Pro ma akumulator o pojemności 55 mAh. Według producenta czas pracy z aktywną redukcji szumów wynosi około 4 godzin, natomiast z wyłączoną funkcją słuchawki mogą pracować nawet 7 godzin. W praktyce liczby są bardzo zbliżone, choć maksymalnie udało mi się osiągnąć czas 3,5 godziny z aktywną redukcją hałasów. Rzeczywiście, wyłączenie tej funkcji wydłuża czas pracy.

Mogłoby się wydawać, że to średni wynik, jednak etui ładujące z baterią 580 mAh załatwia sprawę. Słuchawki za jego pomocą można naładować około 3-4 razy. Wszystko zależy od użytkowania i wykorzystania dynamicznej redukcji hałasów. To bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego pod względem czasu pracy na baterii nie można narzekać, oczywiście pod warunkiem, że mamy przy sobie etui.

W razie potrzeby energię można dostarczyć przewodowo, co zajmuje około godziny. Jest opcja ładowania bezprzewodowego zgodna ze standardem Qi. Wówczas musimy liczyć się z czasem ładowania na poziomie 2 godzin.

Czy warto kupić Huawei FreeBuds Pro? 

Jeżeli zależy ci na wysokiej jakości dźwięku i jednocześnie nie chcesz przejmować się hałasami otoczenia, to Huawei FreeBuds Pro są idealne. Przyznam, że Huawei bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i FreeBuds Pro są jednym z ciekawszych produktów ostatnich miesięcy.

Huawei FreeBuds Pro kosztują 849 złotych. Zamawiając je już teraz, możesz liczyć na opaskę Band 4 Pro w prezencie!

Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Mazurek