Data modyfikacji:

Instax Mini 11 vs 9. Który aparat wybrać?

Urządzenia z serii Instax Mini to uniwersalne natychmiastowe aparaty fotograficzne, które w ostatnich latach cieszą się niezwykłą popularnością. Choć nie wykonują one profesjonalnych zdjęć, stanowią one świetny gadżet wykorzystywany podczas spotkań towarzyskich oraz podróży, pozwalając błyskawicznie uchwycić ulotne chwile. Porównajmy zatem możliwości modelu Instax Mini 11 oraz Instax Mini 9.
polaroid

Instax Mini 11 vs Mini 9

Instax Mini 11 oraz Instax Mini 9 to najpopularniejsze na rynku aparaty automatyczne. W artykule porównujemy ich możliwości, a także przedstawimy najważniejsze informacje o działaniu tego typu sprzętu.

Aparaty Instax Mini – jak działają i do czego ich używamy?

Instax Mini to klasyczne aparaty analogowe, za które odpowiada firma Fujifilm. Ich konstrukcja została maksymalnie uproszczona, tak by obniżyć koszty produkcji oraz cenę urządzenia. Nie posiadają więc one regulowanego lub wymiennego obiektywu, a także bardziej zaawansowanych funkcji.

Dzięki pokrętłu lub prostemu czujnikowi światła w aparatach Instax Mini dostosowujemy długość ekspozycji kliszy. Użytkownik musi wziąć pod uwagę to, że obraz widoczny we wbudowanym optycznym wizjerze, który nie jest zespolony z obiektywem, nie będzie odpowiadał w stu procentach temu, co zostanie uwiecznione na kliszy. Zamiast standardowego filmu aparaty Instax Mini korzystają ze specjalnych wkładów, dzięki którym można zrobić w sumie dziesięć fotografii. Po zrobieniu zdjęcia klisze automatycznie wysuwają się z urządzenia.

Jak widać, sprzęt nie jest w stanie konkurować z nawet najprostszymi aparatami analogowym, nie mówiąc już o urządzeniach cyfrowych. Aparaty Instax Mini traktowane są jednak głównie jako ciekawy gadżet pozwalający szybko uchwycić najważniejsze chwile lub miejsca, w formie szybko wywoływanej fizycznej fotografii.

Instax Mini 9

Aparaty Instax Mini 9 pojawiły się na rynku w 2017 roku i z miejsca stały się przebojem wśród miłośników natychmiastowych fotografii. Mimo wieku model ten bez problemu znajdziemy wciąż w sklepach i czasami sprzedawany jest też okazyjnie w zestawach z wkładami. Producent zainstalował tu prosty obiektyw 60 mm z dwoma soczewkami, a także automatyczną lampę błyskową. Jasność fotografii regulujemy przy pomocy kilkustopniowego pokrętła.

Urządzenie wyróżnia się swoją obłą obudową dostępną w różnych charakterystyczny pastelowych kolorach oraz niewielką wagą. Fizyczne wymiary modelu to 116 mm szerokości, 118 mm wysokości oraz 68 mm grubości.

Instax Mini 9 specyfikacja techniczna:

  • Manualna kompensacja ekspozycji
  • Wbudowana lampa błyskowa
  • Obszar obrazu: 46 x 62 mm
  • Ostrość: od 60 cm
  • Zakres otwarcia migawki: 1/60 s
  • Zasilanie: 2x AA
  • Waga: 307 g (bez baterii i akcesoriów)

Instax Mini 11

Aparaty Instax Mini 11 zadebiutowały w sprzedaży w 2020 roku. Są one bezpośrednim następcą Instax Mini 9. Warto wspomnieć, że pomiędzy premierą obu urządzeń na rynku nie pojawił się Instax Mini 10. Z powodu problemów ze znakiem towarowym producent w nazewnictwie przeskoczył od razu do jedenastki.

W porównaniu do Instax Mini 9, zmiany w Instax Mini 11 są w dużej mierze kosmetyczne. Drobnym zmianom uległ kształt obudowy, który jest teraz nieco bardziej ergonomiczny. Model jest też o kilkanaście gramów lżejszy od poprzednika. Oba urządzenia korzystają z tego samego obiektywu 60 mm.

Największą nowością w Instax Mini 11 jest wprowadzenie automatycznej ekspozycji. Dzięki czujnikowi światła aparat samodzielnie dobiera optymalne parametry i jasność zdjęcia. Dodatkowo wprowadzono także tryb makro, który umożliwia fotografowanie z odległości 30 cm. Jest on też przez producenta określany trybem selfie. Uruchamiamy go, przyciągając do siebie obiektyw, aż usłyszymy drobne kliknięcie. Aby autoportrety były lepiej wykadrowane, z przodu odbudowy zainstalowane zostało małe lusterko.

Instax Mini 11 specyfikacja techniczna:

  • Automatyczna kompensacja ekspozycji
  • Wbudowana lampa błyskowa
  • Obszar obrazu: 46 x 62 mm
  • Ostrość: od 30 cm
  • Zakres otwarcia migawki: programowalny od 1/2 s do 1/250 s
  • Zasilanie: 2x AA
  • Waga: 293 g (bez baterii i akcesoriów)

Instax Mini 11 vs 9. Co lepiej wybrać?

Oba modele posiadają zbliżone możliwości, a największą różnicą będzie tutaj najprawdopodobniej tryb selfie w Instax Mini 11. Jeżeli szczególnie nam na nim nie zależy, Instax Mini 9 jest wciąż solidnym wyborem, zwłaszcza jeżeli znajdziemy go w atrakcyjnym zestawie lub cenie.

Wkłady do aparatów Instax Mini

Kupując aparaty Instax, musimy wziąć po uwagę konieczność regularnego dokupowania wkładów filmowych. Za pojedynczy wkład, w którym znajdziemy dziesięć klisz, zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Jeżeli robimy dużo zdjęć w szybkim tempie, koszt klisz przekroczy cenę samego aparatu.

Wkłady dostępne są w trzech formach: mini, wide oraz square. Dla wszystkich aparatów z rodziny Instax Mini przeznaczony jest tylko ten pierwszy. Fujifilm zadbało o urozmaicenie oferty produktowej i oferuje również czarno-białe klisze, a także wkłady z kolorowymi, ozdobnymi lub samoprzylepnymi ramkami.

Klisze Instax umieszczone we wkładach pokryte są światłoczułą emulsją, która po wystawieniu na światło wewnątrz aparatu, a następnie automatycznemu wysunięciu na zewnątrz w przeciągu kilkudziesięciu sekund, ulega całkowitemu wywołaniu. Dodajmy, że procesu tego nie przyśpiesza w żadnym stopniu potrząsanie fotografią lub chuchanie na nią, co mają w zwyczaju robić niektórzy użytkownicy.

Instalacja wkładów w modelach Instax Mini 11 i Instax Mini 9 jest dziecinnie prosta. Wystarczy tylko otworzyć tylne drzwiczki w obudowie aparatu i postępując zgodnie z instrukcją, włożyć plastikowe pudełko z kliszami w odpowiednie miejsce. Po załadowaniu używamy migawki, by usunąć plastikową osłonkę wkładu. Od tej chwili możemy swobodnie robić zdjęcia. Producent odradza otwierania aparatu z wciąż niewykorzystanymi kliszami. Jeżeli przez pomyłkę uchylimy drzwiczki urządzenia, nie stanie się jednak nic strasznego, pod warunkiem, że nie usuniemy wkładu.

Autor: Michał Kułakowski