Data publikacji:

iPhone 15 Plus czy Samsung Galaxy S24+? Porównanie smartfonów

iPhone 15 Plus czy Samsung Galaxy S24+ to flagowe smartfony z dużymi ekranami i topowymi podzespołami. Sprawdzamy, który z tych dwóch modeli będzie lepszym wyborem do przeglądania internetu, grania, a także korzystania z multimediów.
iphone 15 plus vs samsung galaxy s24 plus

Ekran i obudowa

Tym razem w naszym porównaniu przyglądamy się smartfonom z większymi ekranami, które najlepiej sprawdzą się do przeglądania internetu, odtwarzania multimediów, a także grania. iPhone 15 Plus to smartfon, który dysponuje 6,7-calowym wyświetlaczem Super Retina XDR OLED z rozdzielczością 1290x2796 px oraz wsparciem dla Dolby Vision i HDR 10. W tym modelu producent zdecydował się zastosować panel z odświeżaniem 60 Hz. Szczytowa jasność dla tego modelu wynosi 2000 nitów. Dodajmy, że wycięcie w ekranie nowego iPhone’a jest teraz Dynamiczną Wyspą, która pokazuje powiadomienia oraz pozwala na dodatkową obsługę aplikacji.
Samsung Galaxy S24+ również ma 6,7-calowy panel, który dysponuje rozdzielczością 1440x3120 px. Urządzenie obsługuje HDR 10+ oraz ma adaptacyjną częstotliwość odświeżania 120 Hz. To sprawia, że odtwarzane animacje oraz przewijane treści są niezwykle płynne. Samsung zastosował rekordową jasność wynoszącą 2600 nitów. To sprawia, że S24+ zyskuje przewagę nad iPhone’em 15 Plus. Jeżeli jesteś wymagającym użytkownikiem, to różnice w jakości będą zauważalne. iPhone ma dobry ekran, jednak brakuje mu wyższej częstotliwości odświeżania.
Obudowy obu smartfonów zostały wykonane z aluminium oraz szkła. Producent zabezpieczył je swoimi unikalnymi rozwiązaniami. Ponadto mamy certyfikat wodoodporności IP68 chroniący przed kurzem i zachlapaniami. iPhone 15 Plus waży 201 gramów i ma grubość 7.8 mm. Samsung Galaxy S24+ waży 196 gramów i ma grubość 7,7 mm. Te różnice nie będą w ogóle zauważalne w codziennym użytkowaniu.

Wydajność i praca na baterii

W iPhonie 15 Plus amerykański producent zastosował procesor Apple A16 Bionic, który działa z 6 GB pamięcią RAM. Z drugiej strony w Samsungu Galaxy S24+ mamy jednostkę Exynos 2400, która otrzymała aż 12 GB pamięci RAM.
Który z telefonów jest w takim razie wydajniejszy w porównaniu iPhone 15 Plus vs Samsung Galaxy S24+? Wszystko wskazuje na to, że konkurencji nie ma po raz kolejny iPhone. Jednostka wykonana w 4 nm procesie technologicznym osiąga wysokie wyniki zarówno w teście jednego jak i wielu rdzeni. W tym zestawieniu Exynos radzi sobie gorzej. W codziennym użytkowaniu te różnice nie będą aż tak mocno odczuwalne, jednak gracze na iPhonie 15 Plus mogą poczuć się nieco bardziej komfortowo. Jeżeli nie grasz, to wtedy nie odczujesz większego przeskoku pomiędzy Samsungiem a iPhone’em.
W przypadku baterii pojedynek jest bardzo wyrównany. iPhone 15 Plus dysponuje akumulatorem o pojemności 4383 mAh, natomiast Samsung Galaxy S24+ ma ogniwo większe o 517 mAh. Mimo takich dużych różnic oba telefony są w stanie pracować na jednym cyklu ładowania mniej więcej tyle samo.
Przy spokojnym użytkowaniu dwa dni działania będą jak najbardziej możliwe. Galaxy S24+ przewagę zyskuje pod względem szybkiego ładowania. Ten model może dostarczać energię z mocą 45W. W iPhonie jest to około 25W. Różnica kilkunastu minut może być dla wielu osób odczuwalna.

Aparaty fotograficzne

Już na wstępie można powiedzieć, że oba telefony mają świetne aparaty fotograficzne. iPhone 15 ma główną kamerę z matrycą 48 Mpix i światłem f/1.6. Niezależnie od warunków oświetleniowych będziesz w stanie zrobić dobre zdjęcia. Drugi aparat 12-megapikselowy ma światło f/2.4 i jest konstrukcją szerokokątną.
W Samsungu Galaxy S24+ mamy trzy aparaty. Główny dysponuje rozdzielczością 50 Mpix i światłem f/1.8. Kamera szerokokątna ma rozdzielczość 12 Mpix oraz światło f/2.2. Zestaw dopełnia teleobiektyw 10-megapikselowy ze światłem f/2.4 i 3-krotnym przybliżeniem optycznym. Pod względem jakości oba telefony oferują bardzo podobną jakość. Samsung wypada lepiej głównie ze względu na dodatkowy teleobiektyw.

Cena

Samsung Galaxy S24+ jest dostępny w cenie 5199 złotych, natomiast iPhone 15 Plus kosztuje mniej więcej 4999 złotych. Różnica w cenie jest bardzo niewielka.

iPhone 15 czy Samsung Galaxy S24+? Który smartfon jest lepszym wyborem?

Dawno w naszych porównaniach iPhone’ów i Samsungów pojedynek nie był tak wyrównany. Można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z bardzo podobnymi telefonami. Pod względem jakości ekranu Galaxy S24+ zdecydowanie wygrywa, choć dla mniej wymagających użytkowników brak odświeżania 120 Hz raczej nie będzie problemem. iPhone 15 Plus ma świetną wydajność, bardzo dobrą baterię i solidny zestaw aparatów.
Wybór tak naprawdę jest pomiędzy systemem. Jeżeli jesteś fanem smartfonów z Androidem, to Samsung Cię nie rozczaruje. Jeżeli miałeś kiedykolwiek do czynienia z iOS lub chcesz spróbować tego systemu, to iPhone 15 Plus jest jednym z lepszych wyborów.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.