Data publikacji:

Izolacja fundamentów w starym domu: jak wykonać? O czym należy pamiętać?

Stare domy często wymagają specyficznych sposobów konserwacji i zabezpieczania. Jednym z takich elementów są fundamenty, które bywają w różnym stanie. Dlatego na kwestie ich izolacji należy zwrócić szczególną uwagę. Nie bez znaczenia są również odpowiedniej jakości materiały oraz dokładne i właściwe wykonanie poszczególnych etapów prac. Dzięki dopilnowaniu kluczowych aspektów, jakich wymaga izolacja fundamentów w starym domu, można cieszyć się przez kolejne lata solidną konstrukcją, która chronić będzie budynek przed wilgocią, możliwymi stratami ciepła oraz rozwojem trudnych do zwalczenia i niebezpiecznych grzybów. Co należy wiedzieć, planując ocieplenie fundamentów starego domu?
izolacja fundamentów w starym domu

Czy fundamenty starego domu wymagają ocieplenia?

Wiele osób mieszkających w wieloletnich domach lub zamierzających taki kupić, a następnie wyremontować podobną nieruchomość, zastanawia się, czy ocieplać fundamenty w starym domu. Często na pierwszy rzut oka wydaje się, że budynek pomimo dość długiej historii zachowany jest w doskonałym stanie, a ewentualna wymiana urządzeń grzewczych wewnątrz pomieszczeń wystarczy.
Jest to jednak myślenie błędne. O ile dzisiaj budując domy, izolacja fundamentów wykonywana jest standardowo, o tyle dawniej ten etap budowy często pomijano. Nawet jeżeli obecnie nie widać na pierwszy rzut oka śladów wilgoci lub uciekania ciepła, problem ten wcześniej czy później na pewno się pojawi, a wyeliminowanie zagrzybienia i doprowadzenie budynku do właściwego stanu będzie znacznie bardziej kosztowne, niż wykonanie działań izolacyjnych. Ustalając więc zakres niezbędnych działań, jednym z kluczowych przedsięwzięć jest izolacja fundamentów w starym budownictwie. Koszt prac wyniesie znacznie mniej niż usuwanie stanu zaawansowanej wilgoci i wykonywanie prac termoizolacyjnych tuż po odgrzybieniu.

Na czym polega izolacja pozioma fundamentów w starym domu?

Izolacja pozioma fundamentów w starym domu bywa niekiedy utrudniona poprzez niełatwy dostęp do wymagającej działań przestrzeni. Jeżeli jednak tego typu działanie jest możliwe do wykonania, polega ono na umieszczeniu pomiędzy ławami a ścianami budynku specjalnej folii PVC lub papy układanej na tzw. lepiku. Materiały te powinny znaleźć się również między ścianami murowanymi umieszczonymi na fundamencie a fundamentem.
Tego typu hydroizolacja fundamentów w starym domu nie zawsze jest możliwa do wykonania. Wówczas, aby zrobić poziomą izolację, należy skorzystać z metody iniekcji krystalicznej. Polega ona na wykonaniu nawierceń w bryle fundamentu i wprowadzeniu w powstałe otwory specjalnej mieszanki zawierającej w składzie wodę, cement portlandzki oraz aktywator krzemionkowy. Po zaaplikowaniu odpowiednio przygotowanego materiału ulega on wysychaniu i jednoczesnej krystalizacji, tworząc nieprzepuszczalną warstwę dla wody. Jest to skuteczna izolacja fundamentów w starym domu. Cena tego typu rozwiązania na tle innych również wypada korzystnie. Metoda ta stosowana jest również do osuszania ścian, np. w sytuacjach zalania budynku w związku z powodzią lub podniesieniem stanu wód gruntowych.

Izolacja pionowa fundamentów w starym domu – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Hydroizolacja pozioma to nie jedyne działanie ważne we właściwym zabezpieczeniu konstrukcji przed wilgocią i zniszczeniem. Równie istotna jest izolacja pionowa w starym domu. Procedura to pozwala zabezpieczyć budynek (fundament i ściany) przed wnikaniem wilgoci od boku. Tego typu zabezpieczenie powinno znajdować się na wysokości stóp fundamentowych i sięgać do około 1 metra ponad powierzchnią gruntu. W przypadku każdego budynku izolacja powinna być odpowiednio dopasowana do rodzaju podłoża, na którym stoi budynek, oraz poziomu wód gruntowych.  
Zazwyczaj pionowa hydroizolacja fundamentów w starym domu wykonywana jest z wykorzystaniem specjalnej folii lub papy termozgrzewalnej. Jej warstwa następnie przykrywana jest styropianem oraz uszczelniana masą polimerową lub bitumiczną, którą nakłada się, używając pędzla lub pistoletu tynkarskiego i kompresora.
Prace izolacyjne należy zawsze wykonywać wtedy, gdy ściany są zupełnie suche. To szczególnie ważne, gdy fundament przed izolowaniem zostaje świeżo odkopany. Warto więc planować tego typu prace w okresie letnim, kiedy osuszaniu sprzyjają wysokie temperatury. Wykonywanie izolacji starego domu to również doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej murom i uzupełnić ewentualne ubytki w jego strukturze.
Przed przystąpieniem do izolacji fundamentów w starych domach bardzo istotne jest zminimalizowanie ryzyka ewentualnego uszkodzenia istniejących ścian. Dlatego, aby temu zapobiec, warto skorzystać z profesjonalnej ekspertyzy konstrukcyjnej, dzięki której uzyskamy nie tylko szczegółowe informacje o obecnej konstrukcji, ale też dobierzemy odpowiedni zakres i rodzaj działań.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!