Data publikacji:

Izolacja przeciwwilgociowa: jak wykonać?

Izolacja przeciwwilgociowa to kluczowy element zabezpieczenia każdego rodzaju budynku. Dzięki właściwemu zastosowaniu odpowiednio dopasowanych materiałów możliwe jest uchronienie murów przed zawilgoceniem, które prowadzi do rozwoju szkodliwej pleśni oraz pojawiania się grzybów. Ich usunięcie bywa bardzo trudne, czasochłonne i kosztowne. Aby zabezpieczenie budynku przed wilgocią było skuteczne i trwałe, niezbędna jest nie tylko izolacja przeciwwilgociowa fundamentów, ale również innych elementów konstrukcyjnych. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas planowania poszczególnych etapów prac i dlaczego ważna jest również izolacja przeciwwilgociowa posadzki i innych elementów budynku?
izolacja przeciwwilgociowa

Na czym polega izolacja przeciwwilgociowa fundamentów?

Zabezpieczenie przeciwwilgociowe fundamentów, zwane również hydroizolacją, to ochronna warstwa, której zadaniem jest ochrona danej powierzchni przed zawilgoceniem, które powstawać może na skutek kontaktu muru z wilgotną ziemią lub poprzez wnikanie wody z gruntu przez mur wzdłuż ścian. Zjawisko to prowadzi często do osłabiania całej konstrukcji oraz izolacji termicznej. Może pojawić się pleśń oraz grzyb stanowiące poważny problem zdrowotny.
Izolacja przeciwwilgociowa pozwala też uniknąć kosztownych prac związanych z usuwaniem skutków zawilgocenia, jak i wykonywania po nich podobnego zabezpieczenia.

Jak powinna być wykonana izolacja przeciwwilgociowa?

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów obejmuje zabezpieczenie poziome oraz pionowe. Hydroizolacja pozioma chroni fundament przed nasiąkaniem wody z gruntu i umieszczana jest pomiędzy zewnętrzną ścianą budynku a ławą fundamentową oraz w miejscu styku ścian parterowych i fundamentu. Tego typu działania stosowane są jako izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych. Od wewnątrz warto położyć takie zabezpieczenia również pod ścianami działowymi. Materiał polecany w tym przypadku to folia izolacyjna z PCV, masa bitumiczna oraz papa izolacyjna modyfikowana ABB lub SBS.
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa wykonywana jest bezpośrednio na ścianie fundamentowej, do czego dobrze jest wykorzystać dobrej jakości piankę poliuretanową.

Na czym polega izolacja przeciwwilgociowa płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa powinna być wyposażona zarówno w termoizolację, jak i zabezpieczenie przed wilgocią. Izolacja przeciwwilgociowa polega na ułożeniu warstwy hydroizolacyjnej pod lub na warstwie ocieplenia. Warto w tym celu użyć grubej folii polietylenowej, choć dobrą opcją jest również membrana EPDM. Jeśli budynek nie jest duży, można użyć dwóch warstw folii układanych w jednym kawałku. W przypadku membrany EPDM wystarczająca będzie jedna warstwa.
Folii nie powinno się łączyć, gdyż może to skutkować powstawaniem mostków termicznych. Należy też pamiętać o stosowaniu zakładek i pozostawieniu wolnych kilkunastu centymetrów na brzegach do wywinięcia. Izolacja przeciwwilgociowa płyty fundamentowej może zostać pominięta w przypadku, gdy do budowy użyty został beton wodoszczelny, a konstrukcja jest typu monolitycznego.

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie

Dodatkowym elementem, który pozwala doskonale uzupełnić izolację fundamentów, jest izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie. To szczególnie ważne działanie w przypadku parteru. I chociaż podłoga zazwyczaj znajduje się w pewnej odległości od gruntu, teoretycznie zawilgocenie nie powinno jej grozić. Jednak niekiedy zdarzają się ulewne deszcze i znaczne podniesienia poziomu wód gruntowych, które mogą stanowić dla konstrukcji pewne zagrożenie.
Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie może być wykonana z papy lub folii budowlanej. Kluczowym aspektem skuteczności tych działań jest szczelność, dlatego tego typu folię układać należy z minimum 15-centymetrową zakładką. Miejsce łączeń poszczególnych warstw dobrze jest także połączyć taśmą dwustronną. Zastosowana folia powinna być również wywinięta na ścianę budynku z co najmniej 15-centymetrową zakładką.
Po dokładnym osuszeniu i oczyszczeniu powierzchni należy dokładnie zagruntować podkład betonowy wraz z wystającymi zakładkami izolacji ścian. W tym celu zastosować można wodny roztwór emulsji asfaltowo-kauczukowej, na którą następnie nakłada się papę termozgrzewalną lub asfaltową.

Izolacja przeciwwilgociowa tarasu – czy jest potrzebna?

Odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią potrzebują również powierzchnie znajdujące się poza wnętrzem budynku. Dlatego jednym z elementów zabezpieczających wszelkie konstrukcje jest izolacja przeciwwilgociowa tarasu. Powinna być ona nie tylko odporna na zawilgocenia, ale też elastyczna i odpowiednio wytrzymała. W tym celu dobrze jest użyć specjalnych pap podkładowych składających się z włókna szklanego lub poliestru oraz powłoki bitumicznej. Należy układać je w dwóch warstwach, przedzielając drobnym piaskiem lub podsypką poślizgową.
Izolację przeciwwilgociową tarasu można również wykonać przy pomocy mas uszczelniających na bazie cementu lub żywic polimerowych oraz folii z polietylenu płaskich lub wytłaczanych. Sprawdzą się też folie wykonane z włókniny polipropylenowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!