Data modyfikacji:

Jak dobrać karnisz?

Remontowanie domu czy zmiana jego wystroju to ogrom zajęć, których często nawet nie przewidywaliśmy. Staramy się jednak wszystko tak dopasować, by nasze wnętrze nas zachwycało i było wygodne. Jednym z zadań do wykonania jest zakup prawidłowego karnisza. Sprawdźmy więc, jak dobrać karnisz, na co powinniśmy zwrócić uwagę i jak to zrobić, by wyszło pięknie.
karnisz

Jak dobrać karnisz?

W trakcie zakupu karnisza musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest estetyka naszego domu. W jakim stylu urządziliśmy wnętrza? Czy jest to styl industrialny, rustykalny, skandynawski, boho? Opcji jest wiele, a dbając o spójne wykończenie całości, powinniśmy utrzymywać ten sam klimat. Kupując karnisz, na pewno natrafimy na dwie najczęściej wybierane opcje: szynę sufitową oraz karnisz drążkowy.

Karnisz drążkowy odnajduje się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Pozwala na dobór wielu różnych dekoracji, które można zawiesić na szelkach, kołach, taśmie marszczącej czy przeszyciu tunelowym. Natomiast szyna sufitowa jest przeznaczona do zawieszania tekstyliów na żabkach, agrafkach czy ślizgach.

Powinniśmy również dopasować kolor karnisza do koloru ścian, mebli czy podłogi. Jeśli zdecydujemy się na drewniany egzemplarz, to jego odcień powinien komponować się z odcieniem drewnianych mebli czy paneli. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku karnisza metalowego. I tutaj pamiętajmy o barwach dominujących w pomieszczeniu. Jeśli są one chłodne, to i karnisz powinien oscylować w tych granicach.

Karnisz a dekoracje okienne

Zanim dokonamy zakupu, musimy również zwrócić uwagę na typ dekoracji, które nas interesują. Czy będą to tylko firanki? A może same zasłony? Możemy również wybrać i firanki i zasłony. To, co będziemy zawieszać, warunkuje nam typ kupowanego karnisza. Możemy znaleźć zarówno pojedyncze, jak i podwójne karnisze, dostosowane do różnego typu dekoracji.

Istotne jest również to, jak długie chcemy mieć firanki czy zasłony. Czy będą to króciutkie tekstylia, które swoją długością sięgną zaledwie parapetu? A może długie, do ziemi, które wspaniale wykończą wizualnie wnętrze i nadadzą mu ciepła? To również istotne, ponieważ wpływa na wysokość zawieszenia karnisza. Musimy sprawdzić, czy w naszym domu jest to możliwe.

Jak dobrać karnisz do szerokości okna?

I oto najtrudniejsze pytanie, przed którym zatrzymuje się wielu kupujących. Aby kupić prawidłowy karnisz, musimy znać szerokość okiennej wnęki. I tutaj pytanie, czy karnisz umieszczamy tylko nad jednym oknem, czy nad dwoma, które znajdują się na ścianie obok siebie.

Jeśli kupujemy karnisz nad jedno okno, musimy zmierzyć rozmiar jego wnęki. Najlepiej sięgnąć po rozsuwany metr, który pozwoli nam poznać precyzyjne wymiary. Gdy już je znamy, dodajemy do nich po 30-40 centymetrów jeszcze dla każdej ze stron. Karnisze są szersze od okien, a ich końce powinny wykraczać właśnie po 30-40 cm poza szerokość wnęki. Przykładowo: jeśli okno ma szerokość 120 cm, to my kupujemy karnisz o wymiarach 180-200 cm (120 + 30-40 + 30-40 = 180-200).

Podczas mierzenia wnęki możemy również sięgnąć po ołówek, którym zaznaczymy sobie najważniejsze do montażu miejsca. Karnisz montujemy zwykle 10-15 cm ponad wnęką, warto więc zaznaczyć tę odległość. Następnie przesuwamy się o 15-20 cm na boki i zaznaczamy miejsca, w których pojawią się wsporniki. Zwykle montujemy je w takich odległościach od wnęki. Natomiast same zakończenia karnisza wystają jeszcze o dodatkowe 15-20 cm, więc długość dodawana do szerokości samej wnęki wynosi właśnie 30-40 cm dla każdej ze stron.

Elementy wykończeniowe

Niektóre elementy kupujemy jako całość, a inne możemy sobie dowolnie wybierać. Mowa przede wszystkim o końcówkach czy żabkach. Oprócz rur kupujemy również ich zakończenia, które mogą się między sobą znacząco różnić. Ich wygląd warto dostosować do charakteru naszego domu. Jeśli na co dzień wybieramy minimalistyczne dekoracje, a całe wnętrze jest utrzymane w chłodnym, surowym stylu, to i tutaj warto zdecydować się na coś umiarkowanego i prostego. Możemy wybrać zwykłe, proste zakończenia lub znaleźć zakończenia finezyjne, które świetnie zaprezentują się w nietuzinkowych aranżacjach z charakterem.

Jeśli nie jesteśmy do końca zdecydowani, czy zawieszamy tylko firankę, czy firankę z zasłoną, to zawsze możemy sobie zostawić miejsce na alternatywę. W trakcie montażu warto kupić jedną rurkę, ale podwójne wsporniki. Po zamontowaniu ich wieszamy kupione dekoracje. Jeżeli poczujemy, że czegoś nam brak i chcielibyśmy dołożyć jeszcze zasłony lub firankę, to wtedy wystarczy kupić tylko dodatkową rurkę, jej zakończenia i żabki. Podstawę będziemy już mieli, więc tym razem przed nami mniej pracy. Podwójne wsporniki nie wyglądają źle przy jednej rurce, a pozwalają nam zostawić sobie wybór, gdy nie jesteśmy pewni lub lubimy często zmieniać zdanie.

Rodzaje karniszy

Obecnie możemy kupić karnisze metalowe, aluminiowe czy drewniane. Te ostatnie są już wybierane rzadko, więc skupmy się na dwóch pozostałych, które są najczęstszym zakupem. Karnisze metalowe doskonale odnajdują się w firanach z przelotkami albo wszytymi już uszami. Ich plusem jest również możliwość regulacji. Jeśli kupimy zbyt długą rurkę, możemy ją w domu dociąć, bez utraty walorów estetycznych. Niestety są to karnisze ciężkie, a przy potrzebie ściągnięcia kółek z żabkami musimy ściągać rurki ze wsporników.

Natomiast karnisze aluminiowe są o wiele lżejsze i możemy swobodnie przesuwać po nich firanki, które nie są blokowane przez wsporniki. Niestety tutaj nie mamy możliwości samodzielnego przycinania rur, a karnisze nie nadają się do wieszania firan z wszytymi uszami lub przelotkami. Jednak samo przesuwanie firan jest ciche, a ściąganie kółek z żabkami bezproblemowe.

Autorka: Aleksandra Bartosik