Data modyfikacji:

Jak dobrać wielkość telewizora?

Wybór odpowiedniego rozmiaru telewizora jest niezwykle ważny, aby zakupiony przez nas sprzęt jak najbardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom. Wiele osób kieruje się zasadą, że im większy rozmiar i rozdzielczość ekranu, tym lepiej. Jednak nie zawsze jest to słuszne rozumowanie. Kluczową rolę w wyborze rozmiaru telewizora gra odległość, z której będziemy na niego patrzeć podczas oglądania ulubionych programów. Często zamiast wybierać najdroższe, najbardziej rozbudowane modele, warto skupić się na trochę mniejszym egzemplarzu i jego parametrach, gdyż ich prawidłowe ustawienie w naszym pomieszczeniu może okazać się znacznie lepsze, a tym samym pozwoli zaoszczędzić kilka groszy na droższym modelu. Jak zatem wybrać rozmiar i parametry telewizora, aby sprawdził się idealnie w wybranym przez nas miejscu?
TV

Rozmiar telewizora a pomieszczenie

Na samym początku rozważania o przekątnej i parametrach potrzebnego nam telewizora należy rozpocząć od wybrania miejsca, z którego będzie on użytkowany. W pierwszej kolejności należy ustalić odległość między kanapą a odbiornikiem. Taki zabieg pozwoli nam dobrać najlepszy dla nas telewizor, tak aby w pełni spełniał nasze oczekiwania. Pozwoli nam to zaoszczędzić na droższych modelach, które w określonych pomieszczeniach i przy danej odległości nie będą sprawować się lepiej, a różnice będą praktycznie niezauważalne. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór pomieszczenia, w którym znajdować się będzie telewizor. W małometrażowych salonach wybór zbyt dużego telewizora zajmie zbyt dużą część ściany, co może utrudnić ustawienie pozostałych mebli oraz negatywnie wpłynąć na względy estetyczne pomieszczenia. Tak samo odbiornik w sypialni czy kuchni nie powinien być zbyt duży, gdyż raczej nie będzie on zbyt często użytkowany. Wiadomo, że głównym miejscem spotkań domowników czy znajomych jest salon i to tam powinien być najlepszy odbiornik. Mimo to przy wyborze telewizora nie powinno tracić się poczucia gustu i estetyki.

Odległość od telewizora

Gdy już znamy odległość od kanapy do miejsca, w którym znajdować się będzie nasz przyszły telewizor, można przejść do rozważań o odpowiednich przekątnych, rozdzielczości i parametrach naszego odbiornika. Główna zasada mówi, że na telewizory o mniejszej rozdzielczości powinno patrzeć się z większych odległości. Wszystkie te decyzje poparte są wzorami opartymi na możliwościach ludzkiego wzroku. Na tej podstawie przyjęło się, że:

  • telewizory Full HD – na każdy cal przekątnej przypada średnio 4,3 cm odległości;
  • telewizory 4K Ultra HD – na każdy cal przekątnej przypada do 2,1 cm odległości.

Powyższe zależności w prosty sposób pokazują, jakie mamy możliwości i na jakie parametry możemy sobie pozwolić przy naszej odległości. Jednak nie są to sztywne wartości, których należy się mocno trzymać. Delikatne odchylenia nie będą znacznie wpływać na jakość. Dla przykładu, gdy nasza odległość wynosi około 3,5 m od odbiornika, możemy zdecydować się na model Full HD o przekątnej około 78-80 cali lub wersję 4K Ultra HD o przekątnej do nawet 160 cali.

Z jakiej odległości oglądać telewizory w jakości 4K Ultra HD?

Mianem 4K Ultra HD określa się rozdzielczość obrazu 3840 x 2160. Za wyświetlanie obrazu odpowiada prawie 4 razy więcej pikseli, niż w przypadku Full HD. Dzięki temu można patrzeć na telewizor z małych odległości, przez co model ten jest szczególnie polecany w małych i średnich pomieszczeniach. Przykładowe, najczęściej spotykane odległości w zależności od przekątnej matrycy:

  • 43 cale: 90-180 cm;
  • 49 cali: 100-205 cm;
  • 55 cali: 115-230 cm;
  • 65 cali: 140-275 cm.

Z jakiej odległości oglądać telewizory w jakości Full HD?

Telewizory w jakości Full HD są obecnie najpopularniejszymi modelami dostępnymi na rynku. Rozdzielczość 1920 x 1080 to ponad 2 miliony pikseli, które odpowiadają za jakość obrazu. Warto mieć na uwadze, że najlepsze efekty i wrażenia z oglądania telewizora w tej rozdzielczości odczuwalne są dopiero z odległości około 2 metrów. Dla porównania, najczęściej spotykane odległości w zależności od przekątnej:

  • 46 cali: 195 cm;
  • 48 cali: 205 cm;
  • 50 cali: 210 cm;
  • 60 cali: 250 cm.

Jak dobrać odpowiedni telewizor?

Wybór wymarzonego telewizora nie należy do najprostszych. Najważniejsze to pamiętać, że największe wcale nie znaczy lepsze. Nie warto nastawiać się na zakup konkretnego rozmiaru telewizora, ponieważ po przeliczeniu możliwości naszego pomieszczenia okazać się może, że ten konkretny rozmiar wcale nie będzie dla nas taki idealny.

Różnice w poszczególnych modelach zauważalne są dopiero z pewnych odległości, dlatego tym bardziej trzeba uważać na rozmiar, wybierając telewizor do mniejszego pomieszczenia. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe urozmaicenia dostępnych modeli.

Bardzo popularna i wygodna w ostatnich czasach jest technologia Smart TV. Pozwala ona na korzystanie z przeglądarki i aplikacji internetowych przy pomocy ekranu telewizora, bez konieczności podłączania dodatkowego sprzętu elektronicznego. Jednak każde dodatkowe urozmaicenie wiąże się z kolejnymi kosztami, dlatego warto dokładnie przeanlizować swoje potrzeby i oczekiwania względem nowego telewizora.

Autor: Przemysław Mańka