Data publikacji:

Jak działa odkurzacz do basenu?

Posiadanie basenu to ogromna przyjemność, ale wiąże się również z obowiązkami. Należy dbać o czystość ścian i dna, a także o jakość wody. Dbanie o higienę zbiornika stanie się dużo łatwiejsze, jeśli wyposażysz się w specjalny odkurzacz basenowy. Jest prosty w obsłudze i wygodny, a żeby go użyć, nie musisz spuszczać wody. Dowiedz się, jak działa odkurzacz do basenu.
odkurzacz do basenu

Jak działa odkurzacz do basenu? Co to za urządzenie?

Każdy właściciel basenu jest świadomy tego, jak ważne jest regularne dbanie o jego czystość. Jeśli zaniedbasz tę sprawę, zbierające się zanieczyszczenia doprowadzą do rozwoju glonów oraz grzybów, które są nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia. Czy czyszczenie zbiornika musi być uciążliwe? Osoby, które przekonały się, jak działa odkurzacz do basenu, są zdania, że to wcale nie musi być trudne.
Jak działa odkurzacz do basenu? Urządzenie zasysa wodę wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami, które się w niej unoszą lub opadają na dno, a następnie przepuszcza przez filtr i wypuszcza z powrotem do zbiornika czystą wodę. W zależności od typu odkurzacza sposób korzystania ze sprzętu może się różnić, ale ogólna zasada jest ta sama.

Jakie są rodzaje odkurzaczy basenowych?

Zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza? Zanim podejmiesz decyzję, musisz rozważyć, jaki typ urządzenia będzie najlepszy w twoim przypadku i jak działa konkretny model odkurzacza do basenu. Wybór zależy od wielkości posiadanego zbiornika, zasobności portfela i potrzeb.
Odkurzacze basenowe dzieli się ze względu na:
 • sposób używania: ręczne lub automatyczne;
 • sposób zasilania: na baterie, wąż ogrodowy, akumulator lub zasilane sieciowo;
 • obecność filtra: występują odkurzacze z własnym filtrem lub wymagające podłączenia do pompy filtrującej;
 • zakres działania: niektóre urządzenia są w stanie wyczyścić wyłącznie dno, inne również ściany i linię wody.
 • Ręczny odkurzacz do czyszczenia basenu – jak działa i kiedy warto go kupić?

  Metoda działania odkurzacza ręcznego jest bardzo prosta – przypomina on domowe urządzenie do sprzątania i w podobny sposób wykorzystuje się go w przydomowym zbiorniku. Najczęściej przyłącza się go do pompy filtrującej, a po zassaniu wody wszelkie zanieczyszczenia zostają w filtrze. Przed przystąpieniem do pracy najlepiej pozbyć się siatką większych pływających nieczystości, co znacznie ułatwia pracę.
  Ręczny odkurzacz do basenu sprawdzi się u właścicieli niewielkich zbiorników, zwłaszcza jeśli ich budżet jest ograniczony. Dzięki niemu precyzyjnie dotrzesz tam, gdzie potrzebujesz, ale musisz liczyć się z tym, że jego używanie będzie czasochłonne. Podczas zakupu zwróć uwagę na zasięg rączki, żeby mieć możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków, w których kryje się brud.

  Jaki odkurzacz ręczny kupić?

  Odkurzacz akumulatorowy jest najefektywniejszy, dlatego sprawdzi się przede wszystkim u właścicieli nieco większych zbiorników. Zazwyczaj czas pracy na jednym ładowaniu z powodzeniem wystarcza na wyczyszczenie całego akwenu.
  Niewielkie ręczne modele zasilane wężem ogrodowym są polecane zwłaszcza do malutkich zbiorników, wanny spa lub jacuzzi. Dzięki nim podczas upałów nie musisz ich opróżniać, żeby cieszyć się czystą wodą wolną od zanieczyszczeń. Jak podłączyć odkurzacz do basenu pod wąż ogrodowy? To bardzo proste – wystarczy włożyć wąż do specjalnie przygotowanego na to otworu, a następnie uruchomić. Pod wpływem ciśnienia nieczystości wylądują w siatce. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się do usuwania drobnego osadu.
  Kiedy sprawdzi się odkurzacz do basenu na baterie? Jego zaletą jest waga i niewielki rozmiar. Bardzo łatwo go przetransportować, jest też poręczny i wygodny, dlatego sprawdzi się jako odkurzacz wożony na działkę. Największym minusem jest niska wydajność i konieczność częstej wymiany baterii.

  Jak działa automatyczny odkurzacz do basenu?

  Odkurzacze basenowe automatyczne są nieodzowne w przypadku posiadania większych zbiorników, ponieważ wymagają dużo mniejszego zaangażowania użytkownika. Jak działa automatyczny odkurzacz do basenu? Większość urządzeń dobrej jakości można odpowiednio zaprogramować, dostosowując w ten sposób do wielkości basenu i stopnia jego zanieczyszczenia. Kiedy odkurzacz jest gotowy, wystarczy go uruchomić i czekać na efekty. Najnowsze sprzęty posiadają mikroprocesor analizujący stan wody i samodzielnie dostosowujący program do sytuacji.
  Samojezdny odkurzacz basenowy jest zdecydowanie najwygodniejszą opcją, zwłaszcza przy większych zbiornikach. Wystarczy ułożyć go na swoim miejscu i umożliwić pracę, żeby po pewnym czasie cieszyć się krystalicznie czystą wodą.
  Dostępne są tańsze i droższe modele, różniące się wydajnością i stopniem zaawansowania technologicznego. Do wyboru masz też urządzenia przewodowe lub bezprzewodowe, a każdy z nich ma wady i zalety – bezprzewodowe odkurzacze są wygodne, jednak wymagają regularnego ładowania akumulatora, z kolei w przypadku modeli zasilanych sieciowo musisz zadbać o odpowiedni zasięg przewodu.

  Jak poprawnie podłączyć odkurzacz do basenu?

  Sposób podłączenia urządzenia zależy od jego rodzaju. W instrukcji obsługi znajdziesz dokładne wytyczne, jak działa konkretny odkurzacz do basenu oraz w jaki sposób go uruchomić. Jeśli wybrany przez ciebie model wymaga podłączenia do pompy filtrującej, prawdopodobnie został wyposażony w adaptery, które umożliwią dopasowanie go do różnych wejść. Odkurzacze posiadające własny filtr wystarczy odpowiednio ustawić, ewentualnie podłączyć do prądu i uruchomić.
  Posiadając własny zbiornik wodny, nawet niewielkich rozmiarów, warto wyposażyć się w odkurzacz basenowy. Takie urządzenie bardzo ułatwia życie i umila korzystanie z basenu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym