Data modyfikacji:

Oświetlenie tarasu - jakie wybrać?

Chcesz zaaranżować swój taras tak, aby wypoczywać na nim zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem? W takim wypadku musisz zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Jeśli szukasz wskazówek odnośnie rozmieszczenia i doboru lamp tarasowych oraz ciekawych pomysłów na oświetlenie tarasu, garść inspiracji znajdziesz poniżej.

Oświetlenie tarasu – jak rozmieścić punkty świetlne?

Jeśli urządzasz właśnie swój taras i planujesz jego oświetlenie, w gruncie rzeczy należy się kierować podobnymi wytycznymi, jak wtedy gdy planujesz oświetlenie salonu (naturalnie przy zastosowaniu opraw przeznaczonych do użytku na zewnątrz budynków). Oznacza to, że główny punkt świetlny zlokalizowany pod zadaszeniem tarasu czy na elewacji domu to za mało – zapewni ci on ogólne oświetlenie i pozwoli na swobodne poruszanie się po tarasie po zmroku. A co z klimatem? Jeśli chcesz wypoczywać na leżance czy leżaku na tarasie wieczorową porą to intensywne światło padające z góry i rażące cię w oczy sprawi, że cały czar pryśnie.

Dlatego planując nowoczesne oświetlenie tarasu uwzględnij główne źródło światła, a do niego dodaj oświetlenie boczne i dekoracyjne. W roli oświetlenia bocznego świetnie sprawdzą się lampy stojące oraz kinkiety. Zadbaj o modele z osłoniętymi żarówkami, dzięki czemu światło będzie zmiękczone i przyjemniejsze dla wzroku. Oświetlenie dekoracyjne dopełni całą aranżację.

Zadbaj też o barwę światła. Stawiaj na świetlówki, które emitują światło o żółtej, ciepłej barwie. Nawet, jeśli preferujesz minimalistyczne rozwiązania i chcesz uzyskać nowoczesne oświetlenie tarasu, ciepłe światło będzie przyjemniejsze w odbiorze, niż niebieskie. Ponadto ciepła barwa światła sprzyja odpoczynkowi. A przecież w stylizacji tarasu o to właśnie chodzi – o relaks w komfortowych warunkach. A skoro już jesteśmy w temacie relaksu, to pamiętaj też, że warto dobrze przemyśleć zakup mebli ogrodowych.

Punkty świetlne i listwy ledowe

Oświetlenie tarasu led w formie listw zamontowanych przy podłodze lub oczek wmontowanych w posadzkę, to świetny sposób aby dodatkowo rozświetlić zewnętrzny salon i zaakcentować ciągi komunikacyjne. W takim wydaniu listwy i punkty led szczególnie dobrze prezentują się jako dekoracyjne oświetlenie tarasu drewnianego.

Nowoczesne oświetlenie tarasu, czyli girlandy lampek

Sznury światełek to wnętrzarski hit, który panoszy się nie tylko na salonach, ale również na tarasach i w ogrodach. Girlandy lampek, emitujących przyjemne, ciepłe światło rozwieszone pod zadaszeniem tarasu, na pergoli czy po prostu na elewacji budynku, będą pełnić funkcję oświetlenia dodatkowego i dekoracyjnego. To dobry sposób na oświetlenie tarasu drewnianego otoczonego pergolą – przęsła konstrukcji będą idealnym miejscem do przytwierdzenia światełek. 

Światło przez nie emitowane nie jest zbyt intensywne, dlatego nie będzie cię razić w oczy, a jednocześnie stylistyka lampek tego typu wprowadzi do aranżacji tarasu nieco swobodnego klimatu kojarzącego się z nadmorskimi barami. Atmosfera wakacji i nadmorskiego kurortu na twoim tarasie? Musisz przyznać, że to brzmi świetnie, prawda?

Naturalne oświetlenie tarasu, czyli lampiony

Lampiony i latarnie będą uzupełnieniem twojego nowoczesnego oświetlenia tarasu. Obok lamp czy kinkietów, to właśnie dzięki nim wykreujesz na tarasie przyjemny klimat. Lampiony ze świeczkami możesz ustawić na stole lub stoliku kawowym, co zapewni jego dodatkowe miejscowe źródło przyjemnego światła.

Dobrym patentem jest też rozmieszczenie lampionów na podłodze wokół tarasu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Do środka latarenek możesz włożyć świece zapachowe odstraszające insekty i w ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.

Bardzo modnym rozwiązaniem wpisującym się w estetykę stylu boho, jest wieszanie latarni ze świeczkami czy tekstylnych lampionów na baterie na gałęziach drzew w pobliżu tarasu. Ten trik sprawi, że podkreślisz dekoracyjne otoczenie tarasu. Warto pamiętać jednak, że ozdoby tego typu należy zdejmować w razie niepogody.

Artykuły, które mogą cię zainteresować:
  • Wybieramy inteligentne oświetlenie do domu
  • TOP 10 klimatyzatorów do mieszkania. Jaki model wybrać?
  • Hamak w ogrodzie - jak go rozwiesić?
  • Jaki basen do ogrodu wybrać?