Data publikacji:

Jak oszczędzać energię elektryczną: 10 prostych sposobów

Oszczędzanie prądu nie tylko pozwala zmniejszyć comiesięczne wydatki, ale również korzystnie wpływa na stan naszej planety. Wyłączanie światła czy używanie energooszczędnych żarówek to tylko dwa z wielu sposobów, jak to zrobić. Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Podpowiadamy!

Sprawdzaliśmy już, jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie, dlatego tym razem skupimy się na urządzeniach znajdujących się w domu.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Płacenie rachunków za prąd jest tak oczywiste, że wiele osób nawet nie zastanawia się, w jaki sposób można by je zmniejszyć. Tymczasem niewielkie comiesięczne oszczędności mogą przynieść spory zwrot gotówki pod koniec roku.

Zastanawiasz się, jak oszczędzać energię w domu? W artykule znajdziesz mnóstwo konkretnych podpowiedzi.

Oszczędzanie prądu pozytywnie wpłynie nie tylko na zasobność twojego portfela, ale również na stan naszej planety. Podczas produkcji energii elektrycznej wydzielane są ogromne ilości dwutlenku węgla, który przyczynia się do efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych. Dlatego właśnie warto starać się, aby zużywać tego prądu jak najmniej.

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Poznaj nasze 10 skutecznych sposobów!

1. Jak oszczędzać prąd w domu? Wykryj winowajców

Chcesz zacząć oszczędzać energię elektryczną w domu? Pierwszym krokiem jest wykrycie winowajców, czyli ustalenie, które urządzenia zużywają najwięcej prądu. Doskonałymi przykładami są czajniki elektryczne, pralki, suszarki do włosów czy też piekarniki.

Następnie zastanów się, czy jesteś w stanie ograniczyć używanie tych sprzętów. Możesz na przykład zrezygnować z suszenia włosów latem lub z częstego włączania piekarnika do przygotowania tostów czy też odgrzewania jedzenia. Twój portfel ci za to podziękuje.

2. Jak oszczędzać energię? Wyłącz tryb stand-by

Czy wiesz, że niektóre urządzenia w trybie stand-by pożerają spore ilości prądu? Są to na przykład ekspres do kawy, telewizor czy konsola do gier. Jeśli zastanawiasz się, jak można oszczędzać energię elektryczną w domu, koniecznie wyłącz lub wyjmij z kontaktu wszystkie te sprzęty. W końcu trzymanie ich w trybie uśpienia 24 godziny na dobę nie ma najmniejszego sensu.

3. Jak oszczędzać energię w domu? Wyłączniki i ściemniacze

Kolejnym sposobem na oszczędzanie energii w domu jest zainstalowanie specjalnych wyłączników i ściemniaczy do lamp. Nowoczesne urządzenia pozwalają na sterowanie poziomem natężenia światła, co pozwala na zaoszczędzenie sporych ilości prądu. W internecie znajdziesz także inteligentne wyłączniki, którymi można sterować z poziomu aplikacji.

4. Wymień żarówki na energooszczędne

Zastanawiasz się, jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne! Do wyboru masz nowoczesne świetlówki oraz ledy. Te pierwsze są znacznie tańsze, ale starczają na krócej i potrzebują aż ponad 100 sekund, aby mogły zacząć świecić z pełną mocą.

Przeczytaj koniecznie: Jakie oświetlenie do mieszkania wybrać?

Żarówki LED natomiast od razu świecą pełnym światłem i są trwalsze, ale za to sporo droższe.

5. Używaj energooszczędnych urządzeń

Kolejnym sposobem na oszczędzanie prądu w domu jest kupno energooszczędnych urządzeń. Jak je rozpoznać? Każdy sprzęt AGD w Unii musi zawierać informację o klasie energetycznej oznaczanej literkami alfabetu.

Zdecydowanie najlepsze są urządzenia klasy A, A+, A++ czy nawet A+++. Lodówka, odkurzacz czy zmywarka wysokiej klasy mogą pobierać nawet kilka razy mniej prądu niż mniej energooszczędne urządzenia!

6. Wymień czajnik elektryczny na tradycyjny

Jak jeszcze można oszczędzać energię w domu? Wymień czajnik elektryczny na tradycyjny – taki, który stawia się na kuchence gazowej. W ten sposób nie tylko zapłacisz mniej za prąd (gaz jest znacznie tańszy), ale również przyczynisz się do poprawy stanu naszej planety. Czajnik elektryczny bowiem jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu.

7. Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia

Ten sposób na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym może się wydawać oczywisty, jednak wiele osób o nim zapomina. Jeśli chcesz płacić mniej za prąd, wyłączaj wszystkie światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia.

Wystarczy zaledwie 20 dni, aby to zachowanie weszło ci w nawyk. W końcu zostawianie włączonych lamp w pokoju, w którym nikt nie przebywa, nie ma najmniejszego sensu.

8. Zrezygnuj z częstego wstawiania małych ilości prania

Nieco mniej oczywistym sposobem na oszczędzanie energii w domu jest zmiana własnych przyzwyczajeń odnośnie prania. O co konkretnie chodzi? Zrezygnuj z częstego prania małych ilości ubrań.

W ten sposób nie tylko marnujesz sporo prądu, ale również wody. Zamiast tego postaraj się raz na jakiś czas wstawiać duże pranie – najlepiej w trybie eco.

Zobacz: Co potrafią nowoczesne pralki? Przegląd sprytnych funkcji, które mogą ci się przydać

9. Prawidłowo użytkuj lodówkę

Wiesz, jak sprawić, aby twoja lodówka pochłaniała mniej energii? Po pierwsze nigdy nie wkładaj do niej ciepłych produktów i posiłków. Takie działanie sprawia, że urządzenie nagle zaczyna pobierać duże ilości prądu, aby na nowo schłodzić wnętrze.

Po drugie staraj się, aby twoja lodówka była zazwyczaj dość pełna. Jeśli nie kupujesz dużych ilości jedzenia, możesz wkładać do środka butelki napełnione wodą. Zimny płyn będzie schładzał inne produkty, dzięki czemu sprzęt będzie mógł pobierać mniej prądu.

10. Wyłączaj telewizor i komputer

Czas na ostatni sposób na to, jak oszczędzać energię elektryczną w domu – wyłączaj telewizor i komputer, gdy ich nie używasz. Czy tobie również zdarza się nie wyłączać tych urządzeń przez cały dzień?

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile w tym czasie pobierają prądu, a co za tym idzie – znacznie zwiększają wysokość twoich rachunków. Warto czasem wyłączyć telewizor i komputer, nie tylko po to, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy, ale również zatroszczyć się o swoje oczy i głowę.