Data modyfikacji:

Jak podłączyć generator prądu do instalacji domowej?

Ryzyko przerw w dostawie prądu spowodowane jest już nie tylko gwałtownymi burzami czy wichurami. Oprócz awarii sieci energetycznych wynikających ze zmian klimatycznych i nieprzewidzianych zjawisk pogodowych istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo — niedobory prądu. Europejski kryzys energetyczny to palący problem, z którym musi mierzyć się cała Unia Europejska. Sprawdź, jak podłączyć agregat do instalacji domowej, by zapewnić sobie awaryjne zasilanie.
jak podłączyć generator prądu do instalacji domowej

Dlaczego warto zainwestować w generator prądu? Sposób na blackout

Niepokój na rynku energii i paliw sprawił, że sprzedaż generatorów prądu była w 2022 roku rekordowa. Popularne modele osiągają dziś wysokie ceny, a znalezienie dobrego generatora prądu na rynku wcale nie jest proste. Jeśli jednak masz takowy w swoim garażu, możesz zrobić z niego jeszcze większy użytek. Zamiast podłączać poszczególne urządzenia bezpośrednio do agregatu, podłącz sam agregat do domowej instalacji. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie.
Dlaczego jednak warto zainwestować w agregat? To przede wszystkim zabezpieczenie na wypadek dłuższych przerw w dostawie prądu. O ile kilka godzin bez prądu nie sprawi większego problemu, to kilkudniowy brak zasilania może mieć gorsze konsekwencje. Współczesne domy uzależnione są od energii elektrycznej i brak prądu jest czasem równoznaczny z brakiem ogrzewania. Dodatkowo tak długa przerwa w sprawie prądu może wiele osób odciąć od możliwości pracy, przygotowania ciepłego posiłku na kuchni elektrycznej czy wykąpania się w gorącej wodzie.
Agregat prądotwórczy szczególnie potrzebny jest w miejscach, w których priorytet napraw sieci jest najmniejszy — na wsiach, przedmieściach czy odludnych terenach, gdzie nie ma infrastruktury kluczowej. O ile w dużych miastach pomoc przychodzi stosunkowo szybko, to na rzadziej zaludnionych obszarach czasem trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt godzin. Dlatego warto postawić na agregat prądotwórczy do domu.
Co ciekawe, własna instalacja fotowoltaiczna nie jest zabezpieczeniem. Jeśli nie masz hybrydowego inwertera i banku energii, podczas awarii sieci panele i tak nie dostarczą prądu do gospodarstwa domowego.

Jak podłączyć generator prądu do instalacji domowej?

Obsługa generatora prądu nie jest trudna — wystarczy odpalić silnik spalinowy i podłączyć najważniejsze urządzenia do wbudowanych gniazdek. Czy wiesz jednak, jak podłączyć agregat do instalacji domowej, by zasilić lodówkę, pompę ciepłą, piekarnik, telewizor, komputer czy zmywarkę z sieci? Jak się okazuje, nie można tego zrobić tego to tak. Wymaga to pewnych formalności.
Aby podłączyć generator prądu do domowej instalacji musisz zgłosić się do dostawcy energii obsługującego Twój dom. Instalacja ta musi być wszak dostosowana do takiego trybu pracy. Sieć musi być wyposażona w sterownik tworzący System Załączania Rezerwy. Dzięki niemu agregat automatycznie uruchomi się po awarii sieci przesyłowej.
Generator prądu nie będzie zakłócał działania podstawowej instalacji w budynku i nie spowoduje chociażby przepięcia czy pożaru. Wniosek o zgodę na podłączenie agregatu złożysz bezpośrednio w swoim zakładzie energetycznym.
Na uzyskanie zgody wpływa kilka czynników. Przede wszystkim musisz przygotować projekt wykonania instalacji. Dystrybutor musi mieć gwarancję, że napięcie z agregatu nie będzie zakłócać dostaw prądu z elektrowni. Niezbędne są też przeróbki domowej instalacji energetycznej. Na tablicy bezpiecznikowe musi znaleźć się dodatkowy wyłącznik, obsługujący gniazdo wyjściowe agregatu. To właśnie ono połączy agregat z domową siecią.
Umiejscowienie gniazda uzależnione jest oczywiście od miejsca, w którym znajdzie się sam agregat — nie musi ono być w pobliżu skrzynki z bezpiecznikami. Jeśli jednak zamierzasz podłączyć agregat o dużej mocy, zdolny do zasilenia wszystkich domowych urządzeń, najlepiej całkiem zrezygnować z wtyczki i połączyć generator stałym przewodem.

Czy każdy agregat współgra z domową instalacją?

Rodzaj generatora prądu uzależniony jest oczywiście od tego, jakie urządzenia zamierzasz do niego podłączyć. Do zasilenia lodówki, komputera i pompy obiegowej kotła węglowego wystarczy prosty generator jednofazowy (230 V), ale jeśli zamierzasz dostarczyć prąd do pompy ciepła, kuchni indukcyjnej czy przepływowych podgrzewaczy wody, najpewniej potrzebujesz znacznie mocniejszego agregatu trójfazowego (400 V).
Zwróć też uwagę na zasilanie generatora — dostępne są modele benzynowe, na olej napędowy a nawet na LPG. Moc generatora prądu powinna być wyższa niż suma mocy urządzeń, które zamierzasz zasilać jednocześnie.
Pamiętaj jednak, że stałe połączenie agregatu z instalacją domową wymaga dużej wiedzy, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu elektrykowi z uprawnieniami. Niewłaściwie wykonana instalacja może doprowadzić do pożaru, porażenia, a w najlepszym przypadku do uszkodzenia domowych akcesoriów elektrycznych. Przezyta także, jaki agregat prądotwórczy do 1000 zł wybrać.

Alternatywne sposoby zasilania — jak radzić sobie w razie blackoutu?

Jak przygotować się na blackout, jeśli mieszkasz w bloku i nie możesz skorzystać ze spalinowego agregatu prądotwórczego? Na szczęście są alternatywne rozwiązania. Wiele kluczowych urządzeń, np. smartfony, tablety, lampki czy routery zasilisz za pomocą zwykłego powerbanka o dużej pojemności. Znacznie wydajniejszy jest jednak UPS, czyli duży akumulator pozwalający na podłączenie urządzeń zasilanych napięciem 230 V.
Jeśli masz instalację fotowoltaiczną, możesz zamienić falownika hybrydowy i dokupić magazyny energii, które dostarczą darmowy prąd w trakcie awarii, ale i w nocy. W awaryjnych sytuacjach może się przydać też najprostsza samochodowa przetwornica prądu. Domowych urządzeń AGD i RTV nią nie zasilisz, ale podładujesz smartfon, dzięki czemu nie stracisz kontaktu ze światem. Każdy sposób chroniący przed odcięciem od możliwości wezwania pomocy jest bardzo ważny.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik