Linia telefoniczna kilka dekad temu była marzeniem wielu milionów Polaków, dziś duża część nie zauważyłaby nawet jej braku w nowym mieszkaniu. Chociaż korzystamy coraz rzadziej z telefonów stacjonarnych, gniazdko telefoniczne w domu pełni nadal sporo ważnych funkcji, pozwalając na korzystanie z dostępu do internetu oraz telewizji, które oferowane są przez wielu operatorów. Podczas remontów lub przebudowy mieszkania często zachodzi potrzeba przeniesienia lub zamontowania nowego wejścia na kabel telekomunikacyjny. W artykule podpowiadamy, jak podłączyć samodzielnie gniazdko telefoniczne.
Instalacja nowego gniazdka nie jest skomplikowaną czynnością i poradzi sobie z nią większość osób, które choć raz trzymały w ręku śrubokręt. Pierwszym zadaniem jest kupno nowe gniazdka, które spełni nasze oczekiwania.
Współczesne gniazda dostępne w sklepach przystosowane są najczęściej wyłącznie do obsługi wtyczek telefonicznych typu RJ-11 (obsługują jedną linię telefoniczną), RJ-12 (obsługują jednocześnie do trzech linii telefonicznych) lub RJ-14 (obsługa dwóch linii). W starych i nieremontowanych mieszkania możemy czasami natrafić na gniazdka, w które wpinamy duże wtyczki w analogowym standardzie RTShK-4, który został już kompletnie porzucony wiele lat temu.
Nasz podstawowy wybór gniazdka ogranicza się więc do sposobu jego instalacji. Gniazdo podtynkowe jest montowane na stałe w ścianie, w podobny sposób jak wtyczki elektryczne. Modele natynkowe przymocowujemy z kolei przy pomocy kleju lub śrub i możemy bardzo szybko zdemontować. Do wyboru mamy też gniazda z pojedynczą lub podwójną wtyczką, te drugie potrafią równocześnie obsługiwać dwie linie telefoniczne.
Teraz przechodzimy do najtrudniejszego etapu instalacji, a więc połączenia kabla z gniazdkiem, którego dokonujemy przed jego właściwym zamontowaniem. Na szczęście w procesie tym nie musimy wykorzystywać żadnych skomplikowanych narzędzi lub lutownicy.
W pierwszej kolejności zdejmujemy izolację z kabla telefonicznego, odsłaniając rdzenie znajdujących się w jego wnętrzu czterech kolorowych przewodów (zielony, żółty, czerwony i czarny). Do tego celu wykorzystujemy nożyk lub specjalne obcinaki. Proces ten należy przeprowadzać z dużą ostrożnością. Pamiętajmy też, że przewody transportują niskie napięcie w wysokości 60 W, nie jest ono groźne dla zdrowia, ale przypadkowe porażenie nie należy do przyjemnych.
W przypadku gniazdek podtynkowych rdzenie poszczególnych przewodów wsuwane są do zatrzasków, z których w kierunku wtyczki odchodzą pojedyncze kabelki w czterech różnych barwach (zielona, żółta, czerwona, czarna). Wystarczy tylko dopasować przewody z kabla do odpowiedniego zatrzasku i solidnie go zabezpieczyć. Konstrukcja natynkowych gniazdek telefonicznych jest podobna, z tym że kolorowe przewody wtyczki i kabla łączy ze sobą na ścisk przy pomocy śrub.
Na koniec instalujemy gniazdko zgodnie z jego przeznaczeniem. Modele podtynkowe solidnie mocujemy śrubami i wykańczamy zaprawą, usuwając wszelkie powstałe szpary i niedoskonałości. Po pomalowaniu ściany zakładamy obudowę.
Modele natynkowe przytwierdzamy klejem lub wkrętami, pamiętając przy tym o dobrym zabezpieczeniu kabla. Najlepiej schować go w listwie przypodłogowej lub przybić za pomocą małych plastikowych uchwytów.