Data publikacji:

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna – podłączenie – czy można zrobić to samemu? A jeśli nie, to kto może podłączyć płytę indukcyjną? Jeśli stoisz przed takim wyzwaniem, w naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania o podłączenie płyty indukcyjnej, które piętrzą ci się teraz w głowie. Sprawdź, jak podłączyć płytę indukcyjną?
płyta indukcyjna

Podłączenie płyty indukcyjnej – jak zrobić to dobrze?

Może być trudno. Może być łatwo. Wszystko zależy od modelu płyty, jaki wybierzesz, i tego, w jakim stanie znajduje się twoja kuchnia. Najlepsza opcja jest taka, że urządzasz swoją kuchnię od zera, a nie że jedynie wymieniasz kuchenkę gazową lub elektryczną na płytę indukcyjną.
Montaż sprzętu wykonasz sam lub zleć go ekipie, która składa u ciebie w kuchni meble. Do tego nie trzeba mieć uprawień.

Kto może podłączyć płytę indukcyjną?

Osoba z uprawnieniami, odpowiednią wiedzą techniczną i doświadczeniem. Jeśli dysponujesz wszystkimi wymienionymi – brawo ty – oszczędzasz czas na szukanie majstra i nie płacisz ani grosza za instalację płyty. Jeśli nie, to koniecznie zleć podłączenie płyty indukcyjnej fachowcowi.
Większość płyt pozwala na podłączenie za pomocą 1-fazowych instalacji 230 V oraz 3-fazowych instalacji 400 V. 
Podłączenie płyty indukcyjnej 400 V oraz podłączenie płyty indukcyjnej 230 V to zadanie dla uprawnionego elektryka. 
Co ważne – często producenci uzależniają od tego gwarancję na sprzęt! Efekt? Jeśli sam nieumiejętnie wykonasz podłączenie płyty indukcyjnej lub zlecisz to osobie bez odpowiednich uprawnień, tracisz gwarancję na sprzęt i narażasz życie oraz zdrowie twoje i domowników na szwank.
Samodzielne majsterkowanie w przypadku energii elektrycznej jest niebezpieczne i często niesie za sobą przykre konsekwencje.

Podłączenie płyty indukcyjnej – cena waha się w zależności od rejonu Polski

I wynosi obecnie od 120 złotych do 200 złotych. Jest to wydatek, którego dokonujesz raz na wiele lat, a zyskujesz w zamian gwarancję fachowo wykonanego zadania, za którym idzie bezpieczeństwo twoje i reszty domowników.
Nie zawsze więc projekt „płyta indukcyjna – jak podłączyć samodzielnie?” opłaca się. Bardzo często jest tak, że producenci płyt wymagają pieczątki od elektryka na karcie gwarancyjnej. Bez ważnych uprawnień elektryka gwarancja na indukcję przepada. Wiadomo – gwarancja nie jest potrzebna, jeśli sprzęt działa bez zarzutów. Co jednak zrobisz, gdy płyta indukcyjna się zepsuje?
Źle podłączona indukcja to zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka (oraz zwierząt mieszkających w domu), zniszczenie kuchni w razie niespodziewanej awarii, utrata gwarancji producenta na sprzęt. Jednym słowem – kolosalne koszty i zniszczenia oraz wielkie straty. 

Gdzie nie montować płyty indukcyjnej?

Skoro już wiesz, jak podłączyć płytę indukcyjną, to teraz przeczytaj o tym, gdzie nie montować płyty indukcyjnej:
  • blisko źródeł wody – oddal płytę chociaż 1 metr od zlewozmywaka;
  • obok lodówki – praca płyty indukcyjnej spowoduje nagrzewanie lodówki, przez co będzie ona musiała intensywniej pracować, by nadal dobrze chłodzić schowane w niej produkty. 
Kto może podłączyć płytę indukcyjną? Uprawiony elektryk. Czy można samodzielnie podłączyć płytę indukcyjną? Tak, jeśli jesteś uprawnionym do tego elektrykiem albo gdy nie zależy ci na pełni bezpieczeństwa domowników i obojętna jest ci utrata gwarancji na sprzęt. Montaż płyty indukcyjnej wymaga wiedzy technicznej i stosowania się do zaleceń producenta. Z prądem nie ma żartów! Nieprawidłowy montaż urządzenia może doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej oraz do porażenia prądem.
Zdjęcie: Lazy_Bear / Envato Elements
Autor: Ewa Doniec