Data publikacji:

Jak podłączyć telefon i tablet do telewizora?

Podłączenie tabletu lub telefonu do telewizora pozwoli ci na oglądanie filmów, zdjęć, a także granie na dużym ekranie. Mamy kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą podłączyć urządzenia mobilne. Zobacz, jak podłączyć telefon i tablet do telewizora.

tablet

Dlaczego warto podłączać urządzenia mobilne do innych urządzeń?

Urządzenia mobilne oferują ogromne możliwości, dzięki czemu wykonywanie codziennych zadań jest dużo łatwiejsze. Jednym z dużych udogodnień jest możliwość połączenia telefonu lub tabletu z telewizorem. To doskonały sposób na to, aby pokazać swoim znajomym zdjęcia z wakacji czy obejrzeć filmy.

Obecnie w sklepie Play oraz w AppStore można wypożyczać oraz kupować filmy oraz seriale. Jeśli nie masz możliwości odtwarzania ich bezpośrednio z telewizora, to za pomocą telefonu jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy podłączyć telefon do telewizora.

W tym poradniku pokażemy, jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo, a także za pomocą specjalnego kabla. Cały proces trwa nie więcej niż kilka minut. W mgnieniu oka wszystkie treści będą wyświetlane na ekranie telewizora.

Jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo?

Podłączenie telefonu do telewizora bez użycia kabli to jeden z najwygodniejszych sposobów. Wystarczy usiąść wygodnie na kanapie i przeprowadzić proces parowania z drugim urządzeniem. Można to zrobić na kilka sposobów.

Podłączanie urządzeń za pomocą Wi-Fi

Większość nowych telewizorów jest wyposażona w funkcje Smart TV, które oferują dostęp do rozmaitych aplikacji. Należy pamiętać, że nie ma uniwersalnego sposobu na podłączenie telefonu do telewizora. Każdy producent ma swoje metody, dlatego warto zajrzeć na jego stronę, na której będą podane szczegółowe informacje.

Jak podłączyć telefon do telewizora przez WiFi? Wspólnym mianownikiem dla wszystkich urządzeń jest konieczność podłączenia się do takiej samej sieci Wi-Fi. W przypadku smartfonów Sony w kompatybilnych aplikacjach pojawi się ikonka telewizora. Przykładowo, korzystając z serwisu YouTube, wystarczy na nią kliknąć, a już po chwili obraz pojawi się na drugim ekranie.

W niektórych modelach telewizorów należy wejść w ustawienia. Tam powinna znaleźć się zakładka odpowiadająca za przesyłanie strumieniowe obrazu. W przypadku niektórych starszych modeli telewizorów może być konieczne ściągnięcie dedykowanej aplikacji zarówno na smartfona, jak i na telewizor.

Telefon do telewizora za pomocą przystawki telewizyjnej

Zdarza się, że starsze telewizory nie mają w ogóle systemu Smart TV, a to uniemożliwia przesyłanie ekranu bez konieczności stosowania kabli. Jak wtedy podłączyć telefon do telewizora? Na szczęście jest na to bardzo dobry sposób. Przystawki telewizyjne cieszą się na rynku ogromnym zainteresowaniem, ponieważ oferują funkcje Smart, dostęp do gier i dzielenia ekranu.

  • Google Chromecast

Google Chromecast> to tania i kompaktowa przystawka. Jak podłączyć telefon lub tablet do telewizora za pomocą przystawki? W pierwszej kolejności oba urządzenia muszą być połączone z tą samą siecią Wi-Fi. Następnie należy uruchomić aplikację Google Home App i wybrać urządzenie, z którym chcemy dzielić ekran. Potem trzeba wybrać ikonkę telewizora i zatwierdzić przesyłanie ekranu.

  • Apple TV

W przypadku urządzeń Apple przesyłanie obrazu jest możliwe za pomocą technologii AirPlay. Najnowsze telewizory Samsunga oraz LG wspierają drugą generację tego rozwiązania. W przypadku innych modeli należy posiadać przystawkę Apple TV w dowolnej wersji.

Przesyłanie treści jest możliwe po stuknięciu ikony udostępniania znajdującej się tuż przy zdjęciu czy filmie. Następnie należy wybrać opcję AirPlay i poczekać na połączenie z urządzeniem zewnętrznym.

Klonowanie całego ekranu na telewizor jest możliwe z poziomu centrum sterowania. Wystarczy wysunąć od dołu belkę z ustawieniami i wybrać ikonę klonowania ekranu. Na liście powinno znajdować się urządzenie Apple TV. Po chwili ekran iPhone’a lub iPada będzie widoczny na telewizorze.

Jak podłączyć telefon do telewizora przez kabel?

Podłączenie telefonu lub tabletu do telewizora będzie wymagało zakupu specjalnej przejściówki. W nowszych smartfonach z systemem Android konieczne jest zastosowanie adaptera z USB typu C na HDMI. Do starszych telefonów odpowiednia będzie przejściówka z micro USB na HDMI. Jeśli chcesz podłączyć urządzenie mobilne Apple, to należy zaopatrzyć się w przejściówkę ze złącza Lightning na HDMI.

Jeśli nie posiadasz kabla HDMI, to również musisz go dokupić. Jak podłączyć telefon do telewizora przez HDMI? Nie trzeba stosować żadnego zewnętrznego oprogramowania. Wystarczy połączyć ze sobą przewody i gotowe! Na ekranie telewizora będzie widoczne to, co na telefonie.

Jak grać na telefonie podłączonym do telewizora?

Na początku artykułu wspominaliśmy, że telefon podłączony do telewizora może posłużyć za mobilną konsolę do gier. Rzeczywiście, to znakomite rozwiązanie, które przypadnie do gustu wielu użytkownikom. Dla mniej wymagających użytkowników będzie to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego.

Oprócz wymienionych wcześniej akcesoriów warto dokupić do smartfona zewnętrzny kontroler. Takie urządzenie łączy się z telefonem za pomocą modułu Bluetooth. Dzięki temu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych kabli. Można rozsiąść się wygodnie na kanapie i rozpocząć grę.

Sterowanie telewizorem za pomocą telefonu

Wiesz już, jak podłączyć telefon do telewizora. Producenci telefonów nie tylko pozwalają na połączenie z telewizorem, ale również na sterowanie nim. Jest to możliwe dzięki portowi podczerwieni, który znajduje się w niektórych modelach. Przed zakupem warto sprawdzić specyfikację techniczną, aby upewnić się, czy smartfon posiada taką funkcję.

Jeśli jej nie ma, to nic straconego. Są dedykowane aplikacje, które umożliwiają sterowanie telewizorami ze Smart TV. Koniec z zagubionym pilotem. Teraz wystarczy sięgnąć po smartfona i zacząć korzystanie z urządzenia.

Polecane telewizory, do których podłączysz telefon i tablet

Przedstawiamy kilka przykładów ciekawych telewizorów, które pozwolą na połączenie ze smartfonem lub tabletem. Wybraliśmy urządzenia w różnych przedziałach cenowych, które cieszą się największą popularnością na Ceneo.pl.

LG OLED 55C9

Znakomity telewizor z matrycą OLED dysponuje nowym procesorem oraz wieloma rozwiązaniami podnoszącymi jakość obrazu. Inteligentny asystent pozwoli na sterowanie telewizorem, a także połączenie z telefonem bez konieczności stosowania kabli. To bardzo dobry model, który sprawia, że oglądanie filmów jest znacznie przyjemniejsze.

Samsung UE55RU7172

Budżetowy telewizor 4K pozwala na błyskawiczne przesyłanie treści. Wystarczy kilka kliknięć i obraz będzie błyskawicznie udostępniony. Znakomita jakość obrazu 4K sprawia, że wszystkie multimedia wyglądają jeszcze lepiej.

TCL 65DP600

Marka TCL za mniej niż 3000 złotych proponuje świetny telewizor, który ma przekątną ekranu 65 cali! Dedykowana aplikacja T-Cast umożliwia kontrolowanie telewizora, a także przesyłanie na niego rozmaitych treści. Jest to bardzo proste i intuicyjne.