Data publikacji:

Jak podłączyć włącznik światła do puszki?

Rozprowadzenie i zamontowanie instalacji elektrycznej należy pozostawić w rękach doświadczonego elektryka. Choć można zlecić mu także montaż gniazdek oraz włączników światła, jest to czynność na tyle nieskomplikowana, że wiele osób podejmuje się przeprowadzenia tych prac samodzielnie. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować, aby nie zrobić sobie krzywdy i nie zniszczyć innych elementów domu. Jak podłączyć włącznik światła do puszki i jakie środki ostrożności należy przy tym zachować? Odpowiadamy!
schemat jak podłączyć włącznik światła do puszki

Jak przygotować się do montażu włączników światła?

Podłączenie włączników świata czy zamontowanie gniazdek elektrycznych nie wymaga specjalnych uprawnień ani fachowego przeszkolenia, jednak konieczna jest podstawowa wiedza, duża ostrożność i uważność. Prace z prądem mogą być niebezpieczne, dlatego należy podczas nich szczególnie uważać.
Pierwszym i bezwzględnie najważniejszym krokiem jest odłączenie prądu. W zależności od posiadanej instalacji należy przełączyć bezpieczniki lub odłączyć zabezpieczenie prądowe. Przed przystąpieniem do pracy warto dodatkowo upewnić się, że przepływ prądu został zatrzymany. Można to sprawdzić miernikiem bądź próbnikiem napięcia. Próbnik to niewielki, przypominający śrubokręt, przyrząd, który warto zawsze mieć w domu.
Drugim krokiem jest zaznajomienie się z instrukcją dołączoną przez producenta. Jest ona dołączona do produktu lub łatwa do wyszukania na stronie internetowej. To w niej powinien znajdować się schemat, jak podłączyć włącznik światła do puszki.

Co jest potrzebne do zamontowania włącznika światła?

Oprócz podstawowej wiedzy na temat elektryki i dużej dawki rozsądku, konieczne będzie użycie kilku narzędzi, które umożliwią wykonanie tego zadania. Przede wszystkim wspomniany wcześniej próbnik bądź miernik prądu. Tylko one umożliwiają sprawdzenie, czy prąd został odcięty i czy można bezpiecznie rozpocząć prace przy puszce.
Nieodzowny będzie także śrubokręt lub podstawowy zestaw śrubokrętów o różnych rozmiarach i końcówkach. Przyda się także mały nóż, można tu wykorzystać np. ten stosowany przy kładzeniu tapet. Warto także mieć ze sobą poziomicę, która pozwoli sprawić, czy włącznik jest zamontowany idealnie równo. Choć może się to wydawać nieznaczącym drobiazgiem, nawet niewielkie przechylenie w jedną ze stron może wywoływać irytację.

Jak podłączyć włącznik światła do puszki?

Pierwszy krok zależy od tego, czy montujemy włącznik pierwszy raz w danej puszce, czy wymieniamy stary element na nowy. W drugim przypadku należy zacząć od demontażu pierwotnego włącznika. Nie jest to nic trudnego. Najpierw należy delikatnie zdjąć klawisz, podważając go płaskim śrubokrętem, a następnie wykręcić ramkę. Po wyjęciu ramki wystarczy wykręcić śruby mocujące i wyjąć włącznik z puszki. Warto przy tym ponownie użyć miernika lub próbnika i sprawdzić, czy prąd na pewno jest odcięty. Jeżeli tak – przechodzimy do odpięcia kabli.
Choć to, jak podłączyć kable w puszce pod wyłącznik światła, może wydawać się kwestią trudną i przerażającą, wcale takie nie jest. Zazwyczaj wewnątrz puszki znajdują się przewody w trzech kolorach. Brązowy bądź czarny to przewód fazowy, niebieski to przewód neutralny, a żółto-zielony to przewód ochronny. Jeżeli to konieczne, najpierw należy nożykiem usunąć 0,5–1 cm warstwy ochronnej z kabli. Następnie żółto-zielony przewód mocujemy do bolca uziemiającego, a fazowy i neutralny wkładany w otwory po dwóch stronach włącznika. Jeżeli kable są zbyt długie, należy je przyciąć. Warto podczas pracy posiłkować się schematem producenta, który można znaleźć w instrukcji dołączonej do produktu bądź na stronie internetowej.
Następnie należy przykręcić wnętrze oprawy do puszki, zamontować ramkę i założyć klawisz. Na koniec wystarczy włączyć prąd i sprawdzić, czy wszystko działa.

Jak podłączyć włącznik światła podwójny?

Montaż podwójnego włącznika przebiega podobnie, jednak jest trochę trudniejszy. Pierwszorazowe podłączenie warto oddać w ręce elektryka, jednak wymiany starego na nowy można podjąć się samodzielnie. W tym przypadku do podłączenia będzie przewód zasilający oraz dwa kable fazowe, odpowiadające za dwa różne źródła światła. Jeżeli źródeł światła jest więcej, schemat jest taki sam. Żarówki podzielone są na dwie grupy, do których podłącza się przewody fazowe. Naciśnięcie jednego klawisza włącznika zapala wybraną część żarówek, a naciśnięcie obu włącza wszystkie.
Cały proces powinien przebiegać zgodnie z instrukcją od producenta. Jeżeli jakaś część pracy wyda się zbyt skomplikowana, warto zasięgnąć porady doświadczonego elektryka lub nawet zlecić mu podłączenie włączników.
Schemat podłączenia lampy sufitowej z wyłącznikiem pojedynczym lub podwójnym powinien być przeanalizowany przed przystąpieniem do pracy i dostępny do wglądu przez cały czas. Wszelkie działania związane z prądem i instalacją elektryczną wymagają ogromnej ostrożności i uważności. Choć wiele osób uważa podłączanie włączników za czynność łatwą i bezproblemową, nie mając żadnego doświadczenia z elektryką, warto skorzystać z usług profesjonalisty, aby nie zrobić sobie krzywdy i nie uszkodzić elementów instalacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!