Data modyfikacji:

Jak poprawić jakość kamerki w laptopie?

Regularna dbałość o stan ekspresu do kawy jest kluczem do długiego okresu jego bezawaryjnego funkcjonowania, bowiem ich największym wrogiem jest odkładający się w trakcie użytkowania kamień. Rynek udostępnia obecnie wiele preparatów do odkamieniania w formie tabletek, płynów czy proszków. Istnieje też kilka domowych sposobów na skuteczne pozbycie się kamienia z ekspresu. Zatem jak odkamieniać poszczególne modele ekspresów? Które metody są najbardziej skuteczne i bezpieczne dla urządzenia? Dla których modeli wskazane są jedynie rekomendowane przez producenta preparaty?

Polecamy: Laptopy do przeglądania internetu

jakość kamerki w laptopie

Jak poprawić jakość kamerki w laptopie za pomocą sterowników?

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, jak poprawić jakość kamerki w laptopie, jest instalacja odpowiednich sterowników. Dzięki nim kamera automatycznie dostosowuje ostrość obrazu. Dodatkowo sterowniki niwelują problemy związane z niedostatecznym oświetleniem lub nieprawidłową odległością użytkownika od ekranu. 

Sterowniki do kamery internetowej w laptopie powinny być zainstalowane już przez producenta sprzętu, jednak czasami użytkownik potrzebuje dodatkowych programów do konfiguracji kamery. Sprawdzenie kamerki i jej ustawienie dzięki nim jest szybsze i łatwiejsze.

Jeśli sterowniki są aktualne, a kamera wcześniej działała bez zarzutu, problemem może być niska jakość łącza internetowego. Zbyt niska prędkość przesyłu danych powoduje zacinanie się obrazu, a także powstawanie pikselozy. Przyśpieszenie internetu sprawia, że obraz nagrywany przez kamerę ponownie jest płynny i ostry.

Ustawienia kamery w laptopie

Obraz staje się wyraźniejszy, gdy użytkownik poprawnie skonfiguruje ustawienia kamery w laptopie. Ustawienia są dostępne w większości komunikatorów internetowych oraz w preferencjach systemowych laptopa. Użytkownik może w nich wybrać rozdzielczość kamery – minimum to standard Full HD, czyli 1920 x 1080. Niższa rozdzielczość jest nieodpowiednia do prowadzenia transmisji na żywo, nagrywania relacji do mediów społecznościowych lub uczestniczenia w wideokonferencjach.

W przypadku ustawień kamery w laptopie powinno się zwrócić szczególną uwagę na ograniczenia sprzętowe wbudowanego urządzenia. Kamera dostępna w matrycy laptopa nie jest tak samo wydajna jak urządzenie peryferyjne. Jeśli zmiana ustawień wbudowanej kamery w laptopie nie przynosi efektu, konieczne jest zainwestowanie w dodatkową kamerę. Mocuje się ją na biurku lub na matrycy notebooka.

Poprawa oświetlenia

Sprawdzenie kamery w laptopie powinno uwzględniać odpowiednie ustawienie oświetlenia w pomieszczeniu. Silne światło padające prosto w obiektyw lub okno za plecami użytkownika sprawiają, że obraz jest niewyraźny. Zmiana ustawienia matrycy z kamerą względem źródła światła poprawia jakość przesyłanego obrazu w kilka sekund.

Równie ważne jest unikanie nagrywania obrazu w pomieszczeniach zbyt ciemnych. Za słabe oświetlenie sprawia, że obraz jest prawie czarny, a sylwetka użytkownika ma niewyraźne kontury. Rozmówca nie jest w stanie dostrzec rysów jego twarzy, mimiki oraz emocji, co negatywnie wpływa na odbiór przesyłanego obrazu. 

W miarę możliwości powinno się korzystać z kamery w laptopie przy naturalnym oświetleniu. Jeśli jest to niemożliwe, przed rozpoczęciem nagrania powinno się znaleźć optymalne ustawienie lamp.

Prawidłowa pozycja kamery względem użytkownika

Kamera w laptopie powinna znajdować się na takiej wysokości, by użytkownik mógł patrzeć prosto w jej obiektyw. Jeśli kamera znajdzie się zbyt nisko, będzie obcinać obraz z góry. Za wysokie ustawienie laptopa sprawia natomiast, że użytkownik prezentuje się na ekranie jak na nagraniu z monitoringu. Użytkownik powinien pamiętać również, by nie patrzeć w oczy rozmówców, a w kamerę. Nie stosując się do tej zasady, będzie przez cały czas mieć spuszczony wzrok.

Autorka: Monika Kocher