Data modyfikacji:

Jak przygotować korzeń do akwarium?

Czy korzeń znaleziony w lesie nadaje się do akwarium? Jak przygotować korzeń do akwarium? Poznaj metody preparacji korzeni do akwarium. Dowiedz się, jaki korzeń nadaje się do zbiornika w twoim domu, a których lepiej unikać.

korzeń do akwarium

Po co preparować korzeń do akwarium?

Przygotowujesz aranżacje akwarium i chcesz wykorzystać korzenie? Musisz wiedzieć, że trzeba go najpierw odpowiednio przygotować. Nie ma korzenia, kamienia czy rośliny wodnej, która byłaby zupełnie obojętna dla środowiska w twoim akwarium.

Każdy korzeń może być źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów lub toksycznych związków pochodzących z samego drewna lub pochodzących z zewnątrz. Preparacja korzenia przed włożeniem go do zbiornika zapobiega ewentualnemu zanieczyszczeniu środowiska w akwarium. Dlatego podpowiadamy, jak przygotować korzeń do akwarium.

Jak przygotować znaleziony korzeń do akwarium?

Znalazłeś interesujący korzeń, który chcesz ze sobą zabrać i włożyć do akwarium? Nic prostszego! Pamiętaj jednak, że taki okaz należy wcześniej odpowiednio spreparować. Nie zabieraj korzeni, które mogą pochodzić z drzew iglastych, ponieważ mogą zawierać szkodliwą dla ryb żywicę. Upewnij się, że korzeń nie jest spleśniały i spróchniały.

Najlepsze korzenie do akwarium to te, które znajdują się w okolicy górskich strumieni, torfowisk lub osuszonych terenów górskich. Muszą pochodzić z martwych drzew, ale same nie mogą być spróchniałe w żadnym miejscu.

Jak przygotować korzeń do akwarium krok po kroku:

  • Usuń korę z korzenia, jeśli się na nim znajduje.
  • Oczyść powierzchnię za pomocą twardej szczoteczki, myjki ciśnieniowej czy dłuta.
  • Przygotuj garnek, w którym zmieści się cały korzeń. Wlej do niego wodę z solą (najlepiej niejodowaną) w proporcji 10 dużych łyżek na 1 litr wody. Długość gotowania zależy od grubości korzenia. Najlepiej gotuj go przez około 4 godziny lub więcej, jeśli uznasz, że twój okaz jest bardzo duży. Gotowanie korzenia ma na celu zabicie niebezpiecznej mikroflory, która mogła znajdować się na jego powierzchni, a dodatek soli wspomaga proces dezynfekcji.
  • Ponownie gotuj korzeń w nieosolonej wodzie przez kilka godzin.

Pamiętaj! Impregnacja korzenia do akwarium to nie jest dobry pomysł z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze, lakier będzie najprawdopodobniej toksyczny nie tylko dla ryb, ale też dla roślin w twoim akwarium. Po drugie, polakierowany korzeń najprawdopodobniej nie zatonie i będzie się unosił na powierzchni wody w zbiorniku.

Jak przygotować korzeń do akwarium kupiony w sklepie?

Korzenie w sklepach akwarystycznych powinny być już spreparowane i gotowe do umieszczenia w akwarium. Tanie korzenie do akwarium mogą budzić wątpliwości, szczególnie jeśli na pierwszy rzut oka widać, że kora nie jest dostatecznie usunięta.

Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej będzie poradzić się pracownika sklepu. Specjalista najlepiej doradzi, czy taki korzeń wymaga jeszcze twojej dodatkowej pracy w domu.

Preparacja korzenia kupionego w sklepie:

  • Oczyść dokładnie korzeń z kory za pomocą szczotki z twardym włosiem.
  • Gotuj korzeń w garnku z osoloną wodą w proporcji 10 łyżek soli niejodowanej na 1 litr wody przez 3-6 godzin, w zależności od wielkości korzenia.
  • Wypłucz korzeń ze słonej wody.
  • Ponownie gotuj korzeń w nieosolonej wodzie przez 2-6 godzin.
  • Wypłucz korzeń z wody i poczekaj, aż wystygnie. Gotowe!
Autorka: Katarzyna Wendzonka