Data modyfikacji:

Jak przyspieszyć Androida? 8 sprawdzonych sposobów

Smartfony są nieodłącznym towarzyszem naszego życia, niedziwne więc, że wymagamy od nich szybkiego i bezproblemowego działania w prawie każdych warunkach. Niestety potrafią zawieść nasze oczekiwania. Aby zapobiec niektórym przykrym niespodziankom przedstawiamy najważniejsze porady dotyczące przyśpieszenia Androida. Zobacz, jak przyspieszyć Androida.

przyspieszenie androida

Najlepsze sposoby na to, jak przyspieszyć Androida

Prawie wszyscy spotkali się z podobną sytuacją. Po kilku miesiącach użytkowania nowy smartfon zaczyna powoli sprawiać coraz więcej problemów. Niegdyś błyskawicznie ładujące się aplikacje startują teraz z dużym poślizgiem, a interfejs telefonu zdaje się ignorować nasze komendy.

Na szczęście istnieją proste metody, by choć w części zaradzić tym problemom. Przedstawiamy osiem porad podpowiadających, jak zwiększyć wydajność Androida.

  1. Wyłącz animacje systemowe
  2. Wyczyść pamięć podręczną aplikacji
  3. Zwolnij miejsce w pamięci telefonu
  4. Używaj „lekkich” wersji aplikacji
  5. Uporządkuj ekran startowy
  6. Regularnie aktualizuj oprogramowanie i system
  7. Dokonaj fabrycznego resetu telefonu
  8. Zrootuj Androida

1. Wyłącz animacje systemowe

To jeden z najprostszych i najbardziej znanych trików, który może w widoczny sposób uczynić Androida bardziej responsywnym. Wyłączając wszelkiego rodzaju animacje i graficzne efekty specjalne wykorzystywane przez interfejs, odciążysz zasoby systemowe starszych telefonów, a w przypadku nowszych modeli przyspieszysz nieco korzystanie z systemu.

2. Wyczyść pamięć podręczną aplikacji

Regularne czyszczenie pamięci podręcznej poszczególnych programów może zwolnić cenne zasoby systemowe, a tym samym przyspieszyć pracę Androida. Dokonasz tego z łatwością z pomocą opcji „Aplikacje” w ustawieniach systemu lub dzięki funkcji zrządzania pamięcią telefonu.

3. Zwolnij miejsce w pamięci telefonu

Niektórzy właściciele smartfonów mają tendencję do instalowania masy niepotrzebnych aplikacji i gier. Uruchamiają je tylko raz, by potem szybko o nich zapomnieć. Sprawa wygląda podobnie w przypadku wykonywanych zdjęć i filmów.

Jeżeli nie posiadasz dodatkowej karty pamięci lub dysponujesz telefonem z niewielką ilością dostępnego miejsca, chomikowanie zbędnych danych szybko stanie się problemem w widoczny sposób spowalniającym Androida. W dokładnych porządkach na przyspieszenie Androida może pomóc darmowa aplikacja Files by Google.

4. Używaj „lekkich” wersji aplikacji

Niektóre popularne aplikacje, takie jak Facebook lub przeglądarki internetowe, dostępne są również w tzw. wersji lite. Jest ona najczęściej pozbawiona wielu zbędnych funkcji i fajerwerków graficznych, które obciążają Androida. Zainstalowanie „lekkich” aplikacji może być częściowym remedium na to, jak przyspieszyć Androida, zwłaszcza jeżeli korzystasz ze starszych modeli telefonów.

5. Uporządkuj ekran startowy

Utrzymanie porządku na ekranie startowym to nie tylko kwestia optymalizacji korzystania z telefonu oraz łatwości w wyszukiwaniu potrzebnych aplikacji i usług. Usunięcie zbędnych widżetów, zawierających np. zegar, prognozę pogody lub newsy, może skutecznie zwiększyć wydajność Androida. Działające w tle i stale aktualizujące zawartość widżety potrafią być bowiem sporym balastem dla systemu.

6. Regularnie aktualizuj oprogramowanie i system

Czasami w przyśpieszeniu pracy Androida pomoże prosta aktualizacja najczęściej używanych aplikacji, a także samego systemu. Update’y mogą poprawić błędy, a także usunąć luki w oprogramowaniu, które skutkują widocznymi spadkami wydajności Androida.

7. Dokonaj fabrycznego resetu telefonu

Jeżeli nic nie pomaga, możesz zawsze zdecydować się na fabryczny reset telefonu, który przywróci domyślne ustawienia Androida. Decydując się na ten krok, musisz oczywiście pamiętać o zrobieniu kopii zapasowej wszystkich cennych danych.

8. Zrootuj Androida

To z pewnością najbardziej ekstremalna metoda przyspieszenia Androida, ale może okazać się również najbardziej skuteczną. Zrootowanie systemu to, najprościej ujmując, uzyskanie pełnej kontroli nad naszym urządzeniem i ominięcie obostrzeń nałożonych fabrycznie przez producentów i operatorów telefonicznych.

Od tej pory możesz dowolnie zmieniać i modyfikować wszystkie pliki systemowe urządzenia, a także bezpośrednio kontrolować pracę poszczególnych podzespołów, np. wydłużając czas pracy baterii lub optymalizując działanie procesora.