Data publikacji:

Jak przyspieszyć laptopa?

Każdy właściciel laptopa wie, że wraz z czasem komputery stają się zauważalnie wolniejsze, a wydajność systemu operacyjnego oraz gier lub aplikacji spada. Przyczyn zjawiska jest bardzo wiele, na szczęście problemy tego typu można w dużym stopniu zminimalizować. Sposobów na przyspieszenie laptopa jest całkiem sporo. W artykule przedstawiliśmy najważniejsze z nich. Co ważne, z metodami tymi poradzą sobie nawet mało zaawansowani użytkownicy.
Jak przyspieszyć laptopa?

Kontrola zainstalowanych programów uruchamiających się z systemem

Zdarza się, że producenci laptopów instalują na naszych urządzeniach wiele dodatkowych i zarazem zbędnych aplikacji. Najczęściej są to różnego rodzaju antywirusy lub testowe wersje komercyjnych programów graficznych i biurowych. Uruchamiają się one domyślnie podczas startu systemu Windows i działają nieustannie w tle, wykorzystując zasoby komputera. Najbardziej winne są tu programy antywirusowe, które skanują w tle dyski w poszukiwaniu zagrożeń i spowalniają działanie innych aplikacji.
Liczbę uruchomionych w tle programów rozpoznamy po ikonkach z prawej strony paska zadań. Rozwiązanie problemu jest w tym miejscu bardzo proste. Po pierwsze powinniśmy odinstalować wszystkie zbędne programy, których nie używamy. Nie bójmy się też usunąć pamięciożernego antywirusa.
Dla pewności sprawdźmy też listę wszystkich aplikacji uruchamianych wraz z systemem. Jeżeli nie chcemy się pozbywać niektórych z nich, może po prostu wyłączyć tzw. autostart. W Windowsie 10 wystarczy wcisnąć kombinację przycisków ctrl + alt + delete, z listy na ekranie wybrać pozycję Menedżer zadań. W otwartym oknie wybieramy zakładkę „Uruchamianie”. Tu zobaczymy wszystkie programy, które włączają się przy inicjalizacji systemu, funkcję ta możemy indywidualnie wyłączyć przy każdym z nich.

Optymalizacja działania przeglądarki internetowej

Kiedy nasz laptop zaczyna coraz bardziej zwalniać nierzadko wina leżeć będzie po stronie przeglądarki internetowej. Programy te są zazwyczaj niezwykle pamięciożerne i mogą wpływać na działanie systemu, dotyczy to zazwyczaj tańszych laptopów przeznaczonych do prac biurowych i internetu. Problemy pojawiają się kiedy mamy równocześnie otwartych zbyt wiele zakładek i zainstalowaliśmy zbyt dużą liczbę wtyczek i rozszerzeń. Rozwiązaniem będzie tutaj będzie optymalizacja pracy programu i rozsądne korzystanie z niego. Warto też rozejrzeć się z innymi przeglądarkami wymagającymi mniej zasobów komputera, w sieci znajdziemy sporo porównań i recenzji, nie musimy skazywać się np. na ciągłe używanie Chrome’a.

Reset komputera

Często wiele osób po zakończeniu używania laptopa po prostu usypia sprzęt. Wielokrotne powtarzanie tego procesu z czasem prowadzi jednak do przeładowania pamięci, a nawet zwiększenia ryzyka występowania błędów w uruchomionych programach. Od czasu do czasu warto więc kompletnie wyłączyć system lub go zresetować, pomoże to nieraz, kiedy zauważamy spadek wydajności.

Defragmentacja dysku twardego

Kolejnym sprawdzonym sposobem na przyspieszenie laptopa jest defragmentacja dysku systemowego. Traci ona jednak na znaczeniu, bowiem przynosi efekty tylko jeśli Windows jest zainstalowany na tradycyjnych magnetycznych napędach HDD (defragmentacji nie należy uruchamiać na dyskach SSD). Dostęp do systemowego defragmentatora otrzymujemy klikając prawym przyciskiem na ikonce dysku i wybierając z menu kontekstowego opcję „Właściwości”, w program jest w zakładce narzędzia.
Po jego uruchomieniu program poinformuje nas o tym, jak bardzo dysk jest pofragmentowany, to znaczy, że jego dane są zapisane na nim w mało optymalny sposób, co wydłuża czas ich zapisu i odczytu. Po rozpoczęciu pracy, aplikacja porządkuje zawartość napędu przyspieszając system i zainstalowane na nim oprogramowanie.

Pozbycie się wirusów i złośliwego oprogramowania

Jak przyspieszyć tablet lub laptopa? Jeżeli nieostrożnie korzystaliśmy z internetu lub kopiowaliśmy dane z niezabezpieczonych nośników, komputera może być zarażony różnego typu złośliwym oprogramowaniem, które przejmuje część zasobów. Czasem tego typu niepowołane akcje można wykryć samemu korzystając z Menedżera zadań, przeglądając listę aktualnie aktywnych programów, w zakładce „Procesy”. Najlepiej jednak wykrycie niechcianych gości w laptopie zostawić dedykowanym programom typu antywirus i antymalware. Nie podajmy tutaj konkretnych nazw, bowiem w sieci można znaleźć ranking oraz recenzję najlepszych aplikacji tego typu na rynku.

Wyczyszczenie obudowy laptopa

Czasem przyczyną spowolnionej pracy komputera nie musi leżeć w jego oprogramowaniu. Winne w tym wypadku mogą być nadmiernie przegrzewające się komponenty sprzętu, na co wpływ będzie miały przede wszystkim kompletnie zakurzone lub zablokowane przewody wentylacyjne. Pozwalają one na swobodny przepływ powietrza, które chłodzi gęsto upakowane podzespoły. Wysoka temperatura zmniejsza
Specjaliści zalecają korzystanie ze specjalnych środków do pielęgnacji elektroniki. Dobrym rozwiązaniem jest np. sprężone powietrze w sprayu. Łatwo wydmucha ono kurz i pył z trudno dostępnych miejsc wewnątrz obudowy.
W wypadkach, gdy korzystamy z laptopa w mocno zakurzonych i zapylonych miejscach, najlepszym rozwiązaniem może okazać się otwarcie obudowy i dokładne oczyszczenie płyty głównej i innych komponentów. Jeżeli nie czujemy się na siłach, zadanie zostawmy specjalistom w punkcie napraw lub serwisie.
Zdjęcie: Envato Elements