Data publikacji:

Jak przyspieszyć tablet?

Tablet to jedno z urządzeń elektronicznych, które zwłaszcza w czasie podróży zastępuje nam komputer. Można na nim swobodniej pisać niż na telefonie, używając aplikacji pakietu biurowego. Ponadto łatwiej przegląda się Internet czy czyta e-booki albo ogląda filmy, wszak do dyspozycji mamy znacznie większy ekran niż nawet w największych smartfonach. Jednak często problemem jest powolna praca urządzenia, przez co korzystanie z niego nie daje takiej frajdy, jak powinno. Jak przyspieszyć tablet? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

tablet

Dlaczego nowo zakupiony tablet działa wolniej? Pierwszy ze sposobów, jak przyspieszyć tablet

Bez względu na to, jaki tablet kupisz, każdy model wymaga dbałości o pamięć RAM i jeśli na bieżąco nie zamyka się aplikacji działających w tle i otwartych kart, to niestety urządzenie zaczyna zamulać i ładowanie się stron czy też buforowanie filmów jest znacznie wolniejsze, nawet jeśli mamy bardzo szybki Internet.

Ponadto trzeba zauważyć, że tablety są przeładowane aplikacjami i widżetami, zatem należy je ograniczyć. Często z wielu w ogóle nie korzystamy i niepotrzebnie znajdują się na pulpicie. Warto zatem zrobić porządny przegląd i pozbyć się niepotrzebnych programów, którymi uraczył nas producent urządzenia.

Pamiętaj o instalowaniu aplikacji tylko z pewnego źródła i ochronie antywirusowej

Czasami sami możemy ściągnąć na siebie problemy. Wystarczy, że zainstalujemy aplikacje z sieci, a nie z oficjalnych wirtualnych sklepów, gdzie są one weryfikowane pod kątem bezpieczeństwa i działania, a wszelkie nieprawidłowości na bieżąco zgłaszają użytkownicy. Takie sklepy to oczywiście Google Play, a także iTunes.

Ściąganie programów z sieci wiąże się z ryzykiem, że razem z nimi na naszym dysku zagnieździ się trojan albo robak. Złośliwe oprogramowania, wirusy mogą znacząco spowolnić urządzenie. Zatem, jeśli zdarzyło Ci się ściągnąć program z niepewnego źródła, a na tablecie nie zostało zainstalowane żadne oprogramowanie antywirusowe, to niestety całkiem możliwe, że system w tablecie został zainfekowany. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak przeprowadzić diagnostykę.

Można do tego wykorzystać narzędzia online albo pobrane z oficjalnych stron programy antywirusowe. Tu zresztą nie ma co oszczędzać i korzystać z darmowych antywirusów, bowiem w przypadku płatnych pakietów można liczyć na lepszą ochronę, np. rozciągniętą na kilka urządzeń. Zatem w ramach tej samej sieci Wi-Fi chroniony może być komputer osobisty, smartfon i tablet. Dodatkowo takie programy są na bieżąco aktualizowane pod kątem wykrywania nowych zagrożeń.

Wyczyść pamięć podręczną i usuń cookies

Bez wątpienia na szybkość działania tabletu wpływa również pamięć podręczna. Jeśli na bieżąco nie jest oczyszczana z plików tymczasowych, które zapamiętują preferencje użytkownika, to z czasem tablet zaczyna działać wolniej. Zatem, jeśli zostało to zaniedbane, należy jak najszybciej ją wyczyścić. W ten sposób wydajność urządzenia na pewno się zwiększy.

Aktualizacje oprogramowania, o które należy dbać

Nawet nowy tablet może wymagać aktualizacji, bowiem w ramach wersji oprogramowania danego systemu operacyjnego co miesiąc pojawiają się poprawki bezpieczeństwa, czy dotyczące płynności działania systemu i nie można ich odkładać na później. Będzie się to wiązało z wolną pracą tabletu. Warto zatem poświęcić kilka chwil na niezbędne aktualizacje. Jednocześnie należy ograniczyć automatyczną synchronizację aplikacji, gdyż w ten sposób także można przyspieszyć tablet.

Trudności z aktualizacją systemu - konieczne może być zainstalowanie nowej przeglądarki internetowej

Gdy zainstalowanie nowej wersji systemu operacyjnego jest problematyczne, warto zastanowić się nad wyborem przeglądarki internetowej od zewnętrznego dostawcy. Tutaj zdania na temat tego, która najlepiej się sprawdza, są podzielone. Jedne są cenione za mnogość funkcji, a inne za szybkość działania.

Ostatnim krokiem, jaki można podjąć, jest usunięcie na krótki czas baterii. Jeśli zatem wyczerpałeś wszystkie opcje i szukasz dalszych sposobów, jak przyspieszyć tablet, możesz wyjąć baterię na kilka minut, a następnie ponownie ją włożyć i uruchomić urządzenie. Reset czasem działa i w ten sposób urządzenie może przyspieszyć.

Autorka: Justyna Kolorz