Data publikacji:

Jak sprawdzić, czy grzałka w piekarniku jest spalona?

Czy wiesz, za co odpowiada grzałka w piekarniku? Jeśli czeka cię wymiana grzałki w piekarniku, to koniecznie czytaj ten artykuł. Wyjaśniamy, jakie są objawy awarii i co zrobić w takiej sytuacji. Kiedy konieczna jest wymiana?
Oven temperature for cooking in new gas oven

Za co odpowiada grzałka w piekarniku?

Grzałka jest źródłem ciepła w piekarniku. To dzięki niej piekarnik nagrzewa się, piecze ciasta, pizzę i mięsa. Prawidłowo działająca grzałka nagrzewa się równomiernie, rozprowadzając ciepło po wnętrzu piekarnika.
Jest dość często psującym się podzespołem w piekarniku, ponieważ pracuje podczas większości programów pieczenia. Jeśli zauważasz, że przygotowane przez ciebie smakołyki pieką się nierównomiernie, to znak, że grzałka ma awarię. O tym szerzej w kolejnych częściach artykułu. 

Jak sprawdzić, czy grzałka w piekarniku jest spalona?

Nie trzeba wcale rozkręcać sprzętu. Więc jak sprawdzić, czy grzałka w piekarniku jest spalona?
 • Sposób pierwszy: użyj pokrętła i zmień programy pieczenia. Jeśli awarii uległa sama grzałka, usłyszysz charakterystyczny dźwięk wentylatora albo zobaczysz światło świecące wewnątrz urządzenia. Jest to potwierdzenie, że piekarnik działa.
 • Sposób drugi: obserwuj pracę grzałki, gdy jest włączona. Jeśli działa prawidłowo, powinna równomiernie żarzyć się na czerwono. Nie musisz wcale dotykać grzałki, aby ocenić jej stan. Przyjrzyj się uważnie jej powierzchni.
 • Jakie są objawy awarii i co zrobić w takiej sytuacji? Kiedy konieczna jest wymiana?

  Zauważysz to zarówno w trakcie pieczenia oraz po wyjęciu rzekomo gotowych potraw na blat kuchenny. Jak sprawdzić, czy grzałka jest spalona?
 • Spalona grzałka górna powoduje, że potrawy nie dopiekają się od góry bądź z jednej strony.
 • Spalona grzałka dolna sprawia, że potrawy oraz wypieki nie dopiekają się od spodu. Zauważysz to zarówno po kolorze jedzenia, jak i po tym, czy jest ono dopieczone, czyli gotowe do spożycia, czy też jest nadal surowe lub półsurowe.
 • Spalona grzałka to również powód, dla której piekarnik nie nagrzewa się do wyznaczonej mu temperatury. Może to być też powodem uszkodzenia termostatu. Wtedy warto sprawdzić ciągłość grzania odpowiednim miernikiem. 
 • Co świadczy o awarii grzałki z piekarnika? Kiedy konieczna jest wymiana? Czerwonym światłem dla dobrej pracy piekarnika są (jak wygląda spalona grzałka?): zmiana barwy, czarny nalot, dziury, pęcherzyki oraz odkształcenia, które pojawiają się na grzałce. 

  Czy usterka grzałki zawsze oznacza, że czeka cię wymiana grzałki w piekarniku?

  Jeśli spotkasz się z trudnościami opisanymi w poprzednich częściach artykułu, wymień grzałkę piekarnika samodzielnie albo zamów profesjonalny serwis
  Jeśli jednak widzisz, że grzałka piekarnika jest w dobrym stanie, a mimo to piekarnik nie grzeje, może być to przyczyną usterki innego elementu. Moduł sterujący, który zarządza wszystkimi funkcjami sprzętu – jeśli jest on uszkodzony, piekarnik nie działa. Nie piecze ciast, ciasteczek i mięs. To jest również powód, dla którego piekarnik nie grzeje na termoobiegu. 

  Co jest przyczyną uszkodzenia grzałek w piekarniku?

  Jak dochodzi do uszkodzenia grzałki w piekarniku?
 • Grzałki w piekarniku ulegają mikrouszkodzeniom w naturalny sposób podczas użytkowania sprzętu. To wynikowa wstrząsów mechanicznych powstałych podczas transportu, przesuwania i nienoszenia piekarników.
 • Niewłaściwa lokalizacja, montaż oraz nieprawidłowe użytkowanie piekarnika to również powody usterek grzałek w tychże urządzeniach. 
 • W artykule wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy grzałka w piekarniku jest spalona. Możesz to zrobić samodzielnie albo wezwać profesjonalny serwis. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.