Data publikacji:

Jak sprawdzić IP telefonu?

Każde urządzenie łączące się z internetem ma własny numer identyfikacyjny w sieci, a jest nim tzw. adres IP. Na jego podstawie witryny oraz aplikacje są w stanie określić przybliżoną lokalizację użytkownika (kraj, region i miasto), dopasowując na tej podstawie swoją zawartość oraz wyświetlane reklamy. Znajomość aktualnie posiadanego adresu może być przydatna w wielu sytuacjach, podpowiadamy zatem, jak sprawdzić IP telefonu.
jak sprawdzić ip telefonu

Czym jest IP?

Adres IP (ang. Internet Protocol Address) pozwala łatwo i szybko zidentyfikować urządzenia w obrębie sieci lokalnej lub w internecie, ułatwiając im wzajemną komunikację. Przyjmuje on postać kodu numerycznego lub literowo-numerycznego w przypadku najnowszego standardu IPV6, który jest powoli adaptowany przez usługodawców internetowych.
Adres IP możemy też podzielić na dynamiczny lub stały. Ten pierwszy jest przyznawany losowo z puli posiadanej przez operatora sieciowego wszystkim jego klientom. Zazwyczaj będzie on przypisywany na nowo za każdym razem, gdy resetujemy urządzenie lub ponownie łączymy się z siecią.
Stały adres IP jest, jak sama nazwa wskazuje, przyznawany przez operatora na cały okres trwania umowy. Z opcji takiej korzystają osoby prowadzące własne serwery lub inne usługi internetowe.
Adresy IP możemy też podzielić na prywatne i publiczne. Te pierwsze przyznawane są w obrębie sieci wewnętrznej, co w przypadku przeciętnego użytkownika oznacza po prostu domową sieć Wi-Fi, z którą łączą się telefon, komputer oraz inne urządzenia, takie jak drukarki lub konsole do gier. Adres ten ma znaczenie głównie, gdy konfigurujemy opcje przesyłu danych pomiędzy sprzętami znajdującymi w sieci lokalnej.
Publiczny adres IP to wspomniany już numer przyznawany nam przez dostawcę internetowego lub operatora komórkowego. Gdy chcemy poznać nasze IP w telefonie, poszukujemy informacji właśnie o nim.

Jak sprawdzić IP w telefonie?

Aktualny publiczny numer IP w telefonie sprawdzimy w niezwykle prosty sposób. Najprościej jest włączyć przeglądarkę internetową i w oknie wyszukiwarki wpisać „mój numer IP”, a następnie wybrać jedną z kilku witryn internetowych, takich jak mojnumerip.pl, które wyświetlają informację, często wzbogacając ją dodatkowo o lokację na mapie, na jaką wskazuje adres.
Adres IP uzyskamy też, korzystając z systemowej konfiguracji telefonu. W systemie Android wchodzimy w ekran ustawień telefonu i wybieramy opcję „Informacje o urządzeniu”, a następnie „Status” lub „Stan sprzętu” – IP powinno być wyświetlone wraz innymi podstawowymi danymi.

Czy mogę zmienić lub ukryć IP telefonu?

Wiele osób chce uniknąć rozpoznawania numeru IP telefonu przez strony internetowe, aplikacje lub serwisy, które nieraz wykorzystują tę informację do zablokowania dostępu do niektórych treści lub promocji i bardziej atrakcyjnych cen swoich produktów. W taki sposób postępują np. strony sprzedające bilety lotnicze, a także popularne platformy streamingowe, oferujące filmy i seriale wyłącznie w wybranych krajach.
Rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z programów VPN, które pozwalają nam korzystać z internetu przy pomocy adresu IP w innym zakątku świata. Większość dostawców usług VPN oferuje również aplikacje mobilne, z których skorzystamy w dowolnym miejscu na smartfonie lub tablecie. Dobre VPN-y wymagają jednak opłat abonamentowych.
Zdjęcie: Envato Elements