Każdy z nas lubi podjadać w czasie oglądania filmu czy czytania książki. Niestety, ziemniaczane chipsy czy solone orzeszki – choć smaczne, nie służą naszemu zdrowiu. Zupełnie inaczej jest z suszonymi jabłkami, które świetnie smakują i dostarczają organizmowi ważnych składników odżywczych. Sprawdź, które owoce będą najlepsze na taką przekąskę i jak suszyć jabłka samodzielnie za pomocą różnych metod.
Choć wiele osób uważa, że podczas suszenia żywność traci cenne składniki, w istocie ulegają one jedynie zagęszczeniu. Dlatego właśnie suszone jabłka tak bardzo polecane są przez specjalistów od zdrowego odżywiania – w każdej ich porcji znajdują się witaminy (B6, B3, B2, K, E, C), błonnik, żelazo, potas, miedź oraz mangan i fosfor. Tak bogaty skład oznacza wiele korzyści, wśród których warto wymienić:
Suszone jabłka są dość kaloryczne – 100 g dostarcza organizmowi około 300 kcal. Jednak z uwagi na niski indeks glikemiczny oraz wysoką zawartość błonnika nie musisz się tym przejmować, nawet jeśli jesteś na diecie odchudzającej.
Podsumowując: suszone jabłka to wyjątkowa przekąska – nie tylko nie szkodzi, ale wręcz pozytywnie wpływa na zdrowie. Pozostaje ci tylko dowiedzieć się, jak je przygotowywać.
Suszenie jabłek nie jest skomplikowane, ale warto się do niego dobrze przygotować. Oto kilka ważnych wskazówek.
Jabłka, które mają stać się suchą przekąską, powinny być świeże, soczyste i dojrzałe (rozmiar nie ma natomiast żadnego znaczenia). Każde z nich dobrze obejrzyj – odrzuć te, które mają jakąś skazę, zaczynają gnić albo się marszczyć. Pamiętaj, że znaczenie ma także rodzaj jabłek – najbardziej polecane są odmiany jesienne.
Każde jabłko musisz dokładnie umyć. Aby pozbyć się pestycydów, umyj owoce w wodzie zmieszanej z octem (do jednego litra wody wlej pół szklanki octu). Następnie musisz zastanowić się nad tym, czy obrać skórkę. Kryje się w niej wiele witamin, dlatego zaleca się jej pozostawienie. Z drugiej strony po wysuszenie staje się ona bardzo twarda, dlatego ostatecznie wiele osób ją zdejmuje.
Kolejny krok to krojenie jabłek. Najpierw przekrój owoce na połówki i wydrąż gniazda nasienne. Następnie pokrój je na plastry o grubości 2-3 milimetrów. Wszystko gotowe? Świetnie, teraz przeczytaj, jak suszyć jabłka – w piekarniku, na kaloryferze czy w suszarce do grzybów.
Istnieją dwie „szkoły” suszenia jabłek w piekarniku elektrycznym. Według pierwszej plasterki jabłka należy umieścić w piekarniku nagrzanym do temperatury od 100 do 150 stopni Celsjusza i pozostawić je tam przez około godzinę.
Jak suszyć jabłka według drugiej metody? Jedyne, co się zmienia, to temperatura i czas – należy ustawić piekarnik na 60 stopni Celsjusza i pozostawić w nim jabłka na 3-4 godziny. Zdaniem specjalistów od zdrowej żywności to właśnie ta druga metoda jest korzystniejsza – niższa temperatura nie niszczy składników odżywczych zawartych w owocach.
Uwaga! W obu przypadkach należy wyłożyć plasterki jabłek na papierze do pieczenia.
Najprostszym sposobem na szybkie wysuszenie jabłek jest umieszczenie ich na specjalnych sitkach w suszarce do grzybów i włączenie urządzenia na kilka godzin. Wada tego rozwiązania to oczywiście konieczność posiadania takiego sprzętu. Na szczęście nie jest on bardzo drogi – zwłaszcza w sieci znajdziesz mnóstwo korzystnych cenowo ofert.
Jedną z najbardziej ekonomicznych metod suszenia jabłek jest pozostawienie ich na kilka dni na kaloryferze. Sposób ten ma jednak kilka wad. Po pierwsze, to długi czas suszenia. Po drugie, jabłka mogą okrywać się kurzem, dlatego trzeba je zabezpieczyć. W końcu po trzecie – powierzchnia kaloryferów jest dość ograniczona, więc trudno umieścić na nich wiele kawałków owoców. Problematyczne jest również suszenie grzybów na grzejnikach żeliwnych.
W okresie letnim możesz też wysuszyć jabłka na słońcu. Postępuj według wcześniej podanych wskazówek: umyj jabłka, przekrój je na plasterki, następnie poukładaj na gazecie albo (bardziej wskazane) papierze do pieczenia.
Oczywiście należy pamiętać, że soczystymi plasterkami mogą zainteresować się zwierzęta domowe oraz ptaki. Warto zatem położyć owoce nie na trawie, a na stole lub krześle, i co jakiś czas kontrolnie na nie zerkać.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak suszyć jabłka, żeby były chrupiące, a nie miękkie i wilgotne w środku. Jest na to jeden prosty sposób – musisz po prostu suszyć owoce bardzo długo. Im krótszy czas suszenia, tym więcej wilgoci pozostanie w jabłkach i tym krótszy będzie ich termin przydatności do spożycia.
Poza powyższym musisz pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu jabłek na papierze. Bardzo ważne jest, żeby umieścić plasterki owoców tak, aby się nie dotykały. W przeciwnym razie w trakcie suszenia przykleją się do siebie i trzeba będzie je rozrywać.
Kiedy twoje chipsy jabłkowe będą już gotowe, musisz umieścić je w odpowiednim pojemniku – szczególnie sprawdzą się plastikowe lub szklane, w zestawie ze szczelną pokrywką. Pojemniki z owocami przechowuj w suchym, ciemnym miejscu.