Data modyfikacji:

Jak udekorować stół wielkanocny? Propozycje świątecznych ozdób

Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych polskich świąt. Rodzinne spotkania nie obędą się bez odpowiedniego wystroju mieszkania, a przede wszystkim dekoracji miejsca spożywania wspólnych posiłków. Jak udekorować stół wielkanocny, by zrobić dobre wrażenie na bliskich? Sprawdź, co musi się na nim pojawić!
jak udekorować stół wielkanocny

Stół wielkanocny: dekoracja w dobrym guście

Niezależnie od tego, jakie dekoracje na świąteczny stół wybierzesz, pamiętaj o jednej zasadzie: czasem mniej znaczy więcej. Nawet najpiękniejsze ozdoby stracą w oczach twoich gości, jeśli będą przeszkadzały w przysłowiowym dzieleniu się jajkiem.

Najlepiej zdecydować się na dosłownie kilka elementów, które wprowadzą radosny, pogodny nastrój, a przy tym nie wywołają efektu kiczu.

Jak ozdobić stół wielkanocny?

Jakie ozdoby na stół wielkanocny wybrać, aby rezultat był naprawdę zachwycający? Przygotowaliśmy propozycje elementów, które pomogą ci wyczarować podniosły, a zarazem wiosenny nastrój w czasie rodzinnych świąt.

Świąteczny stół - z obrusem czy bez?

Jak przystroić stół wielkanocny? Użyć uniwersalnego, białego obrusa, a może nie nakładać go wcale? To zależy… od tego, jak wygląda twój stół. Jeśli jesteś posiadaczem efektownego mebla, np. z litego drewna, warto go wyeksponować.

Mniej zdumiewający stół warto przystroić za pomocą eleganckiego obrusa. Najlepiej sięgnąć po jednobarwną tkaninę - białą lub w kolorze pastelowym. Odradzamy wzorzyste obrusy wielkanocne w baranki, kwiatki, zajączki itp. – sięgając po nie bardzo łatwo o efekt przesady.

Stół wielkanocny – inspiracje do zielonych dekoracji

Wielkanoc kojarzy się z budzącą się do życia wiosenną przyrodą. Aby urozmaicić rodzinny stół na święta, warto ozdobić go używając żywych, zielonych dekoracji. Kwiaty, trawy oraz tradycyjna rzeżucha będą prezentowały się znakomicie wśród świątecznych potraw.

Jak udekorować stół wielkanocny: świąteczna zastawa

Jeśli już o potrawach mowa, czas poruszyć kwestię doboru wielkanocnej zastawy. Jeśli zdecydujesz się na dekoracje w kolorach zieleni, warto połączyć je z klasycznymi, białymi naczyniami, które zapewnią wytworny efekt.

Innym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zastawy w klimatach ludowych, która doda świątecznemu czasowi sielskiego klimatu.

Dekoracje z jajek na stół wielkanocny

Z plastikowych kurczaczków i baranków z masła śmiało można zrezygnować. Co innego z jajka, które są jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Wielkanocy.

Na świątecznym stole warto umieścić domowej roboty pisanki, jaja ugotowane na twardo i farbowane naturalnymi barwnikami (zgadza się – to też dekoracja), lub bardziej wymyślne ozdoby, takie jak np. jajka ze szkła.

Stół wielkanocny - ozdoby to nie wszystko!

Pamiętaj, że świąteczny stół musi być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Nie może zabraknąć na nim odpowiednio dużej przestrzeni dla każdego z gości.

Nie zapomnij o serwetkach dopasowanych do kolorystyki dekoracji. Połóż je po lewej stronie talerza, obok sztućców (nigdy pod nimi!).

Dekoracja stołu na święta – tego nie rób

Czego warto się wystrzegać podczas dekorowania stołu na Wielkanoc?
  • Zrezygnuj z wysokich ozdób takich, jak np. świeczniki, które mogą przysłaniać gości.
  • Pamiętaj o umiarze – stół nie powinien uginać się pod ciężarem dekoracji.
  • Alkohol i inne trunki z etykietami na butelkach? To małe faux-pas. Soki i inne napoje bezalkoholowe podawaj w ładnych karafkach, z kolei alkohole – w butelkach bez etykietek.
Gustowne dekoracje na stół wielkanocny sprawią, że święta spędzane z rodziną miną przyjemniej. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, jak ozdobić stół wielkanocny, okażą się dla ciebie pomocne.
Autorka: Joanna Stanuch