Data modyfikacji:

Masz już dość plątaniny przewodów na podłodze? Podpowiadamy, jak uporządkować kable w domu

Prawda jest taka, że mimo rozwoju technologii bezprzewodowej cały czas w naszym otoczeniu znajduje się mnóstwo kabli. Co gorsza, najczęściej żyją one własnym życiem, uprzykrzając nam funkcjonowanie. Tymczasem organizacja przewodów przy komputerze lub uporządkowanie kabli za telewizorem są bardzo łatwe. Wystarczy odrobina chęci i… pomysłowości. 

Za dużo kabli w domu

Zasilanie laptopa lub komputera, przewody urządzeń peryferyjnych np. drukarki, kable USB łączące poszczególne urządzenia, plus, oczywiście, ładowarki do sprzętów mobilnych, smartfona czy tabletu... Czasem plączą się między nogami krzesła lub zdarza się nam najechać na nie kółkami od fotela przy biurku. Poza tym taka plątanina kabli może być bardzo niebezpieczna, bo łatwo się o nią potknąć.

Mają też jakąś tajemniczą moc przyciągania kurzu, a wjechać między nie odkurzaczem nie sposób – nawet jeśli podejmiemy taką karkołomną próbę, łatwo o taki przewód zahaczyć i zrzucić urządzenie, z którym jest połączony. Nieestetyczny wygląd poplątanych kabli jest najmniejszym problemem, ale i tak niektórych może taki bałagan drażnić. Jak sobie z tym poradzić? 

W zasadzie są do wyboru dwie drogi. Uporządkować kable w domu można za pomocą pewnych sprytnych sztuczek. Można też skorzystać z gotowych rozwiązań, bo na rynku są dostępne akcesoria, które nam w tym pomogą, a kosztują grosze. 

Organizacja kabli w domu – sprytne i proste sposoby 

Pierwsza i najważniejsza reguła jest oczywista: usuwamy te przewody, które są niepotrzebne. Prosty przykład: o ile laptop potrzebuje zwykle jednego przewodu (zasilającego), o tyle sprzęt stacjonarny wymaga ich przynajmniej trzech: sieciowego do komputera i monitora oraz jeszcze jednego, który będzie łączył oba te elementy.

Dlatego kompletując sprzęt, warto wybrać urządzenia, które wykorzystują technologię bezprzewodową. Przykładowo drukarkę można podłączyć za pomocą kabla USB, ale tylko nieco droższe modele oferują już łączność za pomocą Wi-Fi. Zawsze to jeden przewód mniej. Zobacz także: Słuchawki bezprzewodowe nauszne do 400 złotych.
Jeżeli już nie ma sposobu, żeby ograniczyć liczbę kabli, warto zastosować kilka prostych wskazówek. Po pierwsze, jeśli już taki przewód jest niezbędny, to lepiej użyć krótszego niż dłuższego, wtedy jego nadmiar nie będzie nam przeszkadzał. Jeśli jednak nie chcemy zastępować długiego przewodu krótkim, istnieje łatwy sposób, żeby zredukować jego rozmiar. Wystarczy zwinąć jego nadwyżkę, a następnie czymś owinąć: specjalnymi opaskami czy zwykłą taśmą klejącą. Żeby jednak uniknąć niepotrzebnych śladów kleju na naszej wiązce, wystarczy najpierw owinąć go kartką papieru i dopiero wówczas użyć taśmy. 

Po drugie, nie trzymamy przewodów na widoku, tylko staramy się je ukryć. Warto ukryć je za biurkiem, można je przymocować od spodu do jego blatu lub poprowadzić pod listwami szafki RTV. Ciekawym sposobem może też być podwieszenie przewodów do sufitu. Możemy je umieścić w specjalnych maskownicach, które bez trudu zakupimy. 

Po trzecie, łączymy wszystkie kable, które biegną w tym samym kierunku. Najprostszym sposobem jest połączenie ich specjalnymi plastikowymi opaskami zaciskowymi.

Akcesoria, które pomogą uporządkować kable

Oczywiście nie jesteśmy ani pierwszymi, ani jedynymi, którzy mają problem z niesfornymi kablami, dlatego bez trudu można kupić akcesoria, które pomogą nam je okiełznać.

Listwa zasilająca

Podstawowym urządzeniem, które pomoże nam utrzymać porządek, jest listwa zasilająca, dzięki której podłączymy wszystkie kable w jednym miejscu. 

Hub USB

Drugim ciekawym urządzeniem jest hub USB , który jest niczym innym jak tylko rozgałęzieniem tego typu połączeń, zwiększającym ich liczbę oraz pozwalającym nam podłączyć w jednym miejscu wiele urządzeń. 

Inne akcesoria

Dla tych bardziej wymagających, którzy szukają czegoś bardziej estetycznego niż najprostsze sposoby na uporządkowanie kabli, sprzedawcy oferują różnego rodzaju spinki druciane, paski zaciskowe czy rzepy. Po zebraniu w ten sposób kabli w jedną wiązkę można je ukryć w rurkach osłonowych z tworzyw sztucznych, np. elastycznych i karbowanych, czy peszlach (nylonowych lub poliestrowych), które pozwalają na zgrupowanie kabli w wiązkę i umieszczenie ich w środku. Można też kupić specjalne listwy maskujące, służące właśnie do ukrycia przewodów. 
Autor: Tomasz Bodył