Data publikacji:

Jak ustawić antenę naziemną? Poradnik

Antenę naziemną można ustawić samodzielnie, korzystając z darmowych aplikacji na smartfon, map nadajników oraz informacji wyświetlanych na ekranie telewizora. Podczas manipulowania anteną najlepiej poprosić o wsparcie bliską osobę, której pomoc przyda się zarówno podczas ustawiania sygnału, jak również przykręcania anteny do balkonu lub elewacji. Dowiedz się, jak ustawić antenę naziemną krok po kroku oraz jak rozwiązać podstawowe problemy z telewizją takie jak całkowity brak sygnału.
jak ustawić antenę naziemną

Jak prawidłowo ustawić antenę naziemną?

Wiele osób, które nie chcą korzystać z pomocy fachowca, zastanawia się, jak ustawić antenę telewizji naziemnej samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak trudne, jak się wydaje. Trzeba pamiętać tylko o tym, że antena powinna znajdować się w możliwie jak najwyższym punkcie – najczęściej umieszcza się ją na dachu, ale w przypadku budowli przynajmniej dwukondygnacyjnych może to być też elewacja, balkon lub taras. Pomiędzy anteną a nadajnikiem telewizyjnym nie powinny znajdować się wysokie przeszkody, takie jak inne budynki czy drzewa.
Jeśli przeszkody występują, kluczowe będzie zastosowanie specjalnego masztu, który umożliwi umieszczenie anteny nad kłopotliwymi obiektami. Alternatywnie trzeba będzie poszukać innego miejsca na jej ulokowanie. Kiedy miejsce jest już wybrane, przechodzimy do tego, jak ustawić antenę naziemną w odpowiednim kierunku.

Jak ustawić antenę naziemną kierunkową?

Żeby prawidłowo ustawić antenę, trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik. W tym celu można skorzystać z mapy nadajników dostępnej w internecie lub zainteresować się narzędziem takim jak darmowa aplikacja do ustawienia anteny naziemnej DVB-T Finder.
Jak ustawić antenę do telewizji naziemnej? Dokładnie w stronę nadajnika – poziomo. Nie może być skierowana na skos, w górę lub w dół. Po upewnieniu się, że antena dobrze leży, przykręcamy ją do stałych elementów budynku. Ponieważ jeszcze nie mamy pewności, że wszystko dobrze działa, tymczasowo zdecydujmy się na pozostawienie niewielkiej ilości luzu, tak by anteną można było delikatnie poruszać w prawo i w lewo.

Jak ustawić sygnał anteny naziemnej?

W celu ustawienia sygnału w odpowiedni sposób można posiłkować się miernikiem sygnału telewizyjnego lub informacjami wyświetlanymi na dekoderze czy telewizorze. Ponieważ większość użytkowników telewizorów nie posiada w domu profesjonalnych mierników, trzeba będzie po każdym przekręceniu anteny kontrolować sygnał na telewizorze lub poprosić o pomoc drugą osobę.
W menu telewizora należy odszukać zakładkę zatytułowaną najczęściej jako „Strojenie anteny”. Parametry, na które zwracamy uwagę, to siła i jakość sygnału. Manipulujemy anteną w taki sposób, by jej ułożenie zmieniało się maksymalnie o kilka milimetrów i poszukujemy ustawienia, w którym współczynniki będą na najwyższym poziomie. Po zmianie ułożenia anteny każdorazowo należy odczekać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu sekund po to, by telewizor mógł dostosować się do nowych ustawień i podać wiarygodne dane.
Jak ustawić antenę naziemną, kiedy po jej przekręceniu jeden parametr wzrasta, a drugi maleje? Pamiętajmy, że lepiej pójść na ustępstwo w zakresie siły sygnału, a skoncentrować się na jego lepszej jakości. Po odnalezieniu idealnych ustawień trzeba tylko dokręcić antenę i gotowe.
Jeśli praktycznie w ogóle nie dysponujemy sygnałem telewizyjnym, konieczne będzie poproszenie o pomoc fachowca. W niektórych miejscach w Polsce ciężko znaleźć dostawcę, którego sygnał telewizyjny dociera w najmniej zaludnione lokalizacje. Wówczas warto zapytać sąsiadów, z jaką firmą współpracują. Konieczne może być także zastosowanie wzmacniacza. Zamocowanie anteny do budynku przez specjalistę zwykle nie przekracza około 120 złotych, natomiast ustawienie anteny – 60 złotych.

Sposoby montażu anteny naziemnej

Antenę naziemną można montować do:
  • balkonu lub tarasu – wówczas trzeba zaopatrzyć się w cybanty i przykręcić antenę do najgrubszej z dostępnych balustrad;
  • elewacji – poprzez uchwyt do anteny. Wystarczy wywiercić w elewacji dziury, a następnie przykręcić blaszkę do ściany przy pomocy kołków;
  • dachu – co zazwyczaj przeprowadzają wyłącznie fachowcy ze względu na dość duże ryzyko upadku.
Od zamocowanej anteny trzeba poprowadzić przewód do domu. Można to zrobić, wykorzystując złączki okienne lub wykonując odwiert w ścianie, który później musi zostać uszczelniony. Co jednak, jeśli nie mamy możliwości zamocować anteny do elewacji ani balkonu? Można zdecydować się na montaż anteny w oknie.
Wówczas należy zaopatrzyć się w specjalny wieszak na antenę. Nie wymaga on wiercenia ani niszczenia stolarki okiennej, dlatego jest często wybierany przez osoby, które wynajmują mieszkania. Stojak mocuje się dzięki kołkom rozporowym tuż obok ona, możliwie jak najbliżej niego, by zamocowany był w twardej części ściany. Im bliżej jej krawędzi, tym większe ryzyko, że uszkodzimy warstwę termoizolacyjną.

Czy antena pokojowa jest dobrym wyborem?

Alternatywą dla anten, które trzeba montować na zewnątrz, są anteny pokojowe. Będą dobrym wyborem zwłaszcza w momentach, gdy nadajnik znajduje się nieopodal domu lub gdy nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca na zewnątrz budynku, by swobodnie zawiesić antenę. Konstrukcje pokojowe ustawiamy w pobliżu okien tak, by były skierowane w stronę nadajnika. Maksymalna odległość, do jakiej są zalecane, to około 15 kilometrów. Zajmują mniej miejsca oraz są tańsze, a także łatwiej ustawia się w nich sygnał, ponieważ możliwe jest jednoczesne obserwowanie parametrów na telewizorze.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!