Data modyfikacji:

Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny?

Jeżeli ty lub twoja rodzina korzystacie na co dzień z dwóch lub większej liczby odbiorników telewizyjnych, niezbędne może okazać się dostarczenie wszystkim urządzeniom w domu sygnału telewizji naziemnej lub satelitarnej. Radzimy więc, jak podłączyć co najmniej dwa telewizory do jednej anteny.
dwa telewizory do jednej anteny

Bez wątpienia żyjemy w czasach, które coraz bardziej zdominowane są przez wszelkiej maści internetowe serwisy streamingowe, do których uzyskujemy dostęp po wybraniu zaledwie jednego przycisku na pilocie telewizora. Nie oznacza to jednak, że cyfrowa telewizja naziemna i satelitarna odeszły do lamusa. Z płatnej lub darmowej oferty nadawców korzystają wciąż miliony osób.

Całkiem normalne jest też posiadania kilku telewizorów w domu lub mieszkaniu, z których jeden trafia do salonu, a pozostałe znajdują swoje miejsca w pokojach lub kuchni czy garażu. Aby na każdym z nich móc cieszyć się ulubionymi programami, muszą one odbierać sygnał telewizyjny. Podpowiadamy zatem, jak do jednej anteny podłączyć dwa lub więcej telewizorów.

Podłączanie telewizorów do jednej anteny – czego potrzebujemy?

Jak podłączyć kilka telewizorów do jednej anteny? W pierwszej kolejności potrzebujemy oczywiście dobrze ustawionej i działającej anteny. Musimy zaopatrzyć się też w antenowy kabel koncentryczny (tzw. coaxial), którym połączymy ją z kilkoma odbiornikami telewizyjnymi. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania przewodu.

W sklepach znajdziemy bowiem spory wybór modeli różniących się grubością swojego oplotu oraz materiałami użytymi przy jego produkcji. Wpływa to na ich odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Cechy te są istotne zwłaszcza wtedy, gdy kabel będzie znajdował się na zewnątrz budynku lub jego długość przekracza kilka-kilkanaście metrów. Dodajmy, że większość sprzedawanych przewodów wymaga ręcznego przycięcia i instalacji wtyczek.

Kluczowym elementem pozwalającym na podłączenie dwóch, trzech lub więcej telewizorów do jednej anteny jest tzw. rozdzielacz antenowy, który potocznie znany jest też jako rozgałęźnik lub splitter. Jest to niewielka plastikowa lub metalowa skrzynka z jednym wejściem oraz kilkoma wyjściami sygnału telewizyjnego, do których możemy podłączyć, w zależności od potrzeb, dekoder telewizyjny lub sam telewizor. Urządzenie dzieli sygnał pomiędzy wszystkimi odbiornikami i pozwala każdemu z ich użytkowników oglądać równocześnie wybrany kanał telewizyjny.

Rozgałęźniki zamontujemy zarówno we wnętrzach mieszkań, jak i na zewnątrz, np. tuż przy samej antenie lub na ścianie domu. W tej drugiej sytuacji szukamy urządzenia ze szczelną i solidną obudową odporną na zmienne warunki pogodowe oraz niską temperaturę.

Należy podkreślić, że rozdzielcze dzielą się na dwa typy. Pierwszym z nich są urządzenia pasywne, które odznaczają się bardzo prostą konstrukcją. Aby zadziałały, wystarczy podłączyć do nich odpowiednie przewody antenowe

Nieco bardziej skomplikowaną obudową odznaczają się modele aktywne. Do poprawnego funkcjonowania potrzebują one stałego dostępu do energii elektrycznej, która pozwala działać wzmacniaczowi sygnału antenowego znajdującemu się ich wewnątrz. Prąd najczęściej dostarczamy wprost ze znajdującego się w pobliżu gniazdka elektrycznego. W przypadku modeli umieszczonych na zewnątrz musimy przeprowadzić jednak dodatkowy kabel zasilający.

Po rozgałęźnik ze wzmacniaczem sięgamy, gdy odbierany sygnał jest zbyt słaby, co skutkuje powstawaniem zakłóceń i artefaktów obrazu lub jego kompletnym zanikiem. Niewystarczająca moc sygnału w kilku telewizorach podłączonych do anteny wynikać może z paru przyczyn.

Winowajcą może być zbyt mała lub uszkodzona antena, która nie została dodatkowo poprawnie ustawiona. W takim wypadku pomoże jej wymiana lub kalibracja. Na spadek mocy sygnału wpływa też długość kabli koncentrycznych. Im są one dłuższe, tym większą stratę generują, dlatego tak ważne jest zadbanie o ich odpowiednią jakość i izolację.

Poprawny odbiór telewizji psuje też zbyt duża liczba telewizorów podłączanych do jednej anteny. Z tego też powodu rozdzielaczy pasywnych nie wykorzystuje się zazwyczaj przy trzech lub więcej odbiornikach, nawet jeżeli normalnie otrzymujemy idealny sygnał wejściowy. Urządzenie, które nie posiada wzmacniacza, dzieli bowiem go na kilka strumieni, które mają tylko ułamek siły źródła.