Data publikacji:

Jak wybrać chodzik dla seniora?

Powszechnie wiadomo, iż jesień życia to okres odpoczynku od pracy, radości z przebywania z wnukami, ale również czas słabszej kondycji fizycznej i występowania wielu chorób wieku podeszłego. Dlatego też tak istotna jest zarówno profilaktyka wraz ze stałym utrzymywanie aktywności, jak i dodatkowa pomoc przy trudnościach, chociażby z poruszaniem się seniorów. Przebyte schorzenia, operacje i drobniejsze zabiegi narządów ruchu powodują bowiem nierzadko spore ograniczenia w poruszaniu się. Osoby starsze wymagają zatem szczególnej troski ze strony bliskich i zapewnienia im komfortu funkcjonowania na co dzień. Na szczęście jednak, na rynku istnieją akcesoria usprawniające motorykę, jednocześnie poręczne i wygodne w użytkowaniu, jak na przykład specjalistyczne chodziki.

starsza kobieta

Chodzik dla seniora. Jaki wybrać? Indywidualny dobór pod kątem potrzeb pacjenta

Optymalny chodzik dla seniora powinien posiadać szereg niezwykle ważnych cech, z których absolutnie kluczową jest spełnianie norm bezpieczeństwa na poziomie wymogów UE. Producenci sprzętu rehabilitacyjnego dokładają więc wszelkich starań, by utrzymać najwyższy jego poziom, tym samym kładąc olbrzymi nacisk na jakość produktów. Ponadto bogaty asortyment sklepów medycznych umożliwia precyzyjne dopasowanie przyrządu do osoby kupującej, tym samym gwarantując zadowolenie klienta.

Zastanawiając się wobec tego, jak wybrać chodzik dla seniora, trzeba najpierw określić stopień jego niepełnosprawności i podstawowe zadania, jakie miałby pełnić. Jeżeli mamy do czynienia z osobą stosunkowo dobrze radzącą sobie z codziennymi czynnościami, wystarczy zaledwie niewielkie wsparcie w postaci chodzika na dwóch lub czterech kółkach.

Tak zwany balkonik odciąży stawy, ułatwi pionizację, pomoże przy robieniu zakupów, a nawet posłuży do krótkiego odpoczynku w pozycji siedzącej. Jego lekkość i zwrotność nie ograniczają zaś płynności poruszania się, stając się zarazem wspaniałym towarzyszem naszych dziadków i babć. Oprócz tego niektóre modele zawierają hamulce z zaciskiem postojowym, co stanowi ich niewątpliwy walor.

Poza tym urządzenie zawsze dobieramy adekwatnie do wzrostu pacjenta, gdyż tylko wówczas będzie ono stabilne, nie nadwyręży mięśni rąk ani nie utrudni swobodnego przemieszczania się. Zaleca się, aby wysokość uchwytów balkonika była zbliżona do wysokości bioder prowadzącego, natomiast mówiąc o większych problemach z równowagą, doradza się chodzik wysoki, obejmujący stelażem ciało dookoła, aż do wysokości pach. Fachowcy rekomendują takie rozwiązanie jako alternatywę dla laski i kul, gdzie dość łatwo o nieoczekiwane przechylenie się do przodu. Oczywiście istnieje także możliwość zakupu balkonika z wielozakresową regulacją, z opcją dowolnego ustawienia wysokości, zabezpieczając ją blokadą.

Z kolei dla osób w lepszej formie fizycznej, jak: niepełnosprawnych oraz ze zmniejszoną siłą mięśniową, doskonale nada się balkonik kroczący o nóżkach zakończonych gumowymi nakładkami, wyposażony w stateczną blokadę.

Jeśli jednak zastanawiamy się nad pytaniem: chodzik dla seniora - jaki wybrać, mając na myśli pacjentów w złej kondycji fizycznej, po przebytych urazach lub chorobach, mających duże problemy ze wstawaniem, chodzeniem i utrzymywaniem równowagi, dobrze jest kupić chodzik statyczny, o konstrukcji zapewniającej bardzo dużą stabilność. Z drugiej strony musimy pamiętać, że przy każdym kroku należy oderwać go od ziemi, a to nie jest już zbyt wygodne. Dużą zaletą jest mimo wszystko bezpieczeństwo użytkowania i fakt wymuszania niejako aktywności fizycznej. Stąd chodzik stateczny przydaje się niezmiernie w rehabilitacji kończyn, kręgosłupa i pozostałych narządów.

Jak wybrać chodzik dla seniora? Specyfika chodzika

Jako że często, głowiąc się nad tym, jak wybrać chodzik dla seniora, wciąż ciężko nam podjąć ostateczną decyzję, warto przejrzeć godne polecenia propozycje, dostępne aktualnie na stronach internetowych. Analizując za i przeciw, z pewnością uda nam się dobrać idealny model, jakiego szukamy.

Spośród mnóstwa interesujących balkoników, kilka z nich wyróżnia się szczególnie. Uwagę od razu przykuwa Chodzik Dla Seniorów> na pokaźnych, pompowanych kółkach: Taima Xc 18603 marki Dietz. Chociaż jego cena jest nieco wyższa, dzięki swoim kołom chodzik zapewnia bezproblemowy ruch, także na nieutwardzonej i nierównej powierzchni. Drugą, o wiele tańszą opcją, jest zaś Uniprodo balkonik czterokołowy srebrny z torbą, zwrotny i pełen udogodnień. Ostatnim, równie ciekawym modelem, jest lekki balkonik chodzik rehabilitacyjny dla seniora, co warto podkreślić, błyskawicznie składany.

Podsumowanie

Wyzwanie, jak wybrać chodzik dla seniora, jest niewątpliwie ogromne, ale wbrew pozorom, można mu sprostać. Najważniejsze kryterium to dobór chodzika do wzrostu pacjenta, a następnie kolejno: stopień jego motoryki, określenie potrzeb i charakteru użytkowania urządzenia, obecność dodatkowego wyposażenia itd.

Warto także pamiętać, iż w przypadku emerytów i rencistów, jeśli zasoby finansowe nie pozwalają na zakup dobrego sprzętu medycznego, można w większości przypadków uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na różnego typu chodziki. Wysokiej klasy balkonik nie tylko sprawi radość obdarowanemu, ale też jego rodzinie, która na nowo zyska możliwość wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Autorka: Karolina Dzikas