Data publikacji:

Jak wyczyścić monitor domowym sposobem?    

Na ekran komputera wpatrujemy się codziennie przez wiele godzin, dlatego niezwykle ważne jest, aby wyświetlany na nim obraz był jak najbardziej klarowny. Drobne smugi i plamy na powierzchni wyświetlacza mogą rozpraszać i męczyć wzrok, zwłaszcza podczas pracy z dokumentami. Radzimy więc, jak wyczyścić monitor domowym sposobem. 
czyszczenie monitora

Wielu z nas większą część dnia spędza pracując na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że tego typu urządzenia elektroniczne są prawdziwym magnesem przyciągającym kurz oraz wiele różnych przypadkowych i trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak odciski palców czy drobne plamki pozostałe po wyschniętych kropelkach spożywanych napojów. Nie tylko są one bardzo dobrze widoczne na czarnej, a czasem też mocno refleksyjnej powierzchni wyświetlacza, ale pozostają uciążliwe podczas codziennej pracy i rozrywki.  

Zadziwiająco wiele osób wciąż nie wie, jakimi metodami najskuteczniej konserwować monitory i ekrany laptopów, przez co sięgają oni po przypadkowe środki chemiczne, często szkodząc swojemu urządzeniu. Podpowiadamy więc, jak wyczyścić monitor domowym sposobem, a także czego unikać podczas tego procesu. 

Jak czyścić ekran monitora? 

Do czyszczenia monitorów komputerowych podchodzimy w podobny sposób, jak do telewizorów. Oba typy urządzeń korzystają z różnego rodzaju matryc LCD, które zabezpieczone są najczęściej płytą z matowego tworzywa sztucznego, zapobiegającego nadmiernie odbijającemu się w ich powierzchni światłu.  

Poza kurzem, który dość szybko osiada nawet na wyłączonym ekranie, często pojawiają się na nim też tłuste odciski palców oraz drobne plamki, które mogą powstać chociażby po jednym kichnięciu w stronę urządzenia. Z racji matowej powierzchni ekranu wiele z mniejszych zabrudzeń nie jest jednak wyraźnie widoczna na pierwszy rzut oka, dlatego warto regularnie czyścić urządzenie. Czego jednak użyć do tego celu?  

Czym czyścić ekran monitora? 

Najprostszym domowym sposobem na czyszczenie monitora jest przetarcie ekranu suchą ściereczką. Z łatwością usuniemy w ten sposób kurzu oraz niektóre smugi. Dla bezpieczeństwa unikamy jednak korzystania z ścierek wykonanych ze zwykłego materiału, a także papierowych chusteczek i ręczników. W obu przypadkach, za sprawą przyciągania elektrostatycznego, ich drobne włókna mogą pozostać na wyświetlaczu, a co gorsza, będą też przy okazji tworzyły na nim mikrozarysowania (dotyczy to zwłaszcza papieru).  

Z tego też powodu zaleca się przede wszystkim szmatki wykonane z mikrofibry. W sklepach znajdziemy duży wybór produktów o różnych rozmiarach i zastosowaniach (np. do kurzu, kuchni lub telewizora), to, na jaki się zdecydujemy, nie ma jednak specjalnego znaczenia. Mikrofibra to niezwykle wytrzymały materiał, który świetnie usuwa brud i nie pozostawia drobnych włókien na żadnych powierzchniach, na których z niej korzystamy.  

Monitor czyścimy, zawsze wykonując okrężne ruchy ręką. Czasami okazuje się jednak, że podczas tego procesu tylko rozsmarowujemy uporczywe plamy. W takiej sytuacji należy więc wspomóc się wodą. Do tego celu najlepiej użyć czystej i przefiltrowanej lub destylowanej wody. W składzie kranówki znajduje się bowiem wiele rozpuszczonych minerałów (tzw. twarda woda), które po wyschnięciu mytego wyświetlacza będą zostawiać widoczne smugi. Nie przesadzajmy z ilością wody, wystarczy jej bowiem tylko odrobina. Pamiętajmy bowiem, że mikrofibra nie jest specjalnie chłonna. 

Co jednak zrobić, gdy plamy nadal nie znikają? Z pewnością nie wolno sięgać po jakiekolwiek silne substancje chemiczne. Wykluczone jest więc użycie alkoholu czy płynu do okien, a także nasączanych nimi ściereczek jednorazowych. W takim wypadku kupujemy dedykowane pianki lub środki do czyszczenia ekranów. Łatwiej zazwyczaj jednak samodzielnie wykonać płyn. Przepis jest niezwykle prosty, w wodzie rozpuszczamy niewielką ilość (wystarczy kilka kropel) mydła lub płynu do naczyń. Mieszanka taka powinna poradzić sobie ze wszystkimi smugami. 

O czym warto jeszcze pamiętać przy czyszczeniu monitora? 

Unikajmy czyszczenia monitora w czasie, gdy ten jest włączony. Przed przystąpieniem do pracy na wszelki wypadek warto też odłączyć go od sieci. Przy zmywaniu ekranu na wilgotno nie przesadzajmy z ilością płynu, bowiem jego nadmiar może nawet dostać się pod powierzchnię ramki, uszkadzając matrycę urządzenia. Nie zapominajmy też, by regularnie usuwać kurz z tylnego panelu obudowy oraz nóżki. 

Jak czyścić ekran laptopa? 

Ekran laptopa czyścimy korzystając z tych samych metod i środków, jak w przypadku monitora. Zwracamy przy tym uwagę, by nie zachlapać obudowy sprzętu oraz jego klawiatury. Istnieją jednak pewne wyjątki. Niektórzy producenci zabezpieczają bowiem ekran szkłem podobnym do tego używanego np. w smartfonach. Zdarza się to często zwłaszcza w mniejszych modelach komputerów z panelami dotykowymi. W takich przypadka możemy sięgnąć bezpiecznie także po alkohol lub nasączane jednorazowe szmatki.  

Jak na dłużej zachować ekran laptopa w czystości? 

Ekran laptopa brudzi się zdecydowanie szybciej niż monitor komputerowy, ponieważ często przemieszczamy się ze sprzętem z miejsca na miejsce, a także przenosimy go w rękach. Co ciekawe, znaczna część zabrudzeń powstaje jednak, gdy komputer jest wyłączony. Po zamknięciu obudowy, za sprawą sił elektrostatycznych, wyświetlacz przyciąga dodatkowy kurz znad dotykającej go klawiatury. Aby tego uniknąć, najlepiej rozdzielić oba elementy urządzenia kawałkiem materiału, gdy jest ono przechowywane w torbie lub na biurku. Przy okazji nie zaszkodzi także regularne czyszczenie klawiszy.