Data publikacji:

Jak zabudować zmywarkę? 

Zmywarka zrewolucjonizowała prace kuchenne. Dzięki niej panie domu zapomniały o wielogodzinnym ręcznym zmywaniu naczyń. Wystarczy włożyć brudne talerze i garnki do komory zmywarki, a po kilku godzinach będą czyste bez żadnego wysiłku. Zmywarka w kuchni może stanowić samodzielny sprzęt, jednak zwykle montuje się ją w zabudowie z szafek. Jak zabudować zmywarkę? Oto sprawdzone porady do każdej kuchni. 
jak zabudować zmywarkę

Gdzie ustawić zmywarkę w kuchni?

Kluczową kwestią przed wykonaniem zabudowy jest wybranie miejsca, w którym stanie zmywarka. Użytkownik powinien sprawdzić, gdzie może doprowadzić wodę oraz rury kanalizacyjne, bez których zmywarka nie będzie działać prawidłowo. Najczęściej ustawia się urządzenie w pobliżu kuchennego zlewu, aby ograniczyć zużycie materiałów do budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ponadto w tym miejscu łatwo jest zachować wymagany spad dla wody brudnej, która grawitacyjnie spływa do kanalizacji.  

Zmywarka w kuchni może stanąć również w innym miejscu, jeśli obok zlewu nie ma się na nią miejsca. Zwykle dotyczy to sytuacji, gdy urządzenie pojawia się w domu po kilku latach od przeprowadzenia remontu. Instalacja wodno-kanalizacyjna wymaga wtedy rozbudowy za pomocą kolanek i trójników, a także dokładnego sprawdzenia, czy zmywarka będzie działać prawidłowo bez zamontowania dodatkowej pompy do ścieków. 

Jak zabudować zmywarkę? 

Zabudowa zmywarki jest najłatwiejsza do wykonania na etapie projektowania nowej kuchni. Wystarczy wybrać miejsce, w którym stanie sprzęt, a następnie wybrać meble. Szafki kuchenne obejmują modele przystosowane do zabudowy zmywarek o szerokości 45 i 60 cm, a także zmywarek poziomych. Dzięki temu sklep dostarczy gotowe elementy szafki, które wystarczy złożyć. Po złożeniu szafki montuje się w niej zmywarkę i podłącza się ją do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz prądu. 

Jak zabudować zmywarkę? Następnym krokiem jest regulacja wysokości sprzętu. Zmywarka do naczyń jest wyposażona w nóżki, za pomocą których sprzęt można podnieść do góry lub obniżyć jego wysokość. W ten sposób dostosowuje się jego ustawienie do wysokości blatu kuchennego. Dzięki temu szafki kuchenne znajdują się na jednym poziomie, a blat jest równy. Domownicy mogą wygodnie przygotowywać na nim posiłki i wykonywać inne prace kuchenne. 

Kolejnym krokiem jest montaż frontu. Zabudowa zmywarki jest dzięki niemu kompletna i estetyczna. We froncie powinno się wykonać otwory do montażu śrub, które przymocują płytę meblową do drzwiczek zmywarki. Równie ważne jest wycięcie otworów na uchwyt we froncie, który jest niezbędny do otwierania i zamykania zmywarki. Uchwyt montuje się na środku frontu w pozycji poziomej. Jeśli płyta meblowa nie posiada otworów w tym miejscu, można wykonać je błyskawicznie z pomocą specjalnych szablonów. Szablony do uchwytów do mebli kuchennych są dostępne w sklepach budowlanych. 

Jak zabudować zmywarkę wolnostojącą? 

Zabudowa zmywarki wolnostojącej jest nieco trudniejsza, jednak jej stworzenie daje wiele satysfakcji. Jak sama nazwa wskazuje - zmywarka wolnostojąca jest przystosowana do ustawienia w dowolnym miejscu w kuchni. Najprostszy sposób jej ustawienia polega na wstawieniu sprzętu pomiędzy kuchenne szafki i przykryciu go tym samym blatem. W takim przypadku drzwi zmywarki są widoczne. Aby je ukryć, można zdecydować się na okleinę w kolorze mebli kuchennych

Okleina na drzwi zmywarki działa podobnie jak kolorowa folia, którą przykleja się na lodówki lub inne sprzęty kuchenne. Przed przyklejeniem wybranej okleiny powierzchnia drzwi zmywarki powinna być dokładnie wyczyszczona i odtłuszczona. Do mycia drzwiczek w większości przypadków wystarczy zwykły płyn do naczyń lub podstawowy środek do sprzątania kuchni. Kolejnym krokiem jest osuszenie powierzchni zmywarki. Okleinę przykleja się najpierw do górnej krawędzi drzwiczek, a następnie powoli przechodzi się ku dołowi. Powinno się to robić powoli, dbając o usunięcie wszystkich bąbli powietrza.  

Innym sposobem na zabudowę zmywarki wolnostojącej jest wykorzystanie jej oryginalnego frontu do uzyskania ciekawego kontrastu z meblami. Jeśli zmywarka ma czarną obudowę, wyróżni się na tle białych szafek kuchennych o połyskującym wykończeniu. Taka zabudowa świetnie prezentuje się w przestronnych, nowoczesnych kuchniach. Czarna obudowa świetnie wygląda również w towarzystwie bordowych mebli, które są często wybierane do zabudowy kuchennej w stylu high-tech. 

Zmywarka a zabudowa kuchennej wyspy 

Jeśli w kuchni znajduje się kuchenna wyspa, można umieścić w niej zmywarkę wraz ze zlewem. Jest to dobry sposób, by ukryć ewentualne brudne naczynia, które znajdują się w zlewie po gotowaniu i obiedzie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w otwartych kuchniach, które łączą się z salonem i jadalnią. Po doprowadzeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej do wyspy, prócz zlewozmywaka można zamontować w niej zmywarkę.  

Wyspa kuchenna umożliwia zarówno ustawienie zmywarki wolnostojącej, jak i zmywarki do zabudowy. W obu przypadkach wyspa sprawdzi się dobrze, gdyż zapewnia wystarczająco dużo miejsca na szafkę ze zlewem i zmywarkę o szerokości 60 cm. W większych domach dodatkowo obok zmieszczą się inne szafki, w których schowa się różne sprzęty i zapasy. 

Jeśli wyspa służy do ustawienia zmywarki wolnostojącej, nie trzeba obawiać się, że drzwiczki w innym kolorze będą zaburzać estetykę kuchennych mebli. Zmywarka będzie zwrócona frontem do reszty zabudowy kuchni, dlatego goście spędzający czas w salonie lub siedzący przy stole nie zauważą jej odmiennego stylu. Dodatkowo domownicy nie będą denerwować się na co dzień wyglądem zmywarki, która odbiega prezencją od reszty wybranych mebli. 
Autor: Monika Kocher