Data publikacji:

Jak uprawiać ogródek na balkonie?

Nie masz działki, a od lat marzysz o własnym ogrodzie? Mamy dobrą wiadomość: możesz uprawiać go… na balkonie w bloku! To doskonały sposób na to, aby każdego dnia cieszyć się świeżymi ziołami, warzywami, a nawet owocami prosto z własnej grządki. Dobrze zaplanowana przestrzeń zapewni ci nie tylko smaczne zbiory, ale także miejsce do codziennego relaksu. Jak uprawiać ogródek na balkonie? Znamy odpowiedź!
ogródek na balkonie

Czy ogródek na balkonie w bloku to dobry pomysł?

Jak możesz się domyślać, ogródek na balkonie w bloku to zdecydowanie dobry pomysł. Jeżeli jednak potrzebujesz zachęty, to zapoznaj się z listą najważniejszych zalet, którymi może pochwalić się to rozwiązanie.
  • Zdrowa żywność na wyciągnięcie ręki – ogródek na balkonie sprawia, że masz dostęp do świeżych ziół czy warzyw bez pestycydów.
  • Oszczędność pieniędzy – samodzielna uprawa roślin, zwłaszcza w sezonie letnim, obniża wydatki na zakupy spożywcze.
  • Lepsza jakość powietrza – smog jest powszechnym problemem w dużych miastach. Zasadzone na balkonie rośliny produkują tlen i pomagają w filtracji zanieczyszczeń.
  • Relaks i zielone otoczenie – praca przy roślinach uspokaja, a gotowy ogródek tworzy przytulne miejsce do odpoczynku.
  • Brzmi zachęcająco? W takim razie czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać miniogródek na balkonie.

    Chcesz uprawiać ogródek na balkonie? O tym musisz pamiętać

    Chociaż miniogródek na balkonie w bloku wydaje się mieć same zalety, nie zawsze można go uprawiać. Mowa o miejscach, które są całkowicie zacienione, a co za tym idzie – do roślin nie docierałoby światło słoneczne.
    Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z samodzielną uprawą ogródka na balkonie, to najlepszym momentem jest wiosna, a dokładniej okolice marca i kwietnia, gdy na dworze robi się cieplej. To właśnie wtedy warto zacząć wysiewać rośliny.

    Co można uprawiać w ogródku na balkonie w bloku?

    Jak się okazuje, ogródek na balkonie w bloku daje całkiem spore możliwości. Jeśli chodzi o warzywa, to doskonale sprawdzają się pomidorki koktajlowe, cebula, czosnek, ogórki, seler naciowy, papryka, koperek, rzodkiewka, a nawet sałata. Unikaj za to kapusty, dyni, marchewki czy szpinaku.
    Czy wiesz, że w miniogródku na balkonie możesz także uprawiać owoce? Mowa o truskawkach, poziomkach, malinach i borówkach – zajmują niewiele miejsca i nie należą do wymagających roślin.
    Oprócz tego popularnym wyborem jest ziołowy ogródek na balkonie w bloku. Wśród gatunków, które doskonale poradzą sobie w mieście, znajdziesz bazylię, oregano, miętę, szczypiorek, tymianek czy kolendrę. Możesz posadzić również szałwię lub rumianek i przygotowywać z nich napary. 

    Uprawa ogródka na balkonie – wskazówki

    Zakładając własny miniogródek na balkonie, zadbaj przede wszystkim o wybór odpowiednich pojemników. Rośliny najlepiej rosną w donicach z odpływem wody. Możesz umieścić je w skrzynkach balkonowych, wiszących doniczkach, a nawet na kratownicy, na której możesz stworzyć warzywniak pionowy.
    Co więcej, postaraj się osłonić warzywa, owoce i zioła przed wiatrem oraz zapewnić im odpowiednio dużo światła. Znajdź miejsce na balkonie, w którym rośliny będą mieć dostęp do słońca przynajmniej przez 4–6 godzin dziennie.
    I najważniejsze – początkowo twój ogródek na balkonie wcale nie musi przypominać działki z prawdziwego zdarzenia. Możesz zacząć od prostych upraw i kilku roślin, najlepiej tych niewymagających. 
    A czego możesz potrzebować? Oprócz nasion i sadzonek przydadzą się też ziemia, konewka oraz narzędzia ogrodnicze – łopatka, opryskiwacz i rękawice.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.