Data publikacji:

Jak zmienić wersję Androida na nowszą? Sposoby na aktualizację systemu

System operacyjny Android napędza tysiące różnego rodzaju urządzeń mobilnych, przede wszystkim tabletów i smartfonów, przygotowywanych przez setki producentów. Dzięki swojej uniwersalności oraz prostocie stał się de facto standardem w branży, a jego głównym konkurentem jest wyłącznie iOS firmy Apple. Firma Google, odpowiadająca za rozwój Androida, regularnie publikuje aktualizacje oraz kolejne wersje wprowadzające nowe funkcje oraz optymalizujące jego działanie. Z różnych powodów nie zawsze będą one jednak automatycznie pobierane przez nasze urządzenia. Jak więc samemu zmienić wersję Androida?
jak zmienić wersję androida na nowszą
Specjaliści zgodnie zaznaczają, że poza kilkoma wyjątkami, które nie dotyczą większości użytkowników sprzętu mobilnego, należy zawsze używać najnowszej wersji Androida, a także regularnie instalować jego wszystkie aktualizacje. Nie tylko poprawiają one komfort korzystania z systemu, na przykład poprzez implementację nowych ustawień interfejsu, ale przede wszystkim badają stabilność pracy smartfona lub tabletu i, co najważniejsze, także bezpieczeństwo użytkownika oraz jego danych.
To, z jakiej wersji Androida korzystamy, normalnie zależy od producenta naszego telefonu. Wielu wytwórców urządzeń mobilnych, którzy sprzedają go z własnymi zmodyfikowanymi wariantami systemu (np. Xiaomi lub Samsung), udostępnia nowe edycje systemu wyłącznie właścicielom konkretnych modeli sprzętu według z góry ustalonego harmonogramu.
Jeżeli posiadamy więc starszy smartfon lub tablet, może okazać się, że nie jesteśmy objęci programem aktualizacyjnym i nie otrzymamy automatycznie nowej edycji OS-a. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wymusić zmiany i pobrania jej plików (o czym za chwilę). Pamiętajmy jednak, że wyższe edycje Androida mają większe wymagania co do ilości pamięci lub szybkości procesora, tak więc naprawdę wiekowy sprzęt po wymuszonej instalacji systemu może sprawiać ogromne problemy.

Aktualizacja systemu z poziomu telefonu

Najprostsza metoda aktualizacji systemu oraz pobrania jego najnowszych wersji. Znajdziemy ją w menu Ustawień. Z zamieszczonej w nim listy wybieramy pozycję Informacje o systemie, a następnie Sprawdzanie dostępnych aktualizacji. Jeżeli producent naszego telefonu wciąż oferuje wsparcie dla naszego modelu, otrzymamy możliwość ściągnięcia plików instalacyjnych.
Ładowanie nowej wersji OS-a przebiega automatycznie, a po zrestartowaniu urządzenia możemy cieszyć się poprawkami lub całkowicie nową edycją Androida. Warto zauważyć, że podczas całego procesu nie stracimy żadnych danych (zdjęcia, kontakty, aplikacje itd.).

Aktualizacja za pomocą dedykowanego oprogramowania producenta

Wielu producentów urządzeń mobilnych oferuje swoim klientom specjalne oprogramowanie (np. Samsung Kies) pozwalające na synchronizację i zarządzanie danymi telefonów lub tabletów z poziomu systemu Windows. Odbywa się to po podłączeniu sprzętu kablem USB do komputera.
Aplikacje tego typu dają możliwość zdalnej aktualizacji Androida po pobraniu plików instalacyjnych na PC, a następnie ich skopiowanie na obsługiwane urządzenia. Warto zapoznać się jednak z procesem instalacji, bowiem wybranie tej metody może prowadzić do wyczyszczenia pamięci smartfona czy tabletu i usunięcie danych użytkownika. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto wykonać ich kopie zapasowe

Samodzielna aktualizacja poprzez tzw. flashowanie

Flashowanie to ręczna instalacja nowego systemu Android dokonywana za pomocą spakowanego pliku instalacyjnego, a więc tzw. ROM-u. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla właścicieli telefonów, których marki nie oferują dedykowanych aplikacji do zarządzania danymi. ROM nie musi jednak zawierać czystego Androida, w sieci znajdziemy bowiem wiele interesujących dystrybucji OS-a oferujących unikalne funkcje lub odznaczających się poprawioną wydajności. Szczegóły na ich temat znajdziemy na specjalistycznych forach internetowych.
ROM rozpakowujemy z poziomu tzw. bootloadera, a więc podstawowego programu odpowiadającego za rozruch wszystkich aplikacji, z którego normalnie korzystają np. serwisanci podczas naprawy lub analizy problemów software’owych. Otrzymanie dostępu do niego wymaga jednak wykonania kilku kroków, często bardzo specyficznych dla danego sprzętu. Należy więc samodzielnie wyszukać w sieci informacje na ten temat.

Rootowanie telefonu

Metoda przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników. Stosując ją, stracimy nie tylko wszystkie zapisane dane, ale również gwarancję producenta. W zamian za to nowego Androida zainstalujemy nawet na kilkuletnim sprzęcie.
Rootowanie zaleca się zazwyczaj w szczególnych przypadkach, a więc wtedy, kiedy nasze urządzenie przestało otrzymywać oficjalne wsparcie producenta i dostawać nowe aktualizacje systemowe. Na zabawę z procesem decyduje się też wielu miłośników programowania i technologii mobilnych, testujących granice wiekowych urządzeń i starających się maksymalnie zoptymalizować ich pracę
Jak zrootować telefon? Do rootowania komórki i tabletu niezbędny jest komputer oraz odpowiednia wiedza. W pierwszej kolejności musimy zdobyć informacje na temat procesu, bowiem będzie on przebiegał inaczej w zależności od posiadanego modelu sprzętu. Informacji poszukujemy na specjalistycznych forach internetowych, gdzie użytkownicy dzielą się wskazówkami i linkami do niezbędnych programów rootujących oraz romów z Androidem.
Zdjęcie: Envato Elements