Data modyfikacji:

Co to jest root i jak zrootować telefon?

Jeszcze jakiś czas temu zrootowanie telefonu z Androidem mogło być sporym wyzwaniem dla przeciętnego użytkownika. Obecnie dzięki dostępnemu oprogramowaniu całą operacją możemy wykonać w zaledwie kilka minut i to bez udziału komputera. Zobacz, co to jest root telefonu i jak zrootować telefon.

smartfon

Jak i dlaczego zrootować telefon?

Pierwsze telefony z systemem Android pojawiły się w sprzedaży w 2008 roku. Obecnie korzysta z niego na co dzień już kilka miliardów urządzeń elektronicznych, w tym tablety, zegarki, a nawet lodówki. System operacyjny zbudowany przez programistów Google’a nie jest oczywiście doskonały.

Niektórzy użytkownicy narzekają na niestabilne działanie, a także problemy z wydajnością. Są one stwarzane przez niekompatybilne aplikacje producentów sprzętu tworzących autorskie nakładki systemu, a także operatorów komórkowych instalujących niechciane oprogramowanie zapychające pamięć (tzw. bloatware). Co daje root? Jest jedną z najskuteczniejszych metod przyspieszenia pracy smartfona. Zobacz, jak zrootować telefon.

Co to jest root telefonu?

Zrootowanie Androida to, najprościej ujmując, uzyskanie pełnej kontroli nad naszym urządzeniem i ominięcie obostrzeń nałożonych fabrycznie przez producentów i operatorów telefonicznych. Wykorzystując furtkę w oprogramowaniu, wymuszamy na nim przydzielenie nam uprawnień tzw. superużytkownika, który pełni funkcję podobną do administratora systemu Windows.

Od tej pory możemy dowolnie zmieniać i modyfikować wszystkie pliki systemowe, a także bezpośrednio kontrolować pracę poszczególnych podzespołów sprzętu, np. wydłużając czas pracy baterii lub optymalizując działanie procesora.

Jak zrootować Androida?

Jak zrootować telefon? Podstawowa i najstarsza metoda rootowania telefonu polega na pobraniu zestawu narzędzi deweloperskich Androida i podłączeniu naszego urządzenia do komputera, a następnie użycia kilku komend tekstowych dających nam dostęp do konta superużytkownika. Ten wieloetapowy proces może być dość skomplikowany, dlatego też skupimy się na prostszych rozwiązaniach, które nie wymagają od nas korzystania z peceta.

Root telefonu bez komputera odbywa się przez zainstalowanie jednej z powstałych w tym celu popularnych aplikacji. Powinny one działać z większością dostępnych na rynku modeli telefonów. Chodzi tu np. o programy: Baidu root, Framaroot, iRoot, Kingo Root, One Click Root, Root Master, Towel Root, Z4root.

W przypadku każdej z aplikacji proces rootwania telefonu jest niezwykle prosty i praktycznie błyskawiczny. Jak zrootować telefon z wykorzystaniem tej metody? Najpierw pobieramy plik APK zawierający aplikację. Musimy pamiętać tylko, by przed jego uruchomieniem zezwolić w opcjach Androida na instalowanie programów z nieznanych źródeł, a także zrobić kopię zapasową wszystkich ważnych danych.

Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami producenta. Pamiętajmy, że użycie aplikacji zawsze wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Dlatego powinniśmy pobierać je tylko ze sprawdzonych źródeł.

Zagrożenia i konsekwencje zrootowania Androida

Mimo względnej łatwości wykonania operacja rootowania telefonu niesie ze sobą spore konsekwencje. Istnieje ryzyko, że nieodwracalnie uszkodzimy telefon. Jest to tym bardziej kłopotliwe, że w tym przypadku producenci prawie zawsze odmówią przysługującej nam naprawy gwarancyjnej.

Co więcej, po odblokowaniu przywilejów superusera nie będziemy mogli skorzystać z wielu aplikacji i usług wymagających certyfikatów bezpieczeństwa, takich jak np. Google Pay. Podczas rootu telefonu potencjalnie ułatwiamy też zadanie różnego rodzaju złośliwemu oprogramowaniu w dostępie do naszych poufnych informacji.

Co daje root telefonu?

Biorąc pod uwagę przytoczone minusy rootowania Androida, na operację tę powinny zdecydować się jedynie świadome ryzyka osoby, które są naprawdę niezadowolone z szybkości i płynności działania smartfona.

Jest to też dobre rozwiązanie dla lubiących eksperymenty użytkowników, chcących mieć dostęp do dodatkowych funkcji i opcji urządzenia. Są one zapewnione dzięki tysiącom dostępnych w sieci darmowych modów i wtyczek systemowych.