Data publikacji:

Jak zrobić wentylację w ścianie? Poradnik

Prawidłowa wentylacja to gwarant ochrony życia i zdrowia osób przebywających w budynku, a także ich mienia. Nie pozwala na niszczenie mebli, rozwój grzybów i kumulowanie się wilgoci. W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez różne rodzaje wentylacji w domu, sposoby wentylowania budynków bez komina czy starych domów, a także omówimy zalety poszczególnych rozwiązań związanych z planowaniem instalacji wentylacyjnej. Dowiesz się też, jak zrobić wentylację w ścianie.
jak zrobić wentylację w pokoju bez komina

Jak zrobić wentylację w pokoju bez komina?

Brak odpowiedniej wentylacji najczęściej grozi zaduchem, nieprawidłowym poziomem wilgoci w pomieszczeniach czy powstawianiem pleśni i grzybów. Może być też bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia, gdy produkty spalania nie zostają odprowadzane na zewnątrz w wystarczającym stopniu. W miejscach, w których nie ma komina, obecnie często jedynym sposobem na zapewnienie wentylacji jest wybór rozwiązań mechanicznych. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że jest to tania i skuteczna wentylacja bez komina.
Do wyboru mamy wówczas przykładowo najprostsze systemy wentylacji, które działają dzięki wentylatorowi i kanałowi wentylacyjnemu. To rozwiązanie powoduje jednak wychładzanie pomieszczeń, przez co, chociaż na etapie zakupu i montażu jest tańsze, w czasie eksploatacji będzie generowało nieco wyższe koszty. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. W najstarszych domach, gdzie liczy się koszt całej inwestycji, czasami pozostaje się przy wyborze wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja grawitacyjna działa dzięki różnicom temperatur oraz ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem zewnętrznym. Nie jest odporna na czynniki takie jak mocny wiatr czy nieodpowiednie wykonanie pionu wentylacyjnego. Jest tania w wykonaniu i nieskomplikowana, ale nie daje domownikom zbyt dużej kontroli nad wymianą powietrza. Jej rozbudowa lub dostosowywanie opłaca się w starszych budynkach, w których aktualna wentylacja jest niewydajna. Nie ma jednak większego sensu we wszystkich miejscach, które budowane są w zgodzie z nowoczesnymi standardami.
Wentylacja mechaniczna działa w związku z zastosowaniem specjalnych kanałów wentylacyjnych, wyglądem przypominających rury. Ruch powietrza w nich wymuszany jest przez wmontowanie w nie wentylatorów. Wentylacja mechaniczna umożliwia pełną kontrolę nad wymianą powietrza i dostosowywanie intensywności wymiany do ilości osób przebywających w domu. Umożliwia też ogrzewanie powietrza nawiewanego wywiewanym, co umożliwia obniżanie rachunków. To świetny sposób na czyste i świeże powietrze w każdym nowym budynku.

Czy kominek wentylacyjny przez ścianę ma sens?

Wiele osób, które zastanawiają się, jak zrobić wentylację w starym domu, ostatecznie decyduje się na wykonanie otworów w ścianie. Niestety wentylacja przez ścianę budynku często okazuje się nieskuteczna. Prawidłowo wykonany kanał wentylacyjny musi mieć odpowiednią długość, przekrój, szczelność oraz warstwę izolacyjną. Kluczowe jest także jego położenie, które musi umożliwiać poprawną, grawitacyjną wymianę powietrza. W innym przypadku konieczny będzie wybór rozwiązań mechanicznych.
Wentylacja łazienki przez ścianę zewnętrzną polegająca na wykonaniu otworów oraz przesłonięciu ich kratkami wentylacyjnymi w starszych budynkach działa dzięki nieszczelnościom – powoduje też większe wydatki na ogrzewanie. W nowych nie będzie umożliwiała wymiany powietrza na wystarczającym poziomie, ponieważ kładzie się w nich większy nacisk na zapobieganie niekontrolowanej wymianie powietrza. Często nieco rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się odnalezienie komina, który być może jest aktualnie zabudowany, i jego udrożnienie. Dopiero jeśli taka opcja nie jest możliwa do zrealizowania, skierujmy się w stronę wentylacji ściennej. Jak zrobić wentylację w ścianie?

Jak zrobić wentylację w starym domu? Poradnik

Jak zrobić wentylację w ścianie starego domu? Jeśli nie mamy możliwości zaprojektowania całego systemu wentylacyjnego lub odszukania i przywrócenia do działania starego komina, być może jedynym rozwiązaniem będzie wentylacja przez ścianę. Wówczas kanał wentylacyjny nie powinien mieć mniej niż 10 cm, ponieważ drastycznie wpłynie to na jego skuteczność. Trzeba zdobyć informację o warstwach, które znajdują się w ścianie, oraz wytypować odpowiednie miejsce na wykonanie otworu. Zawór może być prostokątny lub okrągły w zależności od preferencji jego przyszłych użytkowników. W kanale umieszczony zostanie wentylator wyciągowy.
W ścianie trzeba wówczas wywiercić dziurę o wielkości równej dobranemu kanałowi wentylacyjnemu oraz rozmiarom wiatraka. Powinna ona znaleźć się możliwie wysoko w pomieszczeniu – zbyt niskie umieszczenie kanału uniemożliwi sprawne oczyszczanie powietrza. Najniższa możliwa wysokość to 15 cm od sufitu. Trzeba się przewiercić na zewnątrz, a następnie zamontować kanał i wiatrak. Niestety wiele osób uważa, że robienie kanałów wywiewnych na zewnątrz, np. w łazience, jest uciążliwe, ponieważ nadmiernie wychładza pomieszczenie. Lepszym pomysłem czasem okazuje się doprowadzanie do łazienki powietrza z innych pomieszczeń w domu, a nie z zewnątrz. Warto pamiętać też o tym, że wentylacja działa tylko wtedy, gdy wiatrak jest włączony. Należy zatem zainwestować również w czujnik wilgoci, włącznik, który umieścimy tuż obok światła, lub timer, który będzie uruchamiał wentylację o określonych porach w ciągu dnia.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!