Data publikacji:

Jaka antena satelitarna do 4K? 

Standard obrazu w rozdzielczości 4K staje się coraz bardziej popularny i współpracuje z nim już zdecydowana większość nowych telewizorów. W ślad za wytwórcami sprzętu idą także nadawcy telewizyjni, z których wielu oferuje już kanały w 4K. Podpowiadamy, jaka antena satelitarna do 4K pozwoli nam cieszyć się bez przeszkód tymi treściami.

jaka antena satelitarna do 4K

Kanały w standardzie 4K

Anteny telewizji satelitarnej towarzyszą nam już od kilkudziesięciu lat. W czasach kilku telewizyjnych kanałów naziemnych wydawały się magiczną brama na świat, z czasem jednak kompletnie spowszedniały. Stojąca u ich podstaw technologia nie uległa znaczącym zmianom, ale producenci sprzętu oraz dostawcy sygnału wprowadzili w przeciągu ostatnich lat wiele nowości, przystosowując się do nadawania sygnału w wysokich rozdzielczościach.

Ostatnio coraz częstej możemy złapać kanały lub transmisje w 4K, które mogą wreszcie wykorzystać potencjał nowych telewizorów UHD. Zazwyczaj są to różnego rodzaju wydarzenia sportowe, które zyskują na atrakcyjności dzięki tej rozdzielczości. Pojawia się więc pytanie, jaka antena satelitarna do 4K będzie odpowiednia.

Jaki talerz antenowy do 4K?

Aby poprawnie odbierać telewizję w rozdzielczości 4K, antena nie tylko musi być odpowiednio skonfigurowana i skierowana w dobrą stronę, ale także odznaczać się optymalną średnicą. Na rynku znajdziemy najczęściej anteny o wymiarach od 60 do ponad 120 centymetrów. W tym przypadku zasada jest niezwykle prosta, im talerz jest większy, tym mocniejszy będzie sygnał. Do oglądania treści w 4K zalecane są modele co najmniej 90-centymetrowe, które powinny zagwarantować nam komfortowy odbiór.

Jeżeli wiemy, że w naszej części kraju sygnał jest zazwyczaj słabszy lub musimy zmagać się z dużymi zakłóceniami, najlepiej na zapas kupić jeszcze nieco większych talerz. Z racji większej wagi i powierzchni, w tym wypadku powinniśmy pamiętać również o solidnym przytwierdzeniu anteny do dachu lub ściany budynku.

Dostępne w sklepach anteny to zazwyczaj już wyłącznie modele offsetowe, które zastąpiły niezwykle popularne anteny paraboliczne, używane w poprzednich dekadach. Posiadają one bardziej smukłą konstrukcję z mniejszym wgłębieniem talerza, co zapobiega zbieraniu się w nim wody, śniegu lub brudu, a przez to powstawaniu zakłóceń.

Ponieważ w modelach offsetowych konwerter zbierający sygnał nie zasłania centralnej części czaszy, anteny satelitarne do 4K są także bardziej niezawodne, poza tym dzięki wygodniejszemu w przenoszeniu kształtowi znacznie łatwiej je też zamontujemy.

Wpływ na żywotność anteny satelitarnej 4K mają także materiały, z jakich została wykonana. Wyróżniamy klika najpopularniejszych, są to najczęściej różnego rodzaju tworzywa sztuczne oraz metale.

Najtańsze będą talerze wykonane ze stalowej blachy, która jednak znacząco podwyższa ich ogólny ciężar. Co więcej, przy zadrapaniach powierzchni szybko może powstać na nich rdza.

Nieco lżejsze i droższe są modele zbudowane ze stopów metali, charakteryzujące się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Najlżejsze będą z kolei czasze aluminiowe, które unikają ryzyka korozji.

Najczęściej konsumenci sięgają jednak po anteny z tworzywa sztucznego, odznaczające się trwałością oraz możliwościami zbliżonymi do urządzeń wykonanych z metalu.

Autor: Michał Kułakowski