Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza klawiatura mechaniczna? Ranking klawiatur mechanicznych

High-endowa klawiatura mechaniczna może znacząco podwyższyć wasze osiągnięcia w grach sieciowych, a także wpłynąć na komfort grania. Producenci dwoją się i troją, żeby sprostać oczekiwaniom wymagających użytkowników. Dzięki temu w klawiaturach znajdziecie obecnie technologie, o jakich kiedyś można było pomarzyć. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym klawiaturom mechanicznym dostępnym na rynku.
jaka klawiatura mechaniczna

Klawiatura mechaniczna – co to?

Klawiatury mechaniczne to urządzenia wyposażone w szereg indywidualnych przełączników rejestrujących każdorazowe wciśnięcie klawiszy. W przeciwieństwie do klawiatur membranowych, w „mechanikach” każdy przycisk działa niezależnie od reszty, co wiąże się z kilkoma zaletami. Mamy dla was kilka propozycji popularnych modeli. Sprawdźcie nasz ranking klawiatur.

Pierwszą z nich jest ogromna wytrzymałość na uszkodzenia - klawisze potrafią wytrzymać nawet do pięćdziesięciu milionów kliknięć. Drugą - jeszcze ważniejszą - kwestią jest precyzja takich klawiszy. W zależności od rodzajów przełączników, moment wciśnięcia może być na tyle niski, że nie trzeba klawisza wduszać do końca. Może to być bardzo przydatne podczas grania, ponieważ zwiększa m.in. czas reakcji gracza.

Ze względu na specyficzny mechanizm, ciężko jest znaleźć cichą klawiaturę mechaniczną. Zazwyczaj kliknięcia są stosunkowo głośne, co dla niektórych może być wadą. Jest to tak naprawdę jedyny minus tego urządzenia. Reszta parametrów zdecydowanie działa na korzyść „mechaników”. Zwłaszcza, jeśli mówimy o sprzęcie z najwyższej półki cenowej.

Najważniejsze parametry klawiatur mechanicznych – na co zwrócić uwagę podczas kupna?

  • Komunikacja – większość klawiatur mechanicznych dostępnych jest w wersjach przewodowych. Jeśli natomiast zależy wam na bezprzewodowym sprzęcie, to taki również znajdziecie w sprzedaży. Musicie jednak liczyć się z dodatkowym kosztem.
  • Rodzaj przełączników – kupując klawiaturę mechaniczną, nie sugerujcie się wyłącznie jej wyglądem, ale przede wszystkim przełącznikami. Upewnijcie się, czy dany model posiada mechanizmy, które będą odpowiadać waszym preferencjom. W internecie znajdziecie informacje porównujące działanie poszczególnych przełączników.
  • Liczba klawiszy – oprócz podstawowych przycisków, wiele klawiatur mechanicznych oferuje również dodatkowe klawisze. Zazwyczaj służą one do tworzenia makr, bądź można je programować wedle własnych preferencji. Niektóre dodatkowe przyciski przypisane są też do sterowania multimediami.
  • Konstrukcja – droższe klawiatury mechaniczne wykonane są z solidnego aluminium, a nawet metalu, dzięki czemu nie są podatne na uszkodzenia. Jeśli zależy wam na bardziej kompaktowym modelu, to wybierzcie wersję bez klawiatury numerycznej. Warto też zastanowić się nad klawiaturą, do której dołączana jest podpórka pod nadgarstek.
  • Podświetlenie – obowiązkowy element high-endowych klawiatur mechanicznych. Podświetlenie RGB można kontrolować za pomocą dedykowanego software’u.
  • Dodatkowe porty – czasami producenci umieszczają na klawiaturach dodatkowe porty USB lub gniazda słuchawkowe.
  • Oprogramowanie – siła wielu klawiatur mechanicznych leży właśnie w dedykowanym oprogramowaniu. To z jego pomocą możecie w pełni wykorzystać potencjał urządzenia poprzez ustawienia działania konkretnych klawiszy, skrótów czy innych przydatnych rzeczy.

Ranking najlepszych klawiatur mechanicznych:

  • Corsair K95 Platinium
  • Corsair K70. MK2
  • SteelSeries Apex 5
  • SteelSeries Apex PRO OmniPoint
  • HyperX Alloy Origins Core
  • Razer BlackWidow Elite
Tworząc ranking bazowałem na własnej ocenie wynikającej z testowania klawiatur, a także opinii użytkowników i popularności sprzętów w serwisie Ceneo.pl. Jeżeli masz ograniczone budżet, zobacz, jaka klawiatura mechaniczna do 300 zł będzie najlepsza.

Jaką klawiaturę mechaniczną kupić?

Corsair K95 Platinium

Klawiatura mechaniczna firmy Corsair wykorzystuje przełączniki MX Brwon, które określa się mianem dotykowych (tactile). Cechują się one wyczuwalną odpowiedzią w chwili aktywacji i stosunkowo niewielką siłą nacisku rejestrującą wciśnięcie (45 g). Dzięki temu urządzenie doskonale nadaje się zarówno do grania, jak i pisania.

K95 Platinium posiada sześć programowalnych klawiszy umieszczonych po lewej stronie obudowy oraz elegancki, podświetlany pasek umieszczony na tylnej części klawiatury. Sprzęt można dostosować do własnych potrzeb (zmiana efektów świetlnych, ustawienie makr itp.) dzięki specjalnej aplikacji CUE. W urządzenie wbudowano pamięć o pojemności 8 MB, która pozwala na zapisanie trzech profili użytkowników.

Corsair K70 MK.2

Klawiaturę mechaniczną K70 MK.2 można dostać w kilku wariantach różniących się przełącznikami. W sprzedaży dostępne są modele z Cherry MX Red, Red-Silent, Blue, Speed oraz Brown. Na co dzień korzystam z wariantu Cherry MX Brown i jestem nim zachwycony. Urządzenie doskonale sprawdza się podczas grania w najróżniejsze rodzaje gier oraz do pracy biurowej.

Sprzęt wspierany jest przez oprogramowanie CUE, w którym można dostosować podświetlenie oraz zmienić zastosowanie każdego z klawiszy. Corsair K70 MK.2 to doskonały wybór dla graczy chcących mieć pełną kontrolę nad klawiaturą.

SteelSeries Apex 5

W przypadku klawiatury Apex 5, firma SteelSeries postawiła na rozwiązanie hybrydowe, oferując niebieskie mechaniczne przełączniki z dodatkowymi membranowymi elementami. Dzięki temu producentowi udało się wyeliminować bardzo głośny hałas niektórych klawiatur mechanicznych, nie tracąc jednak przy tym ich pozostałych zalet.

Jedną z atrakcji Apex 5 jest zintegrowany wyświetlacz OLED, dający dostęp do powiadomień, informacji o zapisanych profilach oraz podświetleniu. Obok ekraniku umieszczono również praktyczny klikalny wałek, z pomocą którego dostosujecie poziom głośności w grach oraz innych multimediach.

SteelSeries Apex PRO OmniPoint

Kolejne wyjątkowe urządzenie w dorobku firmy SteelSeries, które wyróżnia się na tle konkurencji technologią wykorzystaną do tworzenia przełączników. Producent w tym przypadku postawił na innowacyjne przełączniki OmniPoint, które wykorzystują pole magnetyczne do dokładnego zmierzenia odległości wciskanych klawiszy. Oznacza to, że za pomocą oprogramowania, gracze mogą sami ustalić, kiedy ma nastąpić moment aktywacji każdego z klawiszy na klawiaturze. OmniPoint są w stanie wytrzymać nawet 100 milionów kliknięć, ich najszybszy czas odpowiedzi wynosi 0.7 ms, zaś punkt aktywacji to 0.4 mm.

HyperX Alloy Origins Core

Firma HyperX, pracując nad modelem Alloy Origins Core, postawiła na jak największą kompaktowość. Twórcy zrezygnowali z klawiatury numerycznej, dzięki czemu urządzenie zajmuje znacznie mniej miejsca na biurku, co dla wielu graczy ma duże znaczenie. Ponadto można odpiąć kabel zasilający, co znacząco ułatwia transportowanie klawiatury do innego miejsca, np. kiedy planujecie iść na turniej e-sportowy ze swoim sprzętem.

Razer BlackWidow Elite

Na liście najlepszych klawiatur mechanicznych nie mogło również zabraknąć Razera. Wyprodukowany przez tę firmę model BlackWidow Ellite oferuje wszystko to, czego od tego typu sprzętu oczekują profesjonalni gracze.

Klawiatura nie tylko daje dostęp do klawiszy multimedialnych, ale oferuje też podpórkę pod nadgarstek i jest w pełni podatna na działania autorskiego oprogramowania. Z jego pomocą sprawicie, że klawiatura będzie działać dokładnie w taki sposób, jaki zapragniecie.


Autor: Łukasz Morawski