Data modyfikacji:

Jaka klimatyzacja do domu?

Posiadanie klimatyzacji we własnym domu staje się coraz popularniejsze. Ceny urządzeń z roku na rok są przystępniejsze, w związku z czym Polacy decydują się na to wygodne rozwiązanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji i jakie powinna mieć parametry? Sprawdź, jaka klimatyzacja do domu będzie najlepsza.

jaka klimatyzacja do domu

Klimatyzacja w domu

Klimatyzacja, która stanowi wyposażenie domu, spełnia kilka właściwości. Oprócz najoczywistszego, czyli chłodzenia gorącego powietrza, odpowiada również za usuwanie nadmiaru wilgoci oraz wytwarzanie korzystnego mikroklimatu w danym pomieszczeniu. Naukowo udowodnione jest, że zbyt gorące powietrze i wilgoć w domu niekorzystnie wpływają na samopoczucie człowieka, a także może prowadzić do rozwoju grzybów czy pleśni. W czasie lata optymalne jest utrzymywanie temperatury na poziomie 23-26°C, przy wilgotności w granicach 40-60%.

Czy stosowanie klimatyzacji w czasie upałów jest bezpieczne dla zdrowia? Tak, ale pod warunkiem, że używana jest rozsądnie. Zaleca się, by różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie przekraczała 7 stopni. W innym razie organizm człowieka może mieć problem z adaptacją.

Kolejny ważnym aspektem jest takie ustawienie parametrów klimatyzatora, by w pomieszczeniu klimatyzowanym nieodczuwalne były ruchy powietrza, co minimalizuje ryzyko rozwoju infekcji dróg oddechowych. Jaką klimatyzację wybrać więc do domu?

Jaka klimatyzacja do domu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaką klimatyzację wybrać do domu? Odpowiedź brzmi: taką, która będzie dostosowana do warunków lokalu oraz potrzeb użytkownika. Warto zwrócić uwagę na:

  • Wielkość pomieszczenia, które będzie chłodzone.
  • Głośność pracy urządzenia (zwłaszcza w przypadku klimatyzatora przenośnego) – pamiętajmy, że urządzenie, którego praca wydaje się cicha w sklepie o dużej powierzchni, może okazać się uciążliwe w naszym domu.
  • Moc, której odpowiednia wartość warunkuje efektywną pracę urządzenia.
  • Funkcje dodatkowe, takie jak stopień filtracji powietrza, nawilżanie/osuszanie powietrza, regulacja pracy urządzenia, programator czasowy.

Jaka moc klimatyzacji do mieszkania i domu?

Najważniejszym parametrem klimatyzacji jest jej moc chłodnicza, którą można obliczyć przez dokonanie dokładnych pomiarów emisji ciepła wytwarzanego przez urządzenia elektryczne i ściany oraz pomiary nasłonecznienia w danym pomieszczeniu. Jaka moc klimatyzacji do mieszkania będzie więc właściwa?

W przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań przyjmuje się obecnie, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia, które ma być schłodzone wymaga mocy chłodniczej 0,1 KW. Oznacza to, że w salonie o powierzchni 30 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy przynajmniej 3 KW.

Właściwie dobrana moc urządzenia gwarantuje szybkie schłodzenie pomieszczenia oraz utrzymanie w nim optymalnej temperatury, nawet podczas największych upałów. Znaczenie w tym zakresie posiada również właściwie opracowany projekt i schemat podłączenia klimatyzacji w domu, który uwzględnia specyfikę danego wnętrza. Dlatego też instalację klimatyzacji w domu warto powierzyć sprawdzonej i profesjonalnej firmie.

Klimatyzacja do domu – jaką wybrać?

Jaka klimatyzacja do domu będzie najlepsza? Obecnie najczęściej stosowane są dwa rodzaje klimatyzacji dla pomieszczeń mieszkalnych.

Klimatyzator typu split

Jest to najczęściej stosowany rodzaj klimatyzacji w domach, ze względu na wysoką wydajność pracy oraz bezproblemową obsługę. Tego typu klimatyzator składa się z części zewnętrznej, którą jest skraplacz oraz wewnętrznej, czyli parownika. Obie połączone są przewodami chłodniczymi. Krążący w instalacji czynnik chłodniczy odpowiada za odbiór ciepła z pomieszczenia oraz jego usunięcie na zewnątrz.

Główne zalety takiej klimatyzacji to stosunkowo cicha praca (elementy wytwarzające największy hałas są umiejscowione na zewnątrz), wysoka wydajność (przy zastosowaniu odpowiednich ustawień) oraz możliwość odwrócenia biegu, co umożliwi ogrzewanie pomieszczenia w zimie. Wadą może być konieczność montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku lub balkonie, co w przypadku mieszkań w bloku będzie wymagać odpowiedniej zgody administratora budynku.

Klimatyzator przenośny

Charakteryzuje się tym, że zarówno parownik, jak i skraplacz znajdują się w jednej kompaktowej obudowie urządzenia, co umożliwia jego transportowanie. Poprawne działanie wymaga wyprowadzenie rury usuwającej ciepła na zewnątrz (np. poprzez uchylone okno), co negatywnie wpływa na wydajność urządzenia oraz umożliwia napływ ciepłego powietrza z zewnątrz. Główną zaletą jest wygoda stosowania w przypadku mieszkań w bloku, ponieważ nie wymagane są żadne zgody na użytkowanie.

Przeczytaj także: Klimatyzator przenośny: ranking klimatyzatorów

W ramach ciekawostki można jeszcze wspomnieć o klimatyzerze, czyli urządzeniu, którego głównym elementem jest tkanina nasączona wodą, a także wentylator pobierający powietrze z pomieszczenia. Jego ciepły strumień przepływa przez tkaninę, gdzie oddaje ciepło i zostaje oczyszczony z pyłów oraz nawilżony, po czym znów wraca do pomieszczenia. Urządzenie nie odprowadza ciepła na zewnątrz, ale daje uczucie przyjemnego chłodu.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Podstawowym wydatkiem związanym z posiadaniem klimatyzacji w domu jest jej zakup wraz z wymaganym osprzętem oraz jego montaż. Warto pamiętać, że kupując klimatyzator wraz z usługą montażu można liczyć na obniżoną stawkę podatku VAT, która w tym przypadku wynosi 8%.

Najtańsze urządzenia można kupić w cenie ok. 1000 zł, jednak nie należy mieć w tym wypadku zbyt wygórowanych oczekiwań, co do ich wydajności czy emitowanego hałasu. Urządzenia typu split o mocy chłodniczej rzędu 3,5 kW oznaczają wydatek minimum 1500-2000 zł.

Oczywiście im większa moc chłodnicza, tym wyższa cena. Najdroższe klimatyzatory to urządzenia typu multisplit, czyli kilka połączonych ze sobą urządzeń typu split, co umożliwia rozprowadzenie klimatyzacji w całym domu. Ich rynkowe ceny zaczynają się w granicach 4000 zł.

Do kosztu instalacji klimatyzacji, oprócz ceny zakupu urządzeń, należy doliczyć również należność za jej montaż. Warto korzystać ze sprawdzonych firm, które posiadają odpowiednie doświadczenie oraz gwarantują serwis urządzeń. Koszt ich usług to wydatek rzędu 1000-1500 zł.

Poza kosztami instalacji warto zdawać sobie również sprawę z kosztów eksploatacyjnych, do których zalicza się serwis urządzeń oraz opłaty za prąd. W przypadku serwisu nowe urządzenia posiadają gwarancję producenta na wypadek awarii, a przeglądy okresowe mogą być w pierwszych latach dokonywane za darmo przez firmę, która instalowała klimatyzację.

Nie unikniemy jednak zużycia prądu związanego z używaniem klimatyzacji. Wspomniane wcześniej urządzenie o mocy 3 KW, które będzie pracowało przez 8 godzin, zużyje w tym czasie 24 KW energii elektrycznej. Dokładny pobór mocy jest zależny od warunków pracy klimatyzatora, czyli temperatury zewnętrznej, wielkości pomieszczenia oraz dostępu powietrza z zewnątrz. Do obliczenie konkretnych kosztów użytkowania wymagane są dane dotyczące zużycia prądu oraz jego ceny dla danego użytkownika.

Posiadanie klimatyzacji w domu to wygoda, która kosztuje coraz mniej. Umożliwia mieszkanie w komfortowych warunkach nawet podczas upalnego lata, a dodatkowo osusza powietrze, co ma pozytywny wpływ na mikroklimat pomieszczenia. Zakup urządzenia o odpowiednich parametrach, które zostanie zainstalowane przez profesjonalną firmę daje gwarancję zadowolenia na lata.

Autor: Grzegorz Woźniak