Data modyfikacji:

Jaka klimatyzacja do domu sprawdzi się najlepiej?

Klimatyzacja powoli staje się standardem w większości firm, biur i domków jednorodzinnych. Coraz więcej osób montuje ją także w mieszkaniach. Ta umożliwia komfortowe spędzanie czasu w domu, chłodzenie oraz dogrzewanie pomieszczeń. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tym, jaka klimatyzacja do domu jest najlepsza – na co zwrócić uwagę, jak dobrać odpowiednią jednostkę, jakie wyróżniamy rodzaje systemów klimatyzacyjnych czy funkcje dodatkowe w urządzeniach dostępnych na rynku. Dowiedz się, w jaki sposób wybrać klimatyzację.
jaka klimatyzacja do domu

Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Jaka klimatyzacja do mieszkania? To zależy od jego metrażu. Do niewielkich mieszkań 35-40 metrów kwadratowych wystarczą jednostki o mocy 3,5-4,2 kW. Co w sytuacji, jeżeli zastanawiamy się, jaka klimatyzacja do domu 150m2 będzie najlepsza? W takich przypadkach nie wystarczy jeden klimatyzator. Należy zdecydować się na system multi-split, który omówimy poniżej, wśród możliwych rodzajów systemów i klimatyzatorów.

Rodzaje systemów klimatyzacyjnych — jaka klimatyzacja do domu?

Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego będzie najlepsza? Do wyboru mamy systemy split i multi-split. Te pierwsze składają się z jednostki wewnętrznej (chłodzącej) oraz agregatu, który umieszczamy na zewnątrz budynku. Drugie z kolei dają możliwość zamontowania kilku urządzeń w domu, które będą ze sobą połączone oraz jednego agregatu. Pierwszy rodzaj systemu sprawdza się w niewielkich mieszkaniach w bloku, kawalerkach lub gdy chcemy klimatyzować wyłącznie jedno pomieszczenie. System multi-split to wybór do większych mieszkań i domków jednorodzinnych.
Oprócz zintegrowanych, stacjonarnych systemów można pokusić się o zakup klimatyzatora przenośnego lub klimatyzera, który chłodzi pomieszczenia przy pomocy wody lub wkładów chłodzących. Jeżeli jednak planujemy stałe korzystanie z klimatyzacji, są to nieco mniej wydajne opcje, które sprawdzają się wyłącznie podczas stosowania tymczasowego. Dużą zaletą klimatyzerów jest ich bardzo niski koszt na etapie zakupu, obecność kółeczek ułatwiających transport czy obecność wyłączników czasowych. Niestety ich eksploatacja w domu jest mniej opłacalna. Doskonale radzą sobie np. na budowach lub w halach produkcyjnych.

Rodzaje klimatyzatorów

W zakresie rodzajów klimatyzatorów do wyboru mamy jednostki ścienne, przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe. Pierwsze z nich montowane są na wybranej przez użytkownika ścianie. Jednostkę zewnętrzną zazwyczaj umieszcza się na balkonie lub tarasie. To najpopularniejszy wybór w polskich domach.
Klimatyzatory przypodłogowe (konsole Bi-Flow) stosuje się w miejscach, gdzie nie ma możliwości umieszczenia ich na ścianie. Zlokalizowane są wówczas tam, gdzie montowaliśmy tradycyjne kaloryfery lub tuż obok nich. Klimatyzatory kasetonowe umieszcza się na suficie – ich nadmuch działa w cztery strony, zatem są dość wydajne i gwarantują wysoki poziom komfortu. Urządzenia kanałowe wyglądają podobnie do kratek wentylacyjnych lub okapów i działają w podobny sposób. Umieszczamy je w ścianie lub w suficie. Jest to stosunkowo rzadko wykorzystywane rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

Wybierając klimatyzator, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na trzy podstawowe filary takie jak:
  • energooszczędność – najlepiej wybierać urządzenia o klasie energetycznej A++ lub A+++. Chociaż teoretycznie są droższe na etapie zakupu, wyższy koszt bardzo szybko się zwraca, dzięki tańszej eksploatacji.
  • cicha praca – nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy. W tym celu duża ilość urządzeń posiada specjalne tryby nocne. Warto pamiętać o tym, że dźwięk w różny sposób rozchodzi się na odmiennych metrażach. Hałas nie powinien być uciążliwy i nie może uniemożliwiać zasypiania.
  • różne możliwości nawiewu – obecnie powoli odchodzi się od klimatyzatorów, które wyłącznie chłodzą. Kupując urządzenie, należy zwrócić uwagę na możliwość nie tylko chłodzenia, ale również grzania i skontrolować współczynniki SCOP oraz SEER.
  • Dopiero gdy te parametry są na zadowalającym dla konsumenta poziomie, warto zwrócić uwagę na pozostałe funkcje klimatyzatorów, które uprzyjemnią korzystanie z nich. Dowiesz się o nich z dalszej części tekstu. Pamiętajmy, że podstawą jest też moc klimatyzatora lub poszczególnych jednostek w systemie oraz moc agregatu – te wyliczamy na podstawie wielkości mieszkania lub domu. Często w doborze odpowiednich rozwiązań pomocy udzielają firmy zajmujące się montażem klimatyzacji.

    Czynniki związane z miejscem zamieszkania

    Wpływ na moc i wydajność zarówno jednostki chłodzącej, jak i agregatu mają także czynniki niezwiązane z samym sprzętem. Duże znaczenie ma przykładowo umiejscowienie mieszkania w bloku – te, które znajdują się bliżej dachu, łatwiej się nagrzewają. Jeżeli w domu mamy wysoki sufit np. 3-metrowy, co obecnie często zdarza się zwłaszcza w apartamentach, jednostka będzie musiała cechować się znacznie większą wydajnością, ze względu na wyższą kubaturę pomieszczenia.
    Istotne są też takie kwestie jak obecność zasłon i żaluzji, poziom nasłonecznienia pomieszczeń w ciągu dnia oraz poziom szczelności okien. W mieście zazwyczaj temperatura jest kilka stopni wyższa niż na wsi. Jeżeli posiadamy wentylację z rekuperacją, pozwoli nam to sporo zaoszczędzić na klimatyzowaniu pomieszczeń.

    Funkcje dodatkowe klimatyzatorów

    Tryb ECO i nocny to jedne z najbardziej podstawowych funkcji dodatkowych w nowoczesnych klimatyzatorach. Pierwszy z nich pozwala zredukować ilość pobieranej energii elektrycznej nawet o 50%, natomiast drugi wycisza do minimum pracę jednostki chłodzącej. Aktualnie coraz większa ilość konsumentów zwraca uwagę na obecność ekologicznego czynnika chłodzącego R32, który jest bezpieczny dla środowiska. Najnowsze pojawiające się na rynku klimatyzatory działają już wyłącznie w oparciu o tę substancję.
    Oprócz tego do istotnych funkcji należy filtracja, jonizacja, a nawet sterylizacja powietrza – w zależności od tego, gdzie umieścimy klimatyzator oraz czy dom zamieszkują osoby chore i alergicy. W zakresie filtracji do dyspozycji są różne systemy. Najpopularniejsze są te, które chronią przed smogiem – stosujemy je zwłaszcza w miastach i w pobliżu ruchliwych ulic.
    Dla osób, które cenią sobie wygodę użytkowania urządzeń, zapewne przydatna będzie funkcja samooczyszczania, a także możliwie jak najszersze pole manewru związane z ustawianiem odpowiednich do potrzeb parametrów urządzenia. Do wyboru mamy sterowanie ręczne, głosowe, za pomocą pilota lub aplikacji na smartfon. Osoby przemieszczające się pomiędzy kilkoma miejscami zamieszkania lub wychodzące z domu na długie godziny cenią funkcję HiPower. Ta pozwala w minimalnie krótkim czasie osiągnąć ustawione warunki dotyczące pożądanej temperatury.
    Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ono programator czasowy. Dzięki niemu można ustawić zupełnie inną temperaturę do snu, w czasie gdy nie ma nas w domu oraz kiedy wracamy. Oczywiste jest, że klimatyzacja musi być najbardziej wydajna w dzień, ponieważ wówczas mamy do czynienia również z intensywnym nasłonecznieniem. W nocy tak duża ilość energii jest zbędna.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!