Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza pasta termoprzewodząca? Ranking past termoprzewodzących 2024

Urządzenia elektroniczne podczas pracy generują dużo ciepła. Kiedy wnętrze konsoli lub komputera stacjonarnego i laptopa jest zakurzone, wtedy wentylatory pracują na wyższych obrotach, choć ich działanie jest mocno utrudnione. W takich sytuacjach temperatura drastycznie wzrasta, co niekiedy prowadzi nawet do uszkodzenia sprzętu. Można temu zapobiec dzięki regularnemu czyszczeniu oraz wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze. Zobacz, jaka pasta termoprzewodząca będzie najlepsza. Mamy dla ciebie ranking past termoprzewodzących.

jaka pasta termoprzewodząca

Pasta termoprzewodząca – co to?

Pasta termoprzewodząca to plastyczna masa, której głównym zadaniem jest przewodnictwo ciepła. Wykorzystuje się ją do chłodzenia układów elektronicznych, takich jak procesory, karty graficzne lub pamięć RAM. Już niewielka ilość pasty termoprzewodzącej niweluje wszelkie nierówności powierzchni na styku z radiatorem.

Zazwyczaj pastę utożsamiamy z komputerami osobistymi, lecz wcześniej wymienione podzespoły stosowane są także w konsolach, jak np. PlayStation 5 i Xbox Series. W tych platformach również należy wymieniać co jakiś czas pastę, żeby nie doprowadzić do ich przegrzania.

Istnieje kilka rodzajów past termoprzewodzących – silikonowa, ceramiczna, zawierająca srebro lub miedź oraz diamentowa. Każda z nich różni się właściwościami oraz ceną. Zdecydowanie najbardziej optymalne są pasty diamentowe, które doskonale radzą sobie z przewodzeniem ciepła, a także bardzo wolno wysychają, dzięki czemu nie trzeba ich wymieniać zbyt często. To wysokiej klasy materiały.

Jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza?

Jak już wcześniej pisałem, najlepszą pastą termoprzewodzącą jest wersja diamentowa. Jeśli natomiast chodzi o marki, to polecam głównie wybierać produkty takich firm jak Thermal Grizzly, Arctic lub Zalman. Obecnie za najbardziej wydajną pastę na rynku uważa się Thermal Grizzly Kryonaut 5,55 G.

Decydując się na kupno pasty termoprzewodzącej, trzeba pamiętać przede wszystkim o kilku podstawowych parametrach. Jeśli jakiś producent unika podania najważniejszych wartości, to znaczy, że ma coś do ukrycia. W takim przypadku lepiej zainteresować się konkurencyjnym produktem. Podczas wyboru pasty zwracajcie uwagę na takie rzeczy jak:

  • Przewodność cieplna – najważniejszy czynnik, który powinniście sprawdzać w pierwszej kolejności. Im wyższa wartość W/mk (wat na metr i kelwin), tym lepiej. Pasty z wysokim wskaźnikiem przewodności praktycznie całkowicie zabezpieczają procesor przed nagrzaniem, a temperatura pracy utrzymuje się na optymalnym poziomie.
  • Gęstość – pasty termoprzewodzące o dużej gęstości są o wiele bardziej wydajne i wolniej się wysuszają. Jedynym ich minusem jest sposób nałożenia, ponieważ trudniej rozprowadzić je na procesorze. Jeżeli więc nie macie doświadczenia, to wybierzcie pasty o niskiej gęstości. Liczcie się jednak z tym, że będziecie musieli częściej je wymieniać.
  • Zakres pracy – wartość określająca, w jakich temperaturach pasta będzie w stanie spełniać swoje właściwości. Oczywiście, im większy zakres pracy, tym lepiej.
  • Lepkość – wartość lepkości wyraża się w jednostkach Pas, czyli pascal·sekunda. Stopień lepkości wpływa na siłę przywierania pasty do procesora. Bardziej lepkie dają lepsze osiągi, natomiast trudniej jest je ściągnąć.

Jak nakładać pastę?

Nałożenie pasty termoprzewodzącej nie jest trudne, ale wymaga wprawy. Trzeba być przede wszystkim bardzo ostrożnym i delikatnym, ponieważ procesory to dosyć kruche urządzenia. Pastę rozprowadza się z pomocą specjalnych szpatułek lub patyczków, które często dołączane są do zestawu. Starą pastę termoprzewodzącą można natomiast ściągnąć przy pomocy wacika nasączonego spirytusem lub acetonem.

Co ile zmieniać pastę?

Nie można natomiast jednoznacznie stwierdzić, co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą. Zależy to przede wszystkim od tego, jakiej klasy produkt kupicie, a tym samym jaka będzie trwałość pasty. Jeżeli korzystacie z komputera osobistego, sprawdzajcie co jakiś czas temperaturę procesora za pomocą darmowych programów. Jeżeli ta będzie mocno wzrastała podczas grania, to oznacza, że pasta mogła ulec wysuszeniu. W przypadku konsol PlayStation 5 lub Xbox Series usłyszycie, jak wentylatory zaczynają głośniej pracować. Jest to jedna z oznak przegrzewających się procesorów, które mają problem z odprowadzaniem ciepła.

Polecane pasty termoprzewodzące

Jaka będzie wydajna pasta termoprzewodząca, która dodatkowo jest łatwa do nakładania? Poniżej znajdziecie kilka przykładów bardzo dobrych past termoprzewodzących, które cieszą się pozytywnymi opiniami w internecie oraz są cenione przez użytkowników serwisu Ceneo.pl.

Thermal Grizzly Kryonaut

Pasty termoprzewodzące firmy Thermal Grizzly są najczęściej wybierane przez konsumentów. Nic dziwnego, ponieważ seria Kryonaut oferuje bardzo dobre osiągi, co oczywiście przekłada się też na stosunkowo wysoką cenę. Mimo wszystko zdecydowanie lepiej jest raz wydać trochę więcej pieniędzy, żeby nie martwić się o temperaturę swojego procesora przez kilka, a nawet kilkanaście lat – w zależności od tego, jak często na nim gramy.

Pasta jest dosyć gęsta, dzięki czemu nie rozlejecie jej w niechcianych miejscach, tylko z pomocą dołączanej do zestawu szpatułki równomiernie rozsmarujecie po powierzchni CPU. Rezystancja termiczna wynosi 0,0032°C/W, natomiast przewodność cieplna to 12,5 W/mK. Pasty Thermal Grizzly Kryonaut doskonale radzą sobie w temperaturach od -200°C do + 80°C, co oznacza, że można je stosować w gamingowych pecetach, które mocno się grzeją, a do tego są chłodzone cieszą bądź azotem.

Zawarte w niej nanocząsteczki aluminium oraz tlenku cynku umożliwiają wyrównanie łączonych powierzchni komponentów, takich jak płytka stykowa procesora czy blok wodny, w celu zapewnienia idealnego przewodnictwa cieplnego.

Arctic Cooling MX-5

Propozycja firmy Arctic oferuje niego gorsze osiągnięcia od Kryonaut, ale za to cena tej pasty termoprzewodzącej jest o wiele niższa. Zaleca się ją użytkownikom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wymianą past na procesorach, na wypadek, gdyby podczas pierwszej próby nie udało się dobrze rozprowadzić jej po powierzchni.

Arctic Cooling MX-5 jest też trochę rzadszy w konsystencji (gęstość wynosi 3,25 g/cm³) oraz bardziej lepki (550 poise), dzięki czemu nawet amatorzy nie powinni mieć problemu z nałożeniem pasty na CPU. Przewodność cieplna w przypadku tego produktu wynosi 8.5 W/mk, zaś producent zaleca korzystanie z tej pasty w zakresach temperatur od -40 do 180°C.

Prolimatech PASTA PK-2 Nano

Jakie są najlepsze pasty termoprzewodzące? Produkty firmy Prolimatech może nie są tak popularne, jak Thermal Grizzly, ale to nie oznacza, że nie warto się nimi interesować. Pasta PK-2 Nano zapewnia nieco gorszą przewodność cieplną (10,2 W/mK) od Kryonaut, ale nadal może pochwalić się wynikiem znacznie lepszym od konkurencji. Wygrywa natomiast pod względem oporu cieplnego, który tutaj obliczona została na 0,015°C/W. W przeciwieństwie do wcześniej opisanej pasty, produkt Prolimatech jest łatwiejszy do użycia, ponieważ jego gęstość wynosi zaledwie 2,5 g/cm³. Pasta dostępna jest w trzech opakowania – o pojemności 1, 5 lub 30 gram.

Corsair XTM50 Thermal Grease Kit

Corsair to ceniony producent sprzętów dla graczy, który specjalizuje się głównie w produkcji klawiatur oraz myszek gamingowych. Firma ma również w swojej ofercie całkiem dobrą pastę termoprzewodzącą XTM50, która gwarantuje przewodność cieplną na poziomie 5 W/mk, natomiast jej gęstość wynosi 2.7 g/cm3, dzięki czemu bardzo łatwo rozprowadza się ją po powierzchni procesora. Jest idealna do urządzeń o zaawansowanych podzespołach.

Ogromną zaletą tej pasty jest bogata zawartość opakowania, która składa się dodatkowo z wygodnej szpatułki służącej do rozsmarowywania płynu oraz praktycznego szablonu. Wystarczy przyłożyć go do CPU w odpowiedni sposób, żeby mieć pewność, że podczas nakładania pasty nie ubrudzicie niczego dookoła.

GeiL Gelid Solutions GC Extreme Thermal Compound

Wydajna pasta termoprzewodząca COOLERMASTER PRO to nowoczesny produkt, zaprojektowany z myślą o osiągnięciu maksymalnej wydajności w każdych warunkach. Zawiera wysoce przewodzące nanocząsteczki, które skutecznie odprowadzają ciepło z procesora do radiatora. Jest ona całkowicie bezpieczna dla elementów elektronicznych, gdyż nie przewodzi prądu elektrycznego.

Produkt nie wymaga dużego docisku, dlatego doskonale sprawdza się zarówno z nowoczesnymi chłodzeniami opartymi o ciepłowody, jak i klasycznymi radiatorami. Pasta wytrzymuje długi okres użytkowania bez utraty swoich właściwości i jest łatwa do usunięcia, nawet po długim czasie. Dołączony aplikator ułatwia nałożenie pasty. COOLERMASTER PRO jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy pragną zapewnić swojemu sprzętowi optymalny odpływ ciepła.