Data modyfikacji:

Jaka pasta termoprzewodząca - na co zwrócić uwagę?

Urządzenia elektronicznie podczas pracy generują dużo ciepła. Kiedy wnętrze konsoli lub komputera stacjonarnego i laptopa jest zakurzone, wtedy wentylatory pracują na wyższych obrotach, choć ich działanie jest mocno utrudnione. Wtedy temperatura drastycznie wzrasta, co może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Można temu zapobiec dzięki regularnemu czyszczeniu oraz wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze.

Pasta termoprzewodząca – co to?

Pasta termoprzewodząca to plastyczna masa, której głównym zadaniem jest przewodzenie ciepła. Wykorzystuje się ją do chłodzenia układów elektronicznych, takich jak procesory, karty graficzne lub pamięć RAM. Istnieje kilka rodzajów past termoprzewodzących – silikonowa, ceramiczna, zawierająca srebro lub miedź oraz diamentowa. Każda z nich różni się właściwościami oraz ceną. Zdecydowanie najbardziej pożądane są pasty diamentowe, które doskonale radzą sobie z przewodzeniem ciepła, a także bardzo wolno wysychają, dzięki czemu nie trzeba ich wymieniać zbyt często.

Jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza?

Jak już wcześniej pisałem, najlepszą pastą termoprzewodzącą jest wersja diamentowa. Jeśli natomiast chodzi o marki, to polecam głównie wybierać produkty takich firm jak Thermal Grizzly, Arctic lub Zalman. Obecnie za najbardziej wydajną pastę na rynku uważa się Thermal Grizzly Kryonaut 5,55 G.

Pasta Termoprzewodząca - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Decydując się na kupno pasty termoprzewodzącej trzeba pamiętać przede wszystkim o kilku podstawowych parametrach. Jeśli jakiś producent unika podania najważniejszych wartości, to znaczy, że ma coś do ukrycia. W takim przypadku lepiej zainteresować się konkurencyjnym produktem. Podczas wyboru pasty zwracajcie uwagę na takie rzeczy jak:
  • przewodność cieplna – najważniejszy czynnik, który powinniście sprawdzać w pierwszej kolejności. Im wyższa wartość W/mk (wat na metr i kelwin), tym lepiej. Pasty z wysokim wskaźnikiem przewodności praktycznie całkowicie zabezpieczają procesor przed nagrzaniem,
  • gęstość – pasty termoprzewodzące o dużej gęstości są o wiele bardziej wydajne i wolniej się wysuszają. Jedynym ich minusem jest sposób nałożenia, ponieważ trudniej rozprowadzić je na procesorze. Jeżeli więc nie macie doświadczenia, to wybierzcie pasty o niskiej gęstości. Liczcie się jednak z tym, że będziecie musieli częściej je wymieniać,
  • zakres pracy – wartość określająca, w jakich temperaturach pasta będzie w stanie spełniać swoje właściwości. Oczywiście, im większy zakres pracy, tym lepiej,
  • lepkość – wartość lepkości wyraża się w jednostkach Pas, czyli pascal·sekunda. Stopień lepkości wpływa na siłę przywierania pasty do procesora. Bardziej lepkie dają lepsze osiągi, natomiast trudniej jest je ściągnąć.

Jak nakładać pastę?

Nałożenie pasty termoprzewodzącej nie jest trudne, ale wymaga wprawy. Trzeba być przede wszystkim bardzo ostrożnym i delikatnym, ponieważ procesory to dosyć kruche urządzenia. Pastę rozprowadza się z pomocą specjalnych szpatułek lub patyczków, które często dołączane są do zestawu. Starą pastę termoprzewodzącą można natomiast ściągnąć przy pomocy wacika nasączonego spirytusem lub acetonem.

Co ile zmieniać pastę?

Nie można natomiast jednoznacznie stwierdzić, co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą. Zależy to przede wszystkim od tego, jakiej klasy produkt kupicie. Jeżeli korzystacie z komputera osobistego, sprawdzajcie co jakiś czas temperaturę procesora za pomocą darmowych programów. Jeżeli ta będzie mocno wzrastała podczas grania, to oznacza, że pasta mogła ulec wysuszeniu. W przypadku konsol PlayStation 4 lub Xbox One usłyszycie, jak wentylatory zaczynają głośniej pracować. Jest to jedna z oznak przegrzewających się procesorów.