Data publikacji:

Jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepsza?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa. W końcu każdego dnia jesz i pijesz, a każdy posiłek i napój pozostawia po sobie ślad na zębach. Chcesz zamienić tradycyjną szczoteczkę na model soniczny lub rotacyjny? To znakomity pomysł, a nasz poradnik pomoże ci w zakupie odpowiedniego urządzenia. Podpowiadamy, jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepszym wyborem dla dorosłych, dzieci i osób z aparatem ortodontycznym.

jaka szczoteczka elektryczna

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać – rotacyjną, soniczną, a może inną?

Elektryczne szczoteczki do zębów dzielą się na cztery główne typy. Jaka szczoteczka elektryczna będzie zatem najlepszym wyborem?

Szczoteczki soniczne

Mają podłużne główki o kształcie podobnym do tradycyjnych modeli oraz mogą wykonywać nawet do 42000 ruchów na minutę. Urządzenia wytwarzają drgania i mikrobąbelki, dzięki którym bez problemu docierają nawet do szczelin międzyzębowych. Modele te są coraz bardziej popularne, więc coraz więcej osób zastanawia się, jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza.

Szczoteczki rotacyjne

Kolejnym rodzajem szczoteczek elektrycznych są rotacyjne. Mają okrągłe główki, które podczas szczotkowania zębów obracają się z prędkością nawet do 7600 obrotów na minutę. Rotujące końcówki znakomicie radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej.

Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne

Jaką szczoteczkę elektyrczną kupić? Modele obrotowo-pulsacyjne działają podobnie do rotacyjnych i mają ten sam kształt główki. W przeciwieństwie do swoich poprzedników wykonują nie tylko ruchy obrotowe w lewo i w prawo, ale także pulsacyjne, czyli dociskają włosie końcówki do płytki nazębnej. Tego typu modele mogą wykonywać nawet ponad 8000 obrotów i 40000 pulsacji na każde 60 sekund.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Nowoczesne modele w trakcie szczotkowania wytwarzają fale ultradźwiękowe, którym zawdzięczają swoją nazwę. Urządzenia mogą pochwalić się nawet częstotliwością sięgającą 1,6 MHz, a tym samym gwarantują doskonałą skuteczność oczyszczania jamy ustnej. To właśnie wspomniane fale bez problemu usuwają resztki jedzenia z kieszonek przydziąsłowych i bakterie.

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę elektryczną? Najważniejsze parametry

Czas sprawdzić, na jakie parametry należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu szczoteczki elektrycznej. Jaką wybrać? Bez względu na to, czy zdecydujesz się na szczoteczkę soniczną czy rotacyjną, ultradźwiękową czy obrotowo-pulsacyjną, upewnij się, że urządzenie ma między innymi odpowiedni rodzaj zasilania oraz czas działania.

Pierwszy parametr, czyli rodzaj zasilania, ma bezpośredni wpływ na komfort codziennego użytkowania oraz możliwość ewentualnego ładowania. Zdecydowanie polecamy zakup szczoteczki elektrycznej zasilanej akumulatorowo. Standardowe rozwiązanie jest wygodne, bezpieczne i sprawia, że wystarczy odłożyć urządzenie na specjalną podstawkę ładującą, aby zawsze było gotowe do pracy.

Równie ważny jest czas działania. Choć każda szczoteczka elektryczna dostępna na rynku może być używana po kolei przez kilka osób, to w pewnym momencie trzeba będzie ją naładować. Dobre modele mogą pracować przez 30-60 minut bez dostępu do podstawki ładującej. Dzięki temu bez obaw możesz zabrać je ze sobą w podróż.

Przed zakupem interesującego cię modelu sprawdź, jaką prędkość maksymalną ma szczoteczka elektryczna. Tu zasada jest prosta – im większa, tym lepsza. W zależności od rodzaju urządzenia może wynosić ona nawet 96000 ruchów na minutę.

Czy tryby pracy mają znaczenie? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli ze szczoteczki elektrycznej będzie korzystać osoba z wrażliwymi dziąsłami czy nadwrażliwością zębów. Większość urządzeń jest wyposażona w tryb klasyczny, delikatny, a nawet masujący i wybielający.

Szczoteczka elektryczna: jakie dodatkowe funkcje wybrać?

Na podstawowych parametrach zakup odpowiedniego urządzenia się nie kończy. Równie ważne są dodatkowe funkcje, w jakie wyposażono szczoteczkę elektryczną. Najpopularniejsza z nich to oczywiście timer, który informuje cię o konieczności zmiany strony mycia i zakończeniu oczyszczania jamy ustnej.

Dodatkowo możesz zdecydować się na dobrą szczoteczkę elektryczną z regulacją prędkości i sensorem nacisku. Pierwsza funkcja służy do dopasowywania liczby ruchów wykonywanych przez główkę w ciągu każdej minuty, podczas gdy druga, czyli czujnik, chroni twoje zęby przed zbyt mocnym dociskaniem włókien do płytki zębowej, a tym samym nie dopuszcza do naruszenia szkliwa.

A jaką szczoteczkę elektryczną kupić dla dziecka?

Czy szczoteczka elektryczna jest w ogóle odpowiednia dla dziecka? Oczywiście, że tak! Urządzenia sprawdzą się jednak wyłącznie u maluchów, które skończyły już 3 lata.

Tak naprawdę zakup wybranego modelu to najlepsze, co możesz zrobić dla zębów swojej pociechy. Dlaczego? Ponieważ szczoteczka umożliwi dziecku dokładniejsze mycie i usuwanie płytki nazębnej.

Dodatkowo rodzice nie zawsze mają czas, aby przypilnować swoje dzieci, żeby myły zęby odpowiednio długo. Na szczęście szczoteczka elektryczna może zrobić to za nich! Modele z timerem odliczają czas potrzebny na dokładne umycie zębów, a tym samym pomagają maluchom w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Jaka szczoteczka elektryczna będzie strzałem w dziesiątkę dla najmłodszych członków rodziny? Tak naprawdę różnica między modelami dla dzieci a tymi dla dorosłych jest praktycznie niezauważalna. Jedyne, co je od siebie odróżnia, to po prostu wygląd. Bardzo często szczoteczki dla maluchów są kolorowe czy ozdobione postaciami z bajek.

Podstawową funkcją dobrej szczoteczki elektrycznej dla dzieci jest timer, który pomoże maluchom w szczotkowaniu zębów przez odpowiednio długi czas. Dodatkowo dobrym wyborem będzie wbudowany akumulator. Dzięki niemu ładowanie urządzenia będzie całkowicie bezproblemowe, a ty nie będziesz się musiał martwić o regularną wymianę baterii.

Nosisz aparat? Jaka szczoteczka elektryczna będzie strzałem w dziesiątkę?

Właściwa higiena jamy ustnej ma jeszcze większe znaczenie w przypadku osób, które mają założony aparat ortodontyczny. Resztki jedzenia, które utkwiły między jego elementami, to codzienność, a pozostawienie ich na zbyt długo może prowadzić nie tylko do powstawania osadu, ale także próchnicy. Jak sobie z tym radzić? Oczywiście z pomocą szczoteczki elektrycznej! Jaką szczoteczkę do aparatu ortodontycznego wybrać?

Tak naprawdę możesz zdecydować się na zakup dowolnego modelu, zarówno sonicznego, jak i rotacyjnego. Jeśli chcesz jednak zadbać o swoje dziąsła, które w niektórych przypadkach cofają się po założeniu aparatu ortodontycznego, to doskonałym wyborem będzie model soniczny, który delikatnie i skutecznie oczyszcza jamę ustną. 

Najlepsze szczoteczki elektryczne do zębów – dlaczego warto?

Wiesz już, jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepszym wyborem dla dorosłych, dzieci i osób z aparatem ortodontycznym. Czas sprawdzić, dlaczego w ogóle warto zainwestować w tak praktyczne akcesorium do prawidłowej higieny jamy ustnej. Do zalet urządzeń zaliczamy:

  • możliwość dokładnego usunięcia zanieczyszczeń i płytki nazębnej, a tym samym większą skuteczność niż tradycyjne szczoteczki do zębów,
  • szybkość czyszczenia, która automatycznie przekłada się na większą dokładność,
  • masaż dziąseł podczas mycia,
  • możliwość dotarcia do nawet trudno dostępnych miejsc,
  • łatwość obsługi,
  • doskonały sposób na zachowanie higieny ustnej przez całą rodzinę, ponieważ dzięki wymiennym końcówkom szczoteczka elektryczna może posłużyć całej rodzinie.