Data modyfikacji:

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Każdy wie, że codzienne mycie zębów to jeden z filarów ich zdrowia. A na skuteczne mycie składają się: właściwa technika, odpowiednia pasta i oczywiście szczoteczka. Coraz więcej osób zamienia szczoteczkę manualną na elektryczną – i nic dziwnego, ponieważ zapewnia ona zdecydowanie większą precyzję. Jednak jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Podpowiadamy.

Szczoteczka elektryczna – jaka najlepsza?

Dentyści są zgodni co do tego, że aby zęby były białe i zdrowe, należy myć je co najmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem - a nawet po każdym większym posiłku. Szczotkowanie zębów nie tylko usuwa z nich resztki jedzenia, ale także zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej, która jest pierwszym krokiem do kamienia. Ponadto, regularna higiena jamy ustnej niweluje ryzyko rozwoju groźnej próchnicy.
Już od wczesnych lat dziecięcych byliśmy uczeni, że do mycia zębów niezbędne są nam kubeczek, pasta i szczoteczka. Dzisiejszy artykuł poświęcamy tej ostatniej, ponieważ to właśnie ona w ciągu ostatnich lat przeszła największą metamorfozę. Dziś szczoteczki manualne ustępują elektrycznym, które są zdecydowanie skuteczniejsze. Jakie będą najlepsze elektryczne szczoteczki do zębów.

Jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną – porady

Poszukując najlepszej szczoteczki, nie warto kierować się wyłącznie popularnymi reklamami. Te niewielkie urządzenia cechują się licznymi parametrami, które warto dopasować indywidualnie. Kupując szczoteczkę elektryczną, zwróć uwagę na:

Zasilanie

Szczoteczki elektryczne mogą być zasilane bateryjnie i akumulatorowo, przy czym druga opcja jest bardziej oszczędna i ekologiczna. Swoją szczoteczkę z akumulatorem naładujesz w dowolnym miejscu bez obawy, że nie masz pod ręką baterii na zmianę. Zwróć uwagę na czas, w jakim szczoteczka jest stanie pracować przy naładowaniu do pełna.

Rodzaj obrotów

Obecnie na rynku znajdziesz modele obrotowe, obrotowo-pulsacyjne, oscylacyjne. Podział ten dotyczy tradycyjnych szczoteczek elektrycznych. Im większy zakres ruchów, tym większa skuteczność mycia.

Tryby działania

Najlepsze szczoteczki elektryczne pozwalają zdecydować, czy urządzenie będzie działać w sposób intensywny, czy delikatny. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwymi zębami.

Timer

To standard w przypadku niemal wszystkich szczoteczek. Urządzenie sygnalizuje drganiem lub sygnałem dźwiękowym o możliwości zakończenia mycia zębów (najczęściej po rekomendowanych 2 minutach), a także rozładowaniu akumulatora.

Funkcje dodatkowe

Nowoczesne szczoteczki znanych producentów łączą się z urządzeniami mobilnymi, w których możesz monitorować skuteczność mycia.

Design

Dziś możesz wybrać nie tylko skuteczną, ale i ładną szczoteczkę elektryczną. Występują one w wielu wersjach kolorystycznych, dobieranych zgodnie z nowoczesnymi trendami. Szczoteczki dla dzieci zdobione są często wizerunkami bajkowych postaci, dzięki czemu są dla nich bardziej atrakcyjne.

Jaka szczoteczka elektryczna będzie odpowiednia?

Należy pamiętać, że „szczoteczka elektryczna” to określenie dużej grupy urządzeń, do której należą szczoteczki różnych typów. Szczoteczki elektryczne można podzielić ze względu na zastosowaną w nich technologię (soniczne, elektryczne tradycyjne), ale także przeznaczenie (dla dzieci, dla osób z wrażliwymi dziąsłami czy noszących aparaty ortodontyczne).
Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zdecyduj, który rodzaj będzie dla ciebie odpowiedni.

Tradycyjna szczoteczka elektryczna (rotacyjna)

Pierwsza elektryczna szczoteczka pojawiła się już kilkadziesiąt lat temu. To urządzenia zasilane akumulatorowo lub bateryjnie, wyposażone w okrągłą obrotową główkę. W ciągu jednej minuty obraca się ona tysiące razy, dokładnie usuwając płytkę nazębną oraz zanieczyszczenia.
Nowoczesne szczoteczki elektryczne wykonują już nie tylko ruchy obrotowe, ale także pulsacyjne. Szczoteczki te, oprócz wymiatania zanieczyszczeń, rytmicznie dociskają włosie do zęba, co zwiększa skuteczność mycia.

Szczoteczka elektryczna soniczna

Szczoteczki soniczne to podtyp szczoteczek elektrycznych, wyposażony w technologię ultradźwiękową. W tym wypadku główka szczoteczki ma tradycyjny kształt i nie wykonuje ruchów obrotowych. Sekret jej działania tkwi w czymś innym: ultra-szybkich drganiach oraz ultradźwiękach o częstotliwości nawet 1,6 MHZ, które wprawiają włosie w ruch. Podczas zetknięcia z pastą do zębów i wodą, szczoteczka wytwarza mikroskopijne bąbelki, które wnikają w przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu jest ona w stanie czyścić zęby jeszcze dokładniej niż szczoteczka elektryczna. Ponadto, soniczna szczoteczka doskonale usuwa bakterie z okolic przydziąsłowych, języka i policzków.

Szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego

Wśród szczoteczek elektrycznych nie znajdziesz typowych urządzeń dedykowanych posiadaczom aparatów. Istnieją jednak takie, które doskonale sprawdzą się w oczyszczaniu zębów otoczonych metalowymi łukami. Szczoteczki soniczne z główkami wydrążonymi w środku świetnie obejmują aparat, dokładnie usuwając resztki pokarmu z drutów, zamków oraz ligaturek.

Jaka szczoteczka elektryczna dla dziecka?

Szczoteczka elektryczna lub soniczna to doskonały wybór również dla najmłodszych. Jak wspominaliśmy, urządzenia te gwarantują o wiele większą precyzję mycia niż szczoteczki manualne, co ma duże znaczenie w przypadku maluchów. Nowoczesna szczoteczka pozwoli doczyścić zęby nawet gdy dziecko nie robi tego jeszcze dość starannie. Ponadto, gadżet wyposażony w ciekawe funkcje i atrakcyjny wizualnie zachęci brzdąca do dbania o higienę jamy ustnej.
Szczoteczki elektrycznej mogą z powodzeniem używać maluchy, które skończyły 3 lata. Urządzenia tego typu są w pełni bezpieczne dla zębów mlecznych.

Jak prawidłowo używać szczoteczki elektrycznej?

Gdy kupisz już swoją najlepszą szczoteczkę elektryczną, zapoznaj się z instrukcją obsługi. Szczególnie istotne jest prawidłowe przystawianie główki szczoteczki do zębów w trakcie ich mycia.
  • Myjąc zęby szczoteczką elektryczną rotacyjną, stopniowo przykładaj główkę do każdego z zębów, delikatnie po nich przesuwając. Zęby należy oczyścić z każdej strony. Nie przyciskaj szczoteczki do szkliwa zbyt mocno – może to skutkować jego uszkodzeniem.
  • Zasada używania szczoteczki sonicznej jest bardzo podobna. Główka powinna przylegać do zęba, a następnie być przesuwana na kolejne.
  • Szczoteczkami elektrycznymi możesz delikatnie oczyścić także język.
  • Pamiętaj o regularnym wymienianiu główek szczoteczki – najlepiej raz na miesiąc.
  • Podróżując, przechowuj szczoteczkę w sztywnym etui.
  • Regularnie ładuj szczoteczkę, aby jej efektywność pozostawała na wysokim poziomie.

Jaka szczoteczka elektryczna? Podsumowanie

Na rynku znajdziesz różne rodzaje szczoteczek elektrycznych, dzięki czemu dopasowanie modelu do własnych wymagań nie będzie problemem. Podstawowy podział wyróżnia szczoteczki elektryczne rotacyjne oraz soniczne. Wśród nich bez kłopotów znajdziesz idealne urządzenie do rutynowej pielęgnacji zębów, szczoteczkę dla dziecka czy posiadacza aparatu ortodontycznego.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements