Data modyfikacji:

Jaka twardość materaca - jak dobrać twardość materaca?

Mówi się, że jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Znane przysłowie można potraktować bardzo dosłownie – to, na czym śpisz ma ogromne znaczenie dla twojego samopoczucia. Z tego względu warto poświęcić czas na poszukiwania dobrego materaca, który zadba o zdrowy, nieprzerwany sen. Jaka twardość materaca będzie najlepsza? Sprawdź, jak dobrać twardość materaca.

materac do spania

Zdrowy sen, czyli jaka twardość materaca?

Sen ma ogromne znaczenia dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego ważny jest dobór wygodnego łóżka i materaca. Przy tworzeniu rankingu materacy uwzględnia się takie aspekty, jak twardość czy rodzaj wypełnienia. Z naszego artykułu się dowiesz, jaka twardość materaca jest najlepsza.

 1. Dlaczego twardość materaca ma znaczenie?
 2. Jaki materac wybrać?
 3. Jaka twardość materaca – rodzaje materacy
 4. Jak dobrać rozmiar materaca?
 5. Jak dobrać twardość materaca?
 6. Jaka twardość materaca dla dziecka?
 7. Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

Dlaczego twardość materaca ma znaczenie?

Przeciętny człowiek śpi 8 godzin na dobę, a to oznacza, że na sen przeznacza aż ⅓ całego swojego życia. W trakcie snu cały organizm regeneruje się – odpoczywa między innymi układ nerwowy, a mięśnie ulegają rozluźnieniu. Pod warunkiem, że zapewnisz sam sobie odpowiednie warunki do niczym niezmąconego wypoczynku.

Każdy, kto choć raz obudził się z bólem kręgosłupa, doskonale wie, jak duże znaczenie wygoda snu ma dla samopoczucia przez cały dzień. To, na czym śpisz, jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedniego wysypiania się. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaka twardość materaca będzie najlepsza.

Jaki materac wybrać?

Wybór materaca nie może być przypadkowy – jeśli chcesz, by służył ci przez lata, jako główne kryterium obierz nie jego cenę, a wysoką jakość. Jaki materac wybrać? Oto cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • Rodzaj materaca – materiały, z których został wykonany powinny być trwałe i zapewniać wygodny sen.
 • Antyalergiczność – materace wykonane z hipoalergicznych tkanin ograniczą rozwój roztoczy.
 • Rozmiar – powinien być dopasowany do ramy łóżka, ale i twojego wzrostu.
 • Twardość materaca – dopasowana do wagi, jak również do indywidualnych preferencji.

Jaka twardość materaca – rodzaje materacy

Podczas urządzania sypialni wiele osób skupia się przede wszystkim na wyglądzie mebli. Tymczasem to, jak prezentuje się rama łóżka, wcale nie jest najważniejsze – królem każdej sypialni jest właśnie odpowiednio dobrany materac.

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów materacy charakteryzujących się różnymi właściwościami.

Materace kieszeniowe

Są wypełnione kieszonkami, w których znajdują się pojedyncze sprężyny. Zapewniają wysoki komfort snu, a ze względu na optymalne ceny są wybierane najczęściej.

Materace lateksowe

Wyróżniają się elastycznością i tym, że doskonale dopasowują się do kształtu ciała. Lateks to także materiał rekomendowany alergikom.

Materace bonellowe

To starszy typ materaców kieszeniowych. Nie zapewniają wysokiego komfortu snu, mogą się odkształcać, a po czasie sprężyny mogą przebijać się przez strukturę materaca.

Materace piankowe

Dzielą się na te wykonane z prostej pianki poliuretanowej, jak i lepsze modele (np. termoplastyczne).

Materace kokosowe

Są wypełnione ekologicznymi włóknami kokosowymi, na ogół w konstrukcji kieszeniowej.

Jak dobrać rozmiar materaca?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jaka twardość materaca będzie najlepsza, kilka słów trzeba wspomnieć o doborze rozmiaru łóżka. Materac, który kupisz, musi być odpowiednio dopasowany do rozmiaru łóżka. Z reguły będzie on o 10 cm węższy i krótszy niż rama łóżka.

Większość materaców dla dorosłych dostępnych na rynku ma długość 200 cm. Minimalna szerokość obszaru snu dla jednej osoby to 70 cm. W przypadku materaców dla dzieci długość powinna wynosić nie mniej niż 140 cm (w przypadku młodszych maluchów) i nie mniej niż 180 cm (w przypadku starszych dzieci).

Jak dobrać twardość materaca?

Kolejnym pytaniem, które sobie zadasz podczas poszukiwań materaca, to: jaka twardość materaca będzie najlepsza. Powinna być dobrana stosownie do obciążenia materaca, a więc wagi osoby lub osób, które będą na nim spać. Jak dobrać twardość materaca do wagi?

 • Materac H1 przeznaczony jest dla osób bardzo lekkich i niepolecany przez fachowców. Twardość H1 stosuje się najczęściej w materacach strefowych.
 • Materac H2 polecany jest osobom ważącym nie więcej niż 80 kg.
 • Materac H3 to wybór dla osób ważących od 80 do 100 kg.
 • Materac H4 poleca się osobom ważącym ponad 100 kg.
 • Materac H5 jest bardzo twardy i polecany dla osób bardzo ciężkich.

  Te sztywne wytyczne to jednak nie wszystko. Jak dobrać twardość materaca? Podczas zakupu trzeba wziąć pod uwagę również indywidualne preferencje. Osoby często śpiące na boku powinny wybrać twardszy materac. Podczas snu na plecach czy brzuchu ciężar ciała rozkłada się na materacu bardziej równomiernie, dlatego może być on bardziej miękki.

  Zastanawiasz się, jaka twardość materaca na ból pleców sprawdzi się najlepiej? Ponownie warto zdecydować się na twardy lub średnio twardy materac, który w trakcie snu odpowiednio podeprze twoje plecy.

  Jeśli więc zastanawiasz się, jaka twardość materaca jest najlepsza dla ciebie, weź pod uwagę nie tylko swoją wagę, ale i własne przyzwyczajenia.

  Jaka twardość materaca dla dziecka?

  Jako że dziecięcy kręgosłup ciągle się rozwija, dobór odpowiedniego materaca jest szczególnie ważny. Powinien być optymalnie twardy – czyli na poziomie H3 – aby podtrzymywać sylwetkę w trakcie snu. Jak dobrać twardość materaca dla dziecka? Odpowiednim wyborem w przypadku dzieci okażą się materace, które same dopasowują się do kształtu ciała, a więc np. materace lateksowe czy z termoplastycznej pianki.

  Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

  Poszukując materaca do łóżka dla dwóch osób, należy kierować się tradycyjnymi zasadami doboru materaca do wagi. Jeśli jedna z osób jest znacznie cięższa od drugiej, warto iść na kompromis i postawić na twardy materac – dla osób cięższych jest on właściwie koniecznością, a tym lżejszym na pewno nie zaszkodzi.

  Dobrze dobrane materace to jedna z recept na zdrowy i spokojny sen. Jeśli nie wysypiasz się, a rano odczuwasz ból kręgosłupa, to sygnał, że czas na zakup nowego modelu. Nie zwlekaj z decyzją – dobry materac posłuży ci przez lata i zaoszczędzi wielu stresów związanych z niedostatecznym wypoczynkiem.

  Autorka: Joanna Stanuch