Data modyfikacji:

Jaka wilgotność i temperatura w domu jest optymalna?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w domu jest niesłychanie ważne. Zbyt suche, zbyt wilgotne, za chłodne czy za gorące powietrze nie tylko sprawia dyskomfort lokatorom, lecz także może prowadzić do chorób i infekcji. Zobacz, jaka wilgotność i temperatura w domu jest optymalna.

jaka wilgotność w domu

Dlaczego prawidłowa wilgotność i temperatura w domu jest ważna?

Optymalna temperatura i wilgotność w domu nie tylko wpływa pozytywnie na poczucie komfortu mieszkańców, lecz także chroni przed infekcjami oraz chorobami. W pomieszczeniach, gdzie panują korzystne parametry, lepiej się oddycha, myśli i pracuje.

Zbyt wysoka temperatura w domu może prowadzić do wysuszania śluzówek, bólu głowy, a także obniżenia odporności. Natomiast w wychłodzonych mieszkaniach łatwo o ból gardła i przeziębienie.

Podobnie wygląda sprawa z wilgotnością powietrza. Zbyt niska prowadzi do bólu głowy, kaszlu, wysuszania śluzówek i wzmożonej alergii. Natomiast za wysoka może skutkować pojawieniem się grzyba na ścianach oraz problemami z oddychaniem. Jaka powinna być wilgotność i temperatura w domu?

Jaka temperatura w domu jest najzdrowsza?

Zastanawiasz się, jaka powinna być temperatura w domu? Według lekarzy najzdrowsza temperatura w domu powinna mieścić się w przedziale 18-23 stopni Celsjusza. To stwierdzenie jest jednak zbyt ogólne, gdyż idealna temperatura musi być dostosowana zarówno do stanu zdrowia i wieku mieszkańców, jak i do charakteru pomieszczenia.

Jaka będzie idealna temperatura w domu w poszczególnych pokojach? Najlepiej, aby termometry w salonie wskazywały 20-22 stopni Celsjusza, a w kuchni – 18-20 stopni. Jeśli jednak w domu przebywają osoby chore, starsze lub dzieci, temperatura powinna wynosić co najmniej 20 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, optymalna temperatura w sypialni lub innym pomieszczeniu do spania to zaledwie 17-19 stopni Celsjusza. Specjaliści uważają, że najlepiej śpi się w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach, ponadto sypialnia powinna być regularnie wietrzona.

Natomiast odpowiednia temperatura w łazience to aż 23-25 stopni Celsjusza. W końcu w tym pomieszczeniu mieszkańcy rozbierają się i ubierają, a także moczą się w wannie czy pod prysznicem. Dlatego lepiej, aby termometr wskazywał nieco więcej stopni, co pomoże uniknąć przeziębienia.

Jaka wilgotność w domu?

Jaka jest prawidłowa wilgotność w domu? Specjaliści uważają, że optymalnym poziomem jest 40-60%.

Suche powietrze może bardzo doskwierać szczególnie alergikom, a także przyczyniać się do pękania ust i pieczenia oczu. Natomiast zbyt mokre sprzyja rozwojowi szkodliwych grzybów. Prawidłowa wilgotność w domu pozwala zapobiec tym przykrym konsekwencjom.

Jak zmniejszyć i zwiększyć wilgotność w domu?

Jak zwiększyć lub zmniejszyć wilgotność w domu, aby uzsykać optymalną wartość? Zainwestuj w nawilżacz powietrza.

Nowoczesne urządzenia pomagają utrzymać poziom wilgotności w domu na idealnym poziomie. Wyróżniamy kilka rodzajów nawilżaczy – parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne.

Wiele modeli jest wyposażonych w tzw. higrostat. Mierzy on na bieżąco wilgotność powietrza w pomieszczeniu i dostosowuje pracę urządzenia tak, aby utrzymać wysokość tego parametru na idealnym poziomie.

Jak uzyskać idealną temperaturę w domu?

Uzyskanie idealnej temperatury w domu nie jest wcale takie trudne. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobry termometr i urządzenie, które pozwoli ci regulować ciepłotę powietrza.

Jeśli twoje mieszkanie jest zimne, pomyśl nad uszczelnieniem okien i wymianą starych grzejników na nowe. Ewentualnie możesz zainwestować w farelkę lub przenośny grzejnik elektryczny.

Gdy zaś w twoim domu zbytnio się przegrzewa, wietrz często pomieszczenia. Kup wiatrak lub pomyśl o instalacji domowej klimatyzacji.

Warto pamiętać, że temperaturę i wilgotność w domu należy dostosowywać również do potrzeb organizmu. Jeśli czujesz się źle w wychłodzonych pomieszczeniach, podkręć nieco ogrzewanie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Czasem łatwo jest przyzwyczaić się do konkretnej temperatury czy wilgotności, mimo że wcale nie wpływa ona korzystnie na stan zdrowia i samopoczucie.

Autorka: Olga Wacholc