Data modyfikacji:

Jaka zgrzewarka do rur PP będzie najlepsza?

Rury z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, takich jak PVC, PE lub PP, są obecnie najpopularniejszym wyborem, gdy układamy różnego rodzaju instalacje wodne i centralnego ogrzewania. Są one wybierane głównie ze względu na niską cenę, a także łatwość obróbki. Fachowcy do zespajania ze sobą rur tego typu używają dwóch podstawowych metod. Pierwszą z nich jest wykorzystanie wytrzymałych klejów do plastiku, co jest jednak pracochłonne i nie zawsze w pełni skuteczne. Znacznie pewniejszym sposobem jest użycie specjalnie zaprojektowanych do tego celu narzędzi. W artykule radzimy, jaka zgrzewarka do rur PP będzie najlepszym wyborem.
Jaka zgrzewarka do rur PP będzie najlepsza?

Zgrzewarki rur – czym są i jak działają?

Zgrzewarki to profesjonalne elektronarzędzia przygotowane z myślą o łączeniu ze sobą rur wykonanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych (PVC, PE, PEX i PP). Większość modeli ma zbliżoną do siebie budowę. Sprzęt składa się z elektrycznego silnika nagrzewającego płaską głowicę spawającą, która kształtem przypomina dysk lub wiosło.
Głowica posiada otwory, w które wkręcamy tzw. matryce/adaptery, a więc walcowate kształtki o średnicach odpowiadających najczęściej spotykanym przekrojom rur z tworzywa sztucznego (zazwyczaj będzie to 16, 20, 25, 32, 40, 50 lub 63 milimetrów). Ich liczba w zestawie zależy od producenta. Warto wybierać sprzęt z matrycami pokrytymi teflonem zmniejszającym ryzyko zabrudzenia ich powierzchni.
Matryce nagrzewają się wraz z głowicą do temperatury, w której są w stanie nadtopić zewnętrzną warstwę wchodzącej z nimi w kontakt rury. Dodajmy, że adaptery mogą występować w wersji zewnętrznej, jak i wewnętrznej, które zgrzewają ściany rur z jednej lub drugiej strony.
Przed klejeniem plastikowe rury należy dobrze je oczyścić, usuwając z nich tłuste ślady oraz pył. Do nadtopienia ich powierzchni wystarczy kilka sekund, po tym czasie możemy je ze sobą złączyć, otrzymując bardzo szczelne i wytrzymałe połączenie. Dla najlepszego efektu plastikowe elementy powinny stygnąć przez kilka minut.
Większość zgrzewarek zaopatrzona jest w stabilne metalowe stojaki – dzięki nim bez obaw postawimy je na stole lub podłodze. Niektóre cięższe modele oferują też opcję przykręcenia urządzenia do stołu.

Wybieramy zgrzewarkę do rur PP – na co zwracać uwagę?

Choć teoretycznie wszystkie zgrzewarki bez najmniejszych problemów nadtopią wszystkie rodzaje rur z tworzywa, jeżeli zależ nam na urządzeniu przystosowanym do pracy z polipropylenem (PP), warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych cech urządzenia. Wpierw warto jednak przedstawić charakterystykę rur PP.
Rury PP charakteryzują się zwiększoną odpornością na zmiany temperatury; w zależności od klasy tworzywa, nie szkodzi im siarczysty mróz (do około minus 40 stopni Celsjusza), jak i gorąco (do około 100 stopni Celsjusza). Z tego powodu używane są z powodzeniem w instalacjach grzewczych. Ich zaletą jest też niski ciężar oraz niewielkie koszty zakupu. Polipropylen jest jednak wrażliwy na działanie promieni UV, które z czasem niszczą jego strukturę.
Jak widać, zgrzewarka do rur PP powinna być w stanie pracować w zakresie powyżej 100 stopni Celsjusza. Nie powinno to być jednak problemem, ponieważ większość urządzeń operuje w zakresie od 0 do blisko 300 stopni Celsjusza.
Niestety nie każdy sprzęt wyposażony jest w funkcję regulacji temperatury. Najprostsze modele mają jedynie dwie diody informacyjne – pierwsza zapala się, gdy są one podłączone do sieci, a druga, gdy nagrzeją się i są gotowe do pracy. Rozsądną decyzją jest w tym przypadku postawianie na bardziej zaawansowane produkty z elektronicznym regulatorem głowicy. Ułatwią one obsługę mniej odpornych materiałów, takich jak PVC, które staje się plastyczne już po osiągnięciu ponad 50 stopni Celsjusza.
Kolejną pożądaną cechą dobrej zgrzewarki do rur PP jest jej wysoka moc podawana w watach. Im jest ona większa, tym szybciej sprzęt się nagrzeje. Oszczędza to nasz czas, gdy kleimy dużą liczbę elementów. Specjaliści zalecają sprzęt o mocy co najmniej 1000 W, który posłuży nam dosłownie w kilka sekund po podłączeniu do gniazdka.
Nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji o zakupie jest również wyposażenie urządzenia. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na liczbę matryc znajdujących się w zestawie; dla zasady – im będzie ich więcej, tym lepiej. Nie zapomnijmy też o przydatnych akcesoriach. Może to być np. zestaw narzędzi do przycinania rur, rękawice robocze zapobiegające oparzeniom, jak również walizka przydająca się podczas składowania i przenoszenia sprzętu. Czasami producenci dorzucają też miarkę do sprawdzania średnicy rur oraz wkrętak do instalacji matryc.
Ceny zgrzewarek do rur PP nie są wygórowane. Podstawowe urządzenia o mocy 1000 W kupimy już za nieco ponad 100 złotych. Najdroższe modele z elektronicznymi regulatorami to wydatek rzędu 200–500 złotych.
Zdjęcie: sommai / Envato Elements