Data modyfikacji:

Jaki agregat prądotwórczy do domu 3-fazowy wybrać?

Niespodziewane awarie, różnego rodzaju katastrofy naturalne, a także zaplanowane naprawy sieci to najczęstsze przyczyny przerw w dostawach prądu. Częstotliwość tych zdarzeń wzrasta zazwyczaj, gdy mieszkamy w domach jednorodzinnych, zwłaszcza na obrzeżach miast lub na wsi. Przedłużający się brak energii jest niewątpliwie niezwykle uciążliwy i może pokrzyżować nasze wszystkie plany. Zabezpieczeniem jest kupno przenośnego generatora. W artykule radzimy, jaki agregat prądotwórczy do domu 3-fazowy kupić i kiedy warto zdecydować się na niego zamiast modeli 1-fazowych.
Jaki agregat prądotwórczy do domu 3-fazowy wybrać

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregaty to urządzenia elektromechaniczne, których zadaniem jest wytwarzanie prądu używanego przez maszyny oraz sprzęt elektroniczny. Energię wytarza w nich tradycyjny silnik spalinowy napędzający prądnice prądu zmiennego. Stałym elementem sprzętu jest też rozdzielnica elektryczna, a także dodatkowe komponenty pozwalające na regulowanie jego pracy.
Agregaty są zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach, między innymi o podwyższonej wilgotności, a także w niskich i wysokich temperaturach. Należy jednak brać pod uwagę to, że wymagają one stałych przeglądów oraz regularnej konserwacji. Ceny solidnych agregatorów zaczynając się od około tysiąca złotych, a kończą na kilku tysiącach złotych. Koszt zakupu jest uzależniony przede wszystkim od mocy silnika, ilości wytwarzanej energii, a także wytrzymałości urządzenia. Największe egzemplarze wyposażone są w kółka pozwalające na ich wygodne holowanie i transport. Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać?

Kiedy korzystamy z agregatów prądotwórczych?

W warunkach domowych, jak już wspomnieliśmy, agregaty prądotwórcze przydają się przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych, takich jak huragany lub powodzie. Pozwalają one nie tylko skorzystać ze światła, ale także zapobiegają rozmrożeniu się lodówki i eliminują problem z gotowaniem na kuchenkach, bowiem nawet nowoczesne kuchnie gazowe nie włączą się bez prądu.
Jeżeli korzystamy z elektrycznego ogrzewania domu lub wody, nie będziemy marznąc i wykąpiemy się w normalnych warunkach. Nie można też zapomnieć o tym, że przerwa w dostawie energii to też katastrofa dla osób prowadzących domowe biuro lub działalność gospodarczą.
Agregaty powinno przechowywać się w bezpiecznym i suchym miejscu, najczęściej w garażu, piwnicy lub szopie, pamiętając też o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości paliwa. Od czasu do czasu należy też przeprowadzić próbny rozruch sprzętu, by upewnić się, że działa on bez zarzutów.

Typy agregatów prądotwórczych

Wyróżniamy dwa standardowe typy agregatów, są to urządzenia 1-fazowe i 3-fazowe. Generatory jednofazowe dostarczają prąd w stałym napięciu 230 V, które używane jest przez większość urządzeń w naszym domu, od telewizorów, na pralkach i lodówkach skończywszy.
Prądnice generatorów 3-fazowych odznaczają się większą generowaną mocą niż modele 1-fazowe, ale dzielą swoją energię na trzy części, a więc tzw. fazy. Podłączając do nich zwykłe urządzenia AGD lub RTV, uzyskamy tylko 1/3 ogólnej mocy agregatu, co więcej będą one też narażone w takim wypadku na uszkodzenia i spięcia wywołane zjawiskiem asymetrycznego obciążenia sieci. Bezpiecznie z pełnych możliwości takiego generatora korzysta jedynie specjalistyczny sprzęt o dużych potrzebach energetycznych.

W jakich sytuacjach przydadzą się agregaty 3-fazowe w domu?

Kiedy zadajesz sobie pytanie, jaki agregat prądotwórczy do domu 3-fazowy, warto, byś w pierwszej kolejności rozważył, czy rzeczywiście potrzebujesz tego rodzaju sprzętu. Specjaliści odradzają korzystania z tego rodzaju generatorów w przeciętnym gospodarstwie domowych. Ze względu na ich naturę przydają się głównie w warsztatach oraz pracach budowlanych. Na 3-fazowy generator mogą zdecydować się jednak często właściciele domów z 3-fazowymi kuchenkami i piekarnikami, a także systemami ogrzewania i pompami oraz hydroforami.

Jaki agregat 3-fazowy?

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Ze względu na bardziej specjalistyczne wykorzystanie, ceny agregatów 3-fazowych zaczynają się od około 2000 złotych, a kończą na blisko 10 000 złotych. Wybieramy oczywiście urządzenie o mocy, która wystarczy do zasilania wszystkich posiadanych urządzeń w domu. Ustalenie poziomu konsumpcji energii w naszym gospodarstwie jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli chcemy pozostawić włączone najbardziej energożerne ogrzewanie.
Dla bezpieczeństwa urządzenie powinno dostarczać napięcie rozruchowe minimalnie półtora razy większe od tego używanego przez wszystkie urządzenia w domu. Jeżeli agregat zasila także ciężki sprzęt, taki jak betoniarki, mieszalniki pompy wodne oraz hydrofory, zaleca się, by jego napięcie rozruchowe było nawet trzykrotnie większe od osiągów ogółu posiadanego sprzętu.
Przykładamy też wagę do solidnego wykonania generatora, a także obecności systemów zabezpieczeń, w tym np. czujników przeciążeniowych oraz konstrukcji zapobiegającej przypadkowym porażeniom użytkownika. Specjaliści zalecają korzystanie z agregatów z systemem AVR regulującym pracę silnika. Technologia ta zabezpiecza podłączone do nich wrażliwe urządzenia elektroniczne (komputery, sprzęt AGD i RTV) przed nagłymi spadkami napięcia powstałymi podczas pracy.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements