Data modyfikacji:

Jaki czujnik gazu: ranking najlepszych czujników gazu

Co jakiś czas media informują o tragicznych w skutkach zdarzeniach spowodowanych wybuchem gazu. Wielu z tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby w porę wyciek gazu został zauważony. Jaki czujnik gazu wybrać? Zobacz ranking najlepszych czujników gazu.

jaki czujnik gazu

Czujnik gazu: ranking najlepszych

Nie wiesz, jaki czujnik gazu do mieszkania lub domu wybrać? Sprawdź ranking najpopularniejszych produktów.

  1. Elmak Czujnik Pw-936 Gaz Savio
  2. Kidde Czujnik Gazów Wybuchowych Mtg-3000H
  3. FireAngel Czujnik Gazu Ziemnego NG-9B
  4. Smartwares RM370 SW Detektor gazu
  5. Kidde Czujnik gazu Propan-Butan-Metan G3000

Jak działa czujnik gazu?

Podstawowe i jednocześnie najważniejsze zadanie każdego detektora gazu polega na tym samym: przez cały czas kontroluje stężenie gazu w zamkniętym pomieszczeniu. W momencie, gdy w najbliższym otoczeniu czujnika dojdzie do zbyt wysokiej i niebezpiecznej dla mieszańców kondensacji gazów palnych, wówczas urządzenie uruchamia alarm.

Sygnały alarmowe są nie tylko świetlne, ale również dźwiękowe, dzięki czemu nie da się ich zignorować albo przeoczyć. Co ciekawe, niektóre czujniki gazu, nazywane „inteligentnymi”, mają również możliwość współpracy z zaworem i odcięcia dopływu gazu wówczas, gdy dojdzie do przekroczenia dozwolonego stężenia.

Gdzie zamontować czujnik gazu do mieszkania?

Prawidłowa praca detektora gazu zależna jest od tego, czy urządzenie zostanie prawidłowo zamontowane. Jeśli czujnik ma wykrywać gaz ziemny, który jest lżejszy od powietrza, należy umieści wlot czujnika pod sufitem, np. na ścianie, nie dalej niż 6 metrów od potencjalnego źródła emisji gazu.

Z kolei detektory wykrywające propan-butan, cięższy od powietrza, powinny być zamontowane około 15-30 cm nad podłogą, blisko potencjalnego źródła emisji gazu (nie dalej niż 3 metry).

Jaki czujnik gazu wybrać?

Na rynku jest bardzo wiele urządzeń deklarujących wykrywanie niebezpiecznej kondensacji gazów wybuchowych. Jaki czujnik gazu wybrać?

Przede wszystkim kieruj się renomą firmy oraz opiniami użytkowników. Na pewno nie warto powierzać tak delikatnej kwestii jak zdrowie i życie podejrzanie tanim detektorom sprzedawanym na lokalnych targach.

Czujnik gazu ma działać sprawnie i bez zarzutu przez wiele lat. Szukaj więc urządzeń, na które dostaniesz gwarancję oraz takich, którym został nadany certyfikat zgodnie z normą dotyczącą urządzeń elektrycznych do wykrywania gazów palnych w pomieszczeniach domowych.

Przeczytaj także: Monitoring w domu – kiedy warto założyć?

Drugi ważny element to sygnalizacja wykrycia niebezpiecznego stężenia. Powinien to być odróżniający się od innych dźwięków sygnał, na tyle głośny, by domownicy mogli go usłyszeć również z drugiego końca domu. Ważna jest także wyraźna sygnalizacja optyczna, zwłaszcza w przypadku osób głuchych czy niedosłyszących.

Przed zakupem sprawdź również tzw. inteligentne funkcje czujnika. Automatyczne odcięcie dopływu gazu, możliwość połączenia ze smartfonem oraz przesyłanie powiadomień o stężeniu gazu to ważne elementy, na które możesz zwrócić uwagę.

Jeśli często nie ma cię w domu, alerty na odległość przesyłane w formie powiadomienia aplikacji albo SMS-a mogą okazać się na wagę złota.

Niektóre czujniki służą do wykrywania kilku rodzajów gazu bądź są przenośne i można zabrać je ze sobą np. do samochodu. W tym wypadku polecamy jednak szukać detektorów skupionych na konkretnym rodzaju gazu, zwłaszcza jeśli chodzi o gaz ziemny i propan-butan, ponieważ jeden jest lżejszy, a drugi cięższy od powietrza.

Czujnik gazu: ranking TOP 5

Jeżeli się zastanawiasz, jaki czujnik gazu do domu wybrać, zapoznaj się z naszym rankingiem 5 najpopularniejszych czujników gazu.

Elmak Czujnik Pw-936 Gaz Savio

Czujnik gazu ziemnego z żywotnością sensora do aż 10 lat. Sygnał alarmowy wyłącza się po 25 sekundach, dzięki czemu nie staje się uciążliwy dla domowników. Czujnik gazu do mieszkania spełnia normy unijne.

Kidde Czujnik Gazów Wybuchowych Mtg-3000H

Czujnik gazu ziemnego (LGN, metanu), propanu, butanu (lub ich mieszaniny) możliwy do montażu w domu, samochodzie, przyczepie, łodzi czy jachcie. Ma zarówno dźwiękową, jak i optyczną sygnalizację alarmową. Jeżeli się zastanawiasz, jaki czujnik gazu dobrze się sprawdzi w warunkach domowych, sięgnij po model Mtg-3000H.

FireAngel Czujnik Gazu Ziemnego NG-9B

Na trzecim miejscu rankingi znalazł się czujnik gazu ziemnego na baterie działający nawet w wypadku przerwy w dostawie prądu. Do zalet produktu należy wysoka odporność na temperatury, łatwość montażu oraz donośny sygnał alarmowy.

Smartwares RM370 SW Detektor gazu

Kolejny w naszym rankingu czujnik gazu zasilany bateriami ma żywotność 5 lat. Łatwy w montażu czujnik gazu do domu wyposażony został w wyświetlacz do odczytywania stężenia tlenku węgla.

Kidde Czujnik gazu Propan-Butan-Metan G3000

Jaki czujnik gazu z szerokim spektrum wykrywanych gazów? Czujnik marki Kidde wykrywa metan, propan, butan i ich mieszaniny. Produkt wyposażony w sygnalizację usterek, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo domowników. Ten czujnik gazu do domu jest prosty w montażu i obsłudze.

Autor: Szymon Sonik