Data modyfikacji:

Jaki dalmierz laserowy kupić?

Czy zastanawialiście się, jak w dzisiejszych czasach powstają ogromne konstrukcje hal magazynowych czy produkcyjnych? Jak udaje się zachować ideale wymiary praktycznie co do milimetra? W gruncie rzeczy nie jest to nic nadzwyczajnego i jedyne, co jest niezbędne, to odpowiedni sprzęt. Żaden architekt nie korzysta dziś bowiem z miar czy ekierek i elektronicznych przyrządów pomiarowych. Dalmierz jest jednym z nich i w tym artykule porozmawiamy o tym, jak kupić taki, który sprosta naszym oczekiwaniom.

dalmierz laserowy

Wbrew pozorom zakup dalmierza laserowego dla wielu może wydawać się stratą czasu i pieniędzy, jednakże urządzenia te są niezastąpionymi elementami warsztatu majsterkowicza. Dzięki nim możemy z powodzeniem wykonywać wszelkiego rodzaju remonty w domu, precyzyjnie powiesić obraz czy dokładnie wymierzyć długość nowych listew przypodłogowych. Dalmierz może być również przydatny, jeśli zawodowo zajmujemy się budową i nadzorem budowlanym. Wówczas niezbędne będą urządzenia sprawdzone i certyfikowane, o których porozmawiamy w dalszej części tego artykułu.

Ranking dalmierzy laserowych 

Bosch GLM 40

Jest to propozycja urządzenia dla osób, które cenią sobie szybkość i precyzję pomiaru. Urządzenie to bowiem dokonuje obliczeń średnio w 0,5 sekundy, a jego dokładność sięga około 1,5 mm. Sam dalmierz jest przy tym wyposażony w kilka funkcji, które pozwolą obliczyć powierzchnię czy kubaturę. Z racji na trudne warunki pracy został on wyposażony w silikonową obudowę, która ma certyfikat IP54 i chroni przed pyłem i wodą. Dzięki temu dobrze poradzi sobie zarówno w rękach profesjonalisty, jak i domowego majsterkowicza.

Fanger LaserPoint Pro

Omawiany dalmierz laserowy to urządzenie, które podobnie jak poprzednik, oferuje precyzyjne pomiary odległości czy powierzchni z dokładnością do 1,5 mm. Sam pomiar to zakres od 3 mm do nawet 100 m, co znacząco poszerza wachlarz możliwości. Dzięki temu nawet duże budynki nie stanowią problemu, jednakże w takich przypadkach czas pomiaru wydłuża się do około 3 s. Na uwagę zasługują również liczne funkcje, które to urządzenie oferuje.

Oprócz samego pomiaru odległości czy powierzchni mamy tutaj dostępne bowiem obliczenia na odległościach takie jak chociażby dodawanie czy dzielenie, 3 warianty obliczenia wysokości z twierdzenia Pitagorasa czy pomiar w czasie rzeczywistym. Każdą z tych funkcji aktywujemy osobnym przyciskiem, co również znacząco przyspiesza pracę i ułatwia przechodzenie pomiędzy funkcjami. Samo urządzenie to koszt około 200 zł, dzięki czemu jest to propozycja ze średniej półki cenowej.  

Parkside PMML 5A2

Dla osób, które nie chcą wydawać kilkuset złotych na zakup drogiego dalmierza, mamy również nieco bardziej wielofunkcyjne urządzenie. Jest to bowiem wielofunkcyjna poziomica laserowa z dalmierzem, która łączy kilka istotnych i przydatnych funkcji. Oprócz standardowych pomiarów odległości czy powierzchni, urządzenie posiada detektor wykrywający drewno czy przewody elektryczne.

Jest to przydatna funkcja, która potrafi skutecznie uchronić każdego od przypadkowego uszkodzenia domowej instalacji elektrycznej. Laserowa poziomica jest również przydatna, jeśli chcemy chociażby wykonać drobne naprawy czy remont. Samo urządzenie jest dość proste w obsłudze, dzięki czemu każdy, nawet majsterkowicz-amator, bez problemu sobie z jego obsługą poradzi. Koszt takiego urządzenia to około 100 zł.

Te trzy urządzenia to propozycje, które cechuje wysoka jakość wykonania i wieloletnie bezawaryjne działanie. Gwarantuję, że spośród nich każdy znajdzie idealny produkt dla siebie, zarówno pod względem budżetu, jak i oferowanych możliwości. 

Autor: Jakub Grzelak