Data modyfikacji:

Jaki laptop dla architekta?

Korzystanie z programów ilustracyjnych oraz projektowych wymaga przede wszystkim mocnych podzespołów. Jednak w pracy architekta kluczową rolę odgrywa również mobilność. W takim wypadku przydają się komputery przenośne. Jaki laptop dla architekta będzie najlepszym wyborem? Podpowiadamy!
laptop dla architekta

Na co zwracać uwagę przy wyborze laptopa dla architekta?

Ekran laptopa dla architekta

Jest niezwykle istotnym elementem każdego laptopa dla architekta. W pierwszej kolejności należy wybrać jego wielkość. Modele 13-calowe oferują przede wszystkim kompaktowe rozmiary i niską wagę, świetnie sprawdzają się więc w podróży lub w trakcie pracy na zewnątrz. Ze względu na niewielki wyświetlacz komputery tego typu oferują jednak znacznie mniejszy obszar roboczy, który może utrudnić pracę nad wieloma ważnymi projektami. Alternatywą jest jednak podłączenie zewnętrznego monitora.
Z tego też względu architekci znacznie chętniej sięgają po standardowe modele z ekranami 15 cali lub 17 cali. Te drugie oferują największy komfort pracy, zbliżony do korzystania z komputera stacjonarnego. Duży ekran negatywnie wpływa jednak na baterię sprzętu, przez co maszyny te sprawdzają się przede wszystkim w biurach lub domach, gdzie jest stały dostęp do gniazdka elektrycznego.

Rozdzielczość ekranu laptopa

Ma ona ogromny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. W przeciętnych laptopach standardem pozostaje rozdzielczość Full HD, ale architekt powinien postawić na ekrany 2K lub 4K, które zapewnią większy komfort pracy i sprawią, że wszystkie materiały będą wyglądać jeszcze lepiej.

Procesor w komputerze dla architekta

Jaki procesor do obsługi takich programów jak AutoCad czy Photoshop? Poza niezwykle niszowym sprzętem, wybierasz tutaj pomiędzy komputerami z układami firm Intel i AMD. Producenci stosują specjalne oznaczenia pozwalające zidentyfikować klasę wydajności podzespołów.
W przypadku produktów Intela architekci powinni sięgać minimalnie pod model Intel Core i5, do zaawansowanej pracy przeznaczone są z kolei procesory Intel Core i7 i i9. Gdy mowa o AMD, warto postawić na modele Ryzen 7 lub 9.

Pamięć RAM laptopa do pracy architekta

Do płynnego działania profesjonalnego oprogramowania architektonicznego niezbędny jest nie tylko szybki procesor, ale również wydajna pamięć RAM. W laptopach dla architektów absolutnym minimum powinno być 16 GB pamięci operacyjnej. W ten sposób będzie można wykonywać rendery, a także projekty na wielu warstwach, bez obawy o zacięcia urządzenia. Tak naprawdę im więcej RAM-u, tym lepiej.

Bateria w komputerze dla architekta

Jeśli planujesz pracę poza biurem lub w miejscu, gdzie nie ma dostępu do zasilania, to ten parametr będzie bardzo ważny. Optymalna bateria w komputerze przenośnym dla architekta powinna zapewnić 6–7 godzin intensywnej pracy. Najlepsze modele dla profesjonalistów wydłużają ten czas nawet dwukrotnie. W modelach z ekranami o przekątnej 15–17 cali pojemność dobrego akumulatora zwykle przekracza 5000 mAh.

Jaki dysk w laptopie dla architekta?

Dysk odpowiada nie tylko za przechowywanie danych, ale również za płynność transferu danych czy uruchamiania systemu operacyjnego. Wybierając nowego laptopa, zdecyduj się na urządzenie z dyskiem SSD. W porównaniu do dysków HDD jest on bardziej niezawodny, a także dużo szybszy.
Do większości zadań wystarczy ci napęd o pojemności 512 GB lub 1 TB. W przypadku większych danych możesz posiłkować się serwisami przechowującymi pliki w chmurze albo łatwymi w użyciu i kompaktowymi dyskami zewnętrznymi.

Karta graficzna

Jaka będzie najlepsza karta graficzna w laptopie dla architekta? Podstawową zasadą jest unikanie komputerów z zintegrowanymi układami odpowiadającymi za grafikę. Choć sprawdzają się one świetnie w zwykłej pracy biurowej, będą stanowiły poważne gardło wydajnościowe w przypadku bardziej kompleksowego oprogramowania.
Najbardziej trafionym wyborem są więc modele z zaawansowanymi układami graficznymi Nvidia GeForce RTX z serii 30 lub najnowsze Radeony od firmy Nvidia. Znajdziemy je bardzo często w wielu laptopach do gier.

Polecane laptopy dla architektów

Microsoft Surface Studio

Wysokiej klasy laptop dla profesjonalistów, w zależności od wariantu wyposażony nawet w 32 GB pamięci RAM oraz dysk 2 TB. Podobnie jak inne komputery z serii Surface urządzenie jest hybrydą i może działać również w trybie tabletu, po odłączeniu klawiatury.

MacBook Pro 16 (2021)

Komputer lubiany i ceniony przez wszelkiej maści profesjonalistów, zapewnia najwyższej jakości komfort pracy oraz świetną wydajność. W sprzedaży znajdziemy warianty z 32 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD o pojemności do 8 TB.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 Laptop

Świetny laptop dla architekta o konstrukcji hybrydowej, który wyposażony jest w unikalny dodatkowy wyświetlacz dotykowy połączony z klawiaturą, pozwalający na swobodne ustawianie na nim skrótów oraz przyborników w używanych programach graficznych lub projektowych.
Zdjęcie: Envato Elements