Data modyfikacji:

Najlepsza karta graficzna - polecane modele

Karta graficzna to urządzenie, którego rozwój w ostatnich latach jest bardzo dynamiczny. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka i nie będę ich tutaj wymieniał, gdyż ich znajomość nie jest konieczna. Jaka karta graficzna do gier jest najlepsza? Wybór dobrej karty graficznej jest nieco utrudniony.

Na rynku istnieje wiele marek które oferują graczom swoje produkty. Inne są lepsze drugie gorsze, jak jednak wybrać sprzęt najlepszy który spełni wszystkie nasze oczekiwania? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy zastanowić się co to jest karta graficzna? A jest to urządzenie, będące częścią naszego komputera, które odpowiedzialne jest na renderowanie grafiki, np. w grach cz filmach, oraz konwertowanie jej na sygnał zrozumiały dla naszego monitora lub telewizora.

Jednym z kamieni milowych na rynku kart graficznych było wprowadzenie akceleratorów grafiki 3D, były to osobne urządzenia, które do swojego działania wymagały obecności zwykłej karty graficznej. Obecnie producenci, zwłaszcza kart graficznych dla graczy, sprzedają bardzo rozbudowane produkty, które w jednej obudowie łączą kartę graficzną, akcelerator 3D, procesor graficzny oraz nie rzadko własny system chłodzenia. Nie ma czegoś takiego jak najlepsza karta graficzna. Każda ma inne założenia i inne cele przyświecały w jej produkcji. Jak jednak wybrać kartę dopasowaną do naszych potrzeb?

Na jakie parametry zwracać uwagę?  

Decydując się na zakup karty graficznej, która ma być dedykowana dla gier, zwykle porównujemy produkty na podstawie wybranych parametrów. Które z nich jednak są istotne, a które to zwykły chwyt marketingowy producentów? Zapraszam do lektury. 

-  Ilość pamięci VRAM:  Przy nazwach kart graficznych często widnieje oznaczenie ilości pamięci jaka ona dysponuje. Jak jednak cyfry przekładają się na działanie sprzętu? Z punktu widzenia wydajności ilość pamięci nie jest bardzo istotna. Za płynność wyświetlanego obrazu odpowiada bowiem moc obliczeniowa procesora graficznego. Błędem jest więc wybieranie kart z duża ilością pamięcią, która potem jest niewykorzystywana, bo nie pozwala na to zbyt słaby procesor. Producenci bardzo chętnie chwalą się ilością pamięci VRAM, jednak decydując się na zakup warto dobierać jej ilość tak aby dobrze współgrało to z procesorem.

-  Wydajność:  Jeśli szukamy karty graficznej przystosowanej do gier, jest to jeden z kluczowych parametrów. Od tego ile klatek na sekundę jest w stanie wyrenderować karta w grze, zależy bowiem płynność i komfort rozgrywki. Jeśli szukamy odpowiedniej karty, warto zwrócić uwagę na to jak radzi ona sobie w testach z wymagającymi grami.

-  Kultura pracy: Często pomijany aspekt, zwłaszcza jeśli ktoś szuka mocnej karty, która do tego będzie tania. Mocne karty graficzne pobierają dużo prądu i mogą powodować znaczne podniesienie się temperatury podzespołów. Wydajne chłodzenie karty jest sprawą kluczową, gdyż przegrzewanie się tego elementu komputera wpływa na spadek wydajności i w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia karty graficznej.

-  Złącza (HDMI, DisplayPort, DVI, VGA):  Kolejny często pomijany parametr. To jakiego rodzajami wyjść dysponuje nasza karta ma wpływ na to czy uda nam się połączyć ją z naszym monitorem. Jeśli mamy monitor starszego typu, który nie posiada złącza HDMI, zwróćmy uwagę czy karta którą planujemy zakupić ma wyjście DisplayPort, w przeciwnym wypadku zmuszeni będziemy do zakupu specjalnych przejściówek lub nowego monitora.

To tyle jeśli chodzi o podstawowe parametry kart graficznych. Przejdźmy teraz do omówienia kilku ciekawych modeli.

EVGA GeForce GTX 1060 3GB GAMING

Produkty oparte na architekturze GeForce to dobre karty graficzne. Jest to podstawowa wersja karty graficznej GeForce GTX 1060, w której dodatkowo zaimplementowano innowacyjny system chłodzenia pojedynczym wentylatorem. Wnętrzności tego urządzenia skrywają układ graficzny Pascal GP106 w wersji z 1152 rdzeniami oraz 3 GB pamięci. Taktowanie procesora graficznego wynosi 1506/1708 MHz dla rdzenia i 8008 Mhz dla pamięci wideo. Karta posiada nowoczesne wyjścia więc bez problemu sparujemy ją z nowymi komputerami. Jest to jedna z najtańszych kart w swojej kategorii. Zastosowanie układu GeForce GTX pozwoliło na osiągnięcie dużej wydajności co widoczne jest w testach tej karty. Rozdzielczość z jaką może wyświetlać ona obraz wynosi aż 7680 x 4320 co daje nam możliwość grania w gry również w wirtualnej rzeczywistości. W karcie nie zabrakło również najnowszych technologii takich jak: Adaptive V-Sync, DirectCU, GPU Tweak II. NVIDIA 3D Vision Ready, PhysX, VR Ready.

Gigabyte Radeon RX 560 Gaming OC 4G

Jest to nieco budżetowa karta graficzna, która sprawdzi się podczas grania w mniej wymagajace tytuły. W jej wnętrznościach znajdziemy między innymi układ graficzny Polaris 21 z 1024 procesorami strumieniowymi. Karta posiada także 4 GB dostępnej pamięci w standardzie GDDR5 128-bit. Za chłodzenie i optymalną temperaturę pracy odpowiedzialny jest autorski system cooler WindForce 2X. Ponadto karta wyposażona jest w wejścia DVI, HDMI oraz DisplayPort. W tej karcie również mamy do czynienia z autorskimi technologiami usprawniającymi rozgrywkę. Wśród nich znalazły się miedzy innymi: CrossFireX, AMD TrueAudio, AMD Eyefinity, FreeSync, Frame Rate oraz Targeting Control.

EVGA GeForce GTX 1050 Ti GAMING 4GB

Jest to zdecydowanie mocniejsza karta graficzna, która zalicza się do grona kart z podkręconą prędkością procesora graficznego. Taktowanie rdzenia to aż 1290 MHz w trybie standardowym i blisko 1392 MHz, w trybie boost! Optymalną pracę i temperaturę zapewnia cichy wiatrak, który wydajnie odprowadza ciepło z karty. Ilość dostępnej pamięci to 4 GB w standardzie 128 bit GDDR5. W ramce karty graficznej znalazły się aż cztery wyjścia wideo. Technologie obsługiwane przez kartę to DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan. Warto zastanowić się nad zakupem tej karty, jeśli szukamy kompromisu pomiędzy jakością i wydajnością, a ceną. Zdecydowanie polecam karty graficzne dla graczy z tej serii.

MSI Radeon R9 380 4GB GAMING  

Zdecydowanie najlepsza karta graficzna do 1000 zł prezentowany model od firmy MSI. Jest to ostatnia omawiana karta graficzna I jak wszystkie produkty firmy MSI charakteryzuje ja agresywny wygląd I typowo gamingowa kolorystyka. Jeśli jesteśmy estetami, wygląd tej karty graficznej to zdecydowana zaleta. Jednak co kryje się w jej wnętrzu? Bez wątpienia na pochwałę zasługuje wydajny system chłodzenia, który podczas zwyczajnej pracy na komputerze praktycznie nie pracuje, co przekłada się na ciszę i komfort pracy. Chipset graficzny zastosowany w tym modelu to wydajny Radeon R9 380 . Do naszej dyspozycji oddano również 4GB szybkiej pamięci GDDR5. W obudowie nie zabrakło standardowych wyjść takich jak: HDMI, DisplayPort, DVI-D, DVI. Karta obsługuje również takie technologie jak: OpenGL 4.4, DirectX12, AMD EyeFinity, AMD GCN Architecture.