Data publikacji:

Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Najlepsze dyski przenośne

Jak bezpiecznie przechowywać najważniejsze pliki? Odpowiedź jest prosta: dyski zewnętrzne – ranking polecanych modeli pomoże ci w wyborze urządzenia. To dodatkowa pamięć masowa służąca do przechowywania rozmaitych plików. Zobacz, jaki dysk zewnętrzny kupić.

dysk zewnętrzny

Kiedy warto sięgnąć po dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny znakomicie sprawdza się do magazynowania danych takich jak zdjęcia, filmy, czy dokumenty. Na tym oczywiście jego rola się nie kończy, ponieważ można go wykorzystać w rozmaitych sytuacjach takich jak tworzenie kopii zapasowych, czy jako dodatkowy nośnik w komputerze stacjonarnym lub laptopie. Wiele komputerów jest konfigurowana z 256 GB lub 512 GB pamięcią wewnętrzną.

Początkowo wydaje nam się, że to w zupełności wystarczy do codziennego użytkowania. Szybko okazuje się, że ilość wolnego miejsca znika w błyskawicznym tempie. Minimalna ilość miejsca na dysku może powodować spadki wydajności, a także sporadyczne zacięcia. Zewnętrzny dysk podłączony do urządzenia pozwala odciążyć główną pamięć. Wielką zaletą urządzeń jest ich mobilność. Dane zawsze możesz zabrać ze sobą i podłączyć do innego sprzętu pod warunkiem, że ma taki sam port wejściowy. Tak naprawdę każdy moment jest dobry, aby wyposażyć się w dysk zewnętrzny. Dodatkowa ilość miejsca zawsze się przyda!  

Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Ważne parametry

Poszukiwania dysku zewnętrznego warto rozpocząć od wyboru konkretnego rodzaju. Lepszy będzie SSD czy HDD? Dostępne na rynku dyski HDD charakteryzuje dobry stosunek pojemności do ceny. Do minusów należy zaliczyć szybkość transferu danych, która nie jest imponująca. Ponadto dyski zewnętrzne ze względu na swoją budowę opartą o mechaniczne elementy są podatne na uszkodzenia. Upadek z niewielkiej wysokości może prowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Odzyskanie danych w takich sytuacjach jest niezwykle trudne.

Alternatywą są dyski SSD dysponujące pamięcią Flash, która nie zawiera mechanicznych elementów i jest dużo mniejsza. Taki model oferuje kilkukrotnie wyższe transfery danych niż HDD. Tak naprawdę minus dysku SSD jest jeden - cena. Dla przykładu, w cenie standardowego dysku HDD o pojemności 1 TB dostaniesz dysk SSD o pojemności 256 GB. Za pojemne modele SSD możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Parametrem wpływającym na pracę dysku jest prędkość zapisu oraz odczytu. Im większa, tym szybciej będziemy w stanie przesyłać pliki. W dyskach HDD możemy liczyć na wydajność sięgającą maksymalnie 300-400 MB/s. Dyski talerzowe charakteryzują się również prędkością obrotową. Do wyboru mamy 5400 RPM oraz 7200 RPM. Jeśli chcesz mieć najlepszą wydajność to bez wahania wybierz dysk 7200 RPM.

Dyski SSD są dużo szybsze i to nie ulega żadnej wątpliwości. Tanie modele pozwalają na osiągnięcie prędkości zapisu i odczytu na poziomie około 500-550 MB/s. W droższych możemy liczyć na prędkość sięgającą nawet 1000 MB/s. Jeśli zależy Ci na tym, aby nie czekać na przesyłanie dużych plików, to wybór wydaje się być oczywisty.

Dysk przenośny trzeba podłączyć do komputera, dlatego ważny jest wybór interfejsu, który odpowiada za komunikację z urządzeniem. Od jego wyboru może również zależeć prędkość przesyłanych danych. Obecnie najpopularniejszy jest interfejs USB 3.0, choć w sklepach znajdziemy również nowszy USB 3.2. Dyski zewnętrzne występują również w wersjach z interfejsem Thunderbolt 3, który oferuje najszybszy zapis danych.

Ostatnim i równie istotnym elementem jest pojemność. Wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Do najpopularniejszych pojemności można zaliczyć 512 GB, 1 TB, 2 TB oraz 4 TB. Warto wspomnieć, że modele z dużą pojemnością także mają atrakcyjne ceny.

Dysk zewnętrzny do konsoli – jaki kupić?

Konsole nowej generacji oferują możliwość rozszerzenia ich pamięci za pomocą dysku zewnętrznego. Do przechowywania gier zastosowanie małej pojemności nie będzie miała większego sensu. Optymalna pojemność wynosi około 2 TB. Producenci pozwalają na stosowanie sprzętu do maksymalnej pojemności 8 TB.

dobry dysk zewnętrzny

Polecane dyski zewnętrzne. Ranking 2024

Jak wybrać dobry dysk zewnętrzny? Na rynku znajdziemy modele idealne do przechowywania zdjęć i filmów czy gier. Zobacz nasze propozycje.

ADATA SE800

To bardzo solidny dysk SSD, który wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami. Interfejs USB 3.2 umożliwia osiągnięcie prędkości odczytu i zapisu na poziomie nawet 1000 MB/s. Dwustronne złącze USB typu C pozwala na połączenie z wieloma nowymi komputerami. Dysk został umieszczony w obudowie, która jest odporna na działanie wody oraz pyłu. Potwierdza to standard wojskowy MIL-STD-810G.

Samsung T7

Dysk przenośny SSD jest kompatybilny zarówno z komputerami PC, Mac, jak i sprzętem mobilnym, a jego przepustowość USB 3.2 Gen 2 umożliwia szybkie przesyłanie dużych plików - odczyt/zapis do 1050/1000 MB/s. Jego wytrzymała konstrukcja z metalu jest odporna na upadki z wysokości nawet 2 metrów. 

Przechowywanie danych jest bezpieczne dzięki możliwości ustawienia hasła. Wnętrze dysku T7 skrywa w sobie wysokiej jakości podzespoły i całe oprogramowanie, w tym globalnie cenione pamięci DRAM i NAND, produkowane przez firmę Samsung. Dysk jest idealnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz dużej pojemności i szybkości w niewielkim rozmiarze.

WD Elements Portable 

To jeden z najpopularniejszych dysków zewnętrznych HDD na rynku. Jest przede wszystkim kompaktowy, dlatego bez problemu zmieści się w plecaku lub torbie. Interfejs USB 3.0 zapewnia szybkie przesyłanie danych, natomiast technologia Plug&Play wyklucza instalowanie dodatkowych sterowników. Jeśli szukasz dysku do przechowywania danych, to ten model Cię nie rozczaruje.  

Seagate Backup Plus Hub

Dysk zewnętrzny firmy Seagate jest dedykowany dla osób, które potrzebują ogromnej przestrzeni na PC na zdjęcia. Jeśli kręcisz dużo filmów lub robisz zdjęcia, to taka pamięć przenośna zagwarantuje odpowiednią ilość miejsca, a awaria komputera nie będzie ci straszna.

Seagate Backup Plus Hub jest kompatybilny z systemem Windows oraz macOS. Wystarczy zainstalowanie sterownika, aby cieszyć się działaniem na komputerach Apple. Dodatkowo w obudowie zastosowano dwa złącza USB, które mogą służyć do ładowania telefonów i tabletów. Stosunek ceny do pojemności został zachowany bardzo dobrze, dlatego warto zwrócić uwagę na ten dysk.

SanDisk Extreme Portable SSD

Kolejny w rankingu najlepszych dysków zewnętrznych SanDisk Extreme Portable SSD jest przede wszystkim szybki, poręczny i funkcjonalny. Z tego powodu wiele osób bardzo chętnie zabiera go ze sobą w podróż. Obudowa została zabezpieczona przed wodą zgodnie z certyfikatem IP55. Temu dyskowi nie są straszne żadne warunki atmosferyczne. Mocowanie do plecaka sprawia, że Extreme Portable SSD będzie zawsze pod ręką.

Seagate Expansion Portable

Seagate Expansion to przenośny dysk, który oferuje najwyższą wydajność w przenośnym formacie i doskonale nadaje się do przenoszenia danych z jednego miejsca do drugiego. Dysk wyposażony jest w pojemność 1 TB i może osiągać maksymalną wydajność do 400 MB/s. Jest to idealne rozwiązanie do wszelkiego rodzaju pracy i doskonale sprawdza się w przypadku konieczności przenoszenia dużych plików.

Dysk Seagate Expansion jest lekki i kompaktowy, co pozwala na jego wygodne przenoszenie, a jego wytrzymała obudowa chroni dane przed uszkodzeniami. Jest to najlepszy wybór dla osób, które potrzebują szybko i bezpiecznie przenosić swoje dane.

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.