Data publikacji:

Jaki kabel do licznika 3-fazowego?

W trakcie projektowania sieci elektrycznej w budynkach często decydujemy się na stworzenie instalacji trójfazowej. Zasilania trójfazowego wymaga wiele narzędzi i maszyn, używanych w warsztatach lub zakładach produkcyjnych, specjalistyczne urządzenia spotykane w fabrykach i laboratoriach, a także także sprzęt AGD, taki jak piekarniki lub płyty grzewcze. Prąd trójfazowy jest obsługiwany przez osobne gniazdka, przewody i rozdzielnie. Tłumaczmy, jaki kabel do licznika 3-fazowego wybrać.
Remains of plastic electrical cables abandoned in a field by thieves.
Warto zaznaczyć, że pracę nad każdą instalacją elektryczną, bez względu na jej wielkość, powinny wykonywać osoby z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, narzędziami, a także nieraz formalnym uprawnieniami. Istnieje też prawdopodobieństw, że jeżeli źródłem pożaru lub uszkodzenia sprzętu elektrycznego w budynku były niewłaściwie położone i podłączone przewody, za których wykonanie odpowiadał amator, ubezpieczyciel odrzuci wniosek o odszkodowanie.
Podkreślmy też, że prawo dość jednoznacznie stanowi, że wszelkie manipulacje przy licznikach, począwszy od ich naprawy lub tworzenia nowych przyłączy, a skończywszy na kompletnej wymianie, mogą wykonywać wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami, a także pozwolenie dostawcy energii elektrycznej, z którym mamy podpisaną z dostawcą. Ograniczenia te jednak nie obowiązują, gdy montujemy dodatkowe liczniki przy gniazdkach lub urządzeniach korzystających z prądu trójfazowego.

Kabel do licznika trójfazowego

W pierwszej kolejności warto omówić oznaczenia przewodów w kablu trójfazowym, różnią się one bowiem od tych stosowanych w standardowych kablach elektrycznych. Mają one następujące kolory i oznaczenia literowe:
  • przewód L1 – kolor brązowy
  • przewód L2 – kolor czarny
  • przewód L3 – kolor szary
  • Dodatkowo przewód neutralny (oznaczenie „N”) ma kolor niebieski, podczas gdy przewód uziemiający (oznaczenie „PE) ma barwę żółtą lub żółto-zieloną.
    Podstawową rzeczą, która nas interesuje podczas wyboru kabla do licznika trójfazowego jest jego przekrój. Ustalenie odpowiedniej wartości wymaga dokonania dość skomplikowany, z punktu widzenia laika, obliczeń matematycznych. Musimy wziąć pod uwagę między innymi napięcie w obwodzie moc korzystających z niego urządzeń, natężenie prądu itd.
    Jeżeli ma bardzo duży przebieg np. łączy dwa budynki, należy też wziąć pod uwagę jego długość w metrach, materiał, z jakiego została wykonana żyła (aluminium, miedź, stal). W sieci znajdziemy kalkulatory, które nieco ułatwiają to zadanie, ale jak widać zadanie to najlepiej oddać w ręce eksperta. Niewłaściwie dobrany kabel może przyczynić się do uszkodzenia sprzętu oraz instalacji wraz z licznikiem.
    To, o czym możemy sami zdecydować, to zazwyczaj rodzaj użytej izolacji kabla. W sklepach znajdziemy bowiem szeroki wybór produktów przeznaczonych do stosowania wewnątrz budynków (np. podtynkowo), a także na zewnątrz, w ziemi lub w powietrzu. O ich odporności decyduje nie tylko grubość, ale też rodzaj tworzywa, jakim zostały otoczone.