Data publikacji:

Jaki kabel HDMI do 4K wybrać? 

Kabel HDMI ma za zadanie przesyłać obraz w wysokiej jakości bez żadnych zakłóceń. Na rynku jest kilka wersji tego standardu, które nie zawsze są w stanie zagwarantować obraz na najwyższym poziomie. Podpowiadamy, jaki kabel HDMI do 4K będzie odpowiedni do monitorów i telewizorów obsługujących ten standard.

jaki kabel hdmi

Czym jest standard HDMI?

HDMI to nic innego jak interfejs służący do przesyłania cyfrowego nieskompresowanego sygnału audio lub wideo. Przewody z tego typu złączem są stosowane od 2003 roku, choć początkowo większą popularnością cieszyły się kable displayport oraz VGA.

Szybko jednak okazało się, że to kable HDMI są w stanie zapewnić najwyższą jakość obrazu. Obecnie stosuje się je do telewizorów, monitorów, odtwarzaczy Blu-Ray, DVD czy konsol do gier.

Standard HDMI przez lata był udoskonalany, dlatego na rynku dostępnych jest jego kilka wersji. Jaki kabel HDMI wybrać?

  • HDMI 1.0 – pierwsza generacja HDMI doczekała się poprawek do wersji 1.1, 1.2 oraz 1.2a. Maksymalna częstotliwość pikselowa wynosiła 165 Mhz, natomiast przepustowość wideo sięgała 4,95 Gbit/s. Maksymalna osiągana orzdzielczość to 1920 × 1200 p przy 24-bit/px.
  • HDMI 1.3 – ulepszenie do wersji 1.3 było dużym krokiem naprzód, ponieważ umożliwiało odtwarzanie obraz w rozdzielczości 2560 × 1600 p przy 24-bitach/px, 30-bitach/px. Przepustowość wideo wzrosła do 8,16 Gbit/s, natomiast maksymalna przepustowość TDMS wynosiła aż 10,20 Gbit/s. 
  • HDMI 1.4 – pojawienie się przewodu w tej wersji było ważnym krokiem dla rynku, ponieważ wprowadzało wsparcie dla wysokiej rozdzielczości 4K. Maksymalna rozdzielczość złącza wynosiła dokładnie 4096 × 2160p dla złączy 24-bitowych, 30-bitowych, 36-bitowych oraz 48-bitowych. 
  • HDMI 2.0 – to obecnie najnowsza wersja przewodu HDMI, która oferuje obsługę rozdzielczości 4K oraz maksymalnej głębi koloru 48-bitowej. Standard HDMI jest w stanie osiągać przepustowość do 18 Gbps. W ten sposób posiadacze najnowszych monitorów i telewizorów będą mogli wyciągnąć z nich to, co najlepsze!

Jaki kabel HDMI wybrać do 4K?

Do rozdzielczości 4K zdecydowanie polecamy kable HDMI wykorzystujące standard 1.4 lub 2.0. Ten drugi sprawdzi się zdecydowanie lepiej, ponieważ jest on w stanie poradzić sobie z większą przepustowością.

Podczas zakupu zwróć uwagę na jakość wykonania kabla HDMI 4K. Przewody zrobione z solidnych materiałów, a także dodatkowo wzmacniane nie zepsują się po krótkim czasie. Niektóre modele mają dodatkową ochronę przed zakłóceniami, dlatego obraz zawsze jest najwyższej jakości.

Wielu producentów kusi klientów pozłacanymi stykami. To na pewno podnosi jakość kabla, ale niestety nie wpływa bezpośrednio na zwiększenie jakości.

Istotna jest również długość samego przewodu. Najkrótsze mają około 1 metra, a najdłuższe mogą mieć nawet 10-15 metrów. Jaki kabel HDMi do 4K wybrać? Do zastosowań typowo domowych przewód o długości 2 metrów będzie w zupełności wystarczający.

Jeśli planujesz podłączać urządzenia znajdujące się nieco dalej od urządzenia, to kabel 5-metrowy powinien być odpowiedni. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Wybór jest naprawdę spory, dlatego z tym nie powinno być większego problemu.

Ile trzeba zapłacić za dobry kabel HDMI 4K?

Ceny przewodów HDMI zaczynają się od kilkunastu złotych, a mogą sięgać nawet kilkuset. Czy do rozdzielczości 4K potrzeba tego najdroższego? Na szczęście nie!

Kable wspierające przepustowość 18 Gbps spokojnie poradzą sobie z przesyłaniem obrazu w wysokiej jakości. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz do czynienia z renomowanym kablem, to wybierz taki, który ma oficjalny certyfikat HDMI 2.0. To gwarancja świetnej jakości i doskonałego obrazu.

Co zrobić, gdy mój telewizor nie ma złącza HDMI?

Złącze HDMI stało się niezwykle powszechne, jednak zdarza się, że w niektórych urządzeniach go nie ma. Z pomocą przychodzą rozmaite przejściówki umożliwiające podłączenie sprzętów z portami VGA, DisplayPort oraz innymi.

Ceny nie są wygórowane, dlatego niskim kosztem możesz zapewnić sobie lepszą jakość. Warto pamiętać o tym, że w starszych urządzeniach osiągnięcie wysokiej rozdzielczości nie zawsze jest możliwe.

Polecane przewody HDMI do 4K

SCP 990UHD-6

To zdecydowanie jeden z najlepszych przewodów HDMI na rynku. To, co wyróżnia go na tle innych, to przede wszystkim doskonała jakość wykonania. Pokrycie końcówki 24-karatowym złotem wpływa na wysoką odporność i pozwala przesyłać sygnał bez problemu.

Ten model wspiera rozdzielczość 4K przy przepustowości do 18 Gbps. W szczególności pollecamy go do instalacji komercyjnych oraz przemysłowych, gdzie jakość i stabilność sygnału stoją na pierwszym miejscu.

Icon HDMI kabel światłowodowy

Perfekcyjnie wykonany kabel HDMI do 4K oferuje technologię światłowodową, która według producenta jest mniej podatna na zakłócenia. Dzięki temu oglądanie filmów w 4K będzie jeszcze przyjemniejsze. To bardzo dobry wybór do telewizorów, monitorów, jak i projektorów.

Unitek kabel HDMI

Jaki kabel HDMI do 4K? Niedrogi przewód idealnie sprawdzi się do codziennego użytkowania. Unitek zapewnia, że kabel będzie w stanie odtwarzać obraz 4K Ultra HD, a także dźwięk 7.1 Surround.

Dodatkowo ten model obsługuje standard 3D Imax. Nowa wersja została ulepszona i teraz obsługuje 32 kanały, a także częstotliwość próbkowania 1536 kHz. To wystarczy do odpalenia gier na konsoli czy komfortowego oglądania filmów w serwisach streamingowych.